Pumpy Flextail MAX Pump 2 Pro a MAX Boat Pump

Pumpy Flextail MAX Pump 2 Pro a MAX Boat Pump

Na otestování ke mně dorazila hodně zajímavá vychytávka, lépe řečeno vychytávky. Jedná se o bateriové pumpy nebo, jak se také někdy udává „foukadla“, výrobce Flextail, která do ČR začal dovážet Kajakář shop.

Testoval: Petr Snížek

Dodává: Kajakář shop, www.flextail.cz

Údaje výrobce (MAX Pump 2 Pro / MAX Boat Pump):
Materiál: plast ABS
Rozměr: 51,5 × 57,5 × 77 mm / 68 x 95 x 128 mm
Hmotnost: 160 g / 455 g
Výkon: 17 W / 72 W
Kapacita baterie: 3600 mAh / 2500 mAh
Výdrž baterie: až 60 min. / 25 min.
Maximální průtok vzduchu: 300 l / 142 l
Maximální tlak: 4,5 kPa / 12 kPa
Maximální podtlak: 4,5 kPa / 10 kPa
Infocena: 1399 Kč / 2344 Kč

O co se jedná?

Úplně zjednodušeně bych tuhle věc popsal jako velmi malý, hodně lehký, a vzhledem k těmto parametrům dost výkonný kompresor, který mi dokáže pomoct s nafouknutím snad všeho nafukovacího – od karimatky, kterou foukám opravdu hodně nerad, až po nafukovací kánoi, kterou taky foukám nerad, ale chlácholím se u toho vždycky ujištěním, že se foukáním pomocí pumpy aspoň zahřeju před pádlováním. Taky mi foukadlo dokáže pomoct s vyfukováním, což je velká pomoc při balení. A postupně se ukazují i další možnosti využití, třeba rozfoukání ohně 🙂

Konkrétně jsem k otestování obdržel dva modely.

Multifunkčnost

Prvním a menším z nich je pumpa MAX Pump 2 Pro, která má už na obalu psáno, že se jedná o kombo s celkem 4 funkcemi. Zaprvé je to již zmíněná pumpa, která (za druhé) může být použita i k vysátí vzduchu z útrob nafukovacího předmětu. Jako doplňující funkce jsou zde (za třetí) svítilna s plynule regulovatelnou intenzitou světla od 500 do 50 lm a posledním (za čtvrté) možným využitím je nouzová powerbanka, která dokáže úspěšně oživit třeba mobilní telefon. K tomu všemu jako bonus ještě vyklápěcí kovové očko, které lze využít k zavěšení, což jsem logicky využíval zejména při použití svítilny ve stanu nebo pod plachtou.

Obsah balení pumpy Flextail MAX Pump 2 Pro.
Obsah balení pumpy Flextail MAX Pump 2 Pro.

V krabici mi dorazil anglický a český návod, transportní sáček s dotahováním na šňůrky, krátký nabíjecí kabel s klasickou USB koncovkou na jedné straně a USB-C koncovkou na straně druhé, přičemž pro zasunutí do pumpy se dá použít ta i ta koncovka. Potom sada pěti nástavců, které umožňují nafouknout všechno možné od dětského plovacího kruhu nebo rukávků až po karimatky a lodě.

Nafukování karimatky pomocí příslušného nástavce.
Nafukování karimatky pomocí příslušného nástavce.

Jak s tím zacházet?

A samozřejmě ještě samotná pumpa, což je váleček z tvrdého ABS plastu o délce 7,7 cm a průměru 5,1 cm, který má na spodní straně pláště vývod, ze kterého vychází vzduch. Na spodní podstavě válce je otvor pro nasávání vzduchu a také již zmíněné kovové očko. Horní část pumpy je tvořena svítilnou, ve které jsou z boku konektory USB-C, jež slouží k nabíjení akumulátoru (je zde i barevná signalizace nabití) a klasické USB, které využijete, když pumpu používáte jako powerbanku. Konektory jsou pochopitelně chráněné krytkou z měkké gumy, aby byla dodržena výrobcem deklarovaná odolnost IP 55. Na boční straně válce je pak ovládací tlačítko z měkké gumy sloužící pro ovládání pumpy a svítilny. Pumpa se spouští dvojklikem v místě, kde je na tlačítku piktogram větráčku, vypíná se jedním kliknutím a intenzita foukání se mění podržením tlačítka. Intenzity foukání jsou dvě a foukání začne vždy tou vyšší. Svítilna se rozsvěcí také dvojklikem, vypíná se jedním stisknutím a když chce člověk řídit intenzitu světla, tak musí tlačítko podržet. Regulace intenzity svitu je plynulá, což je velmi příjemné. Jako malá nevýhoda mi přišlo, že si svítilna nepamatuje poslední použitou intenzitu svitu, ale rozsvítí se vždy na nejvyšších možných 500 lm, což je někdy nepříjemné pro oči. Na druhou stranu je zde svítilna jen doplňující funkcí a vlastně už to, že si kompresůrkem posvítím třeba na hledání věcí v loďáku je úplně super, takže promíjím.

Ověřoval jsem také hmotnost výrobku a navážil jsem 157 g, což je o 3 g méně, než udává výrobce.

Porovnání velikosti MAX Pump 2 Pro s lahví o objemu jeden litr.
Porovnání velikosti MAX Pump 2 Pro s lahví o objemu jeden litr.

Co to dokáže?

Teď už k samotnému použití. Osobně vidím pumpu MAX Pump 2 Pro jako ideální pomůcku pro packraftery nebo vodáky s nafukovacími plavidly, kteří se pohybují takzvaně mimo civilizaci. Využití samozřejmě najde i u nevodáků, třeba trekařů, kteří by ji nejspíš využili hlavně k nafukování karimatky, ale pro ty má Flextail ideálnější řešení.

Se správnou redukcí není při nafukování nutné pumpu jistit rukou, drží na venitlu sama.
Se správnou redukcí není při nafukování nutné pumpu jistit rukou, drží na venitlu sama.

Já jsem pumpu využil zejména na foukání svého packraftu ROBfin L Big Bro, který jsem používal na jarních vodách a zkusmo jsem s ní nafoukl také kánoe od Gumotexu – Scouta a Baraku. Na doporučení dovozce jsem k účelu nafukování lodí s push-push ventily použil redukci s vnitřní přepážkou, což výrazně urychlí průtok vzduchu skrz ventil, protože vnitřní přepážka jej pootevře a nemusí se s ním tedy přetlačovat pumpa. Opravdu parádní vychytávka! Z počátku jsem neměl moc dobré časy nafukování, protože jsem neměl pumpu dostatečně v ruce, ale po pár použitích se to jen a jen zlepšovalo. Na webu dovozce jsou udávány časy nafouknutí Lkového packraftu za 2:05 minuty a k této hodnotě jsem se časem skutečně přiblížil (plus minus nějaká ta vteřina) v případě použití větší intenzity foukání. U Baraky a Scouta jsem dostával na časy okolo 5,5 minuty, což také koresponduje s časem, který udává dovozce. Ale i kdyby trvalo foukání každého ze zmíněných plavidel o minutu déle, tak je to vlastně jedno, oproti práci s pumpu je to pořád naprostá parádička. A když jsme u té pumpy, tak po nafoukání plavidla je pochopitelně nutné jej ještě pumpou dotlakovat, ale to už je vždycky jen pár fouknutí podle aktuálního počasí a preference uživatele. Řekl bych „jen taková kosmetika“.

Dále jsem pumpu často používal na nafukování svojí posteloidní karimatky NeoAir All Season od Therm-a-Rest a tady jsem se dostal na čas okolo 1 minuty. Oproti foukání vakem na vzduch, jak by se to mělo správně dělat, naprostá fantazie.

Pumpu lze využít také jako nouzovou powerbanku.
Pumpu lze využít také jako nouzovou powerbanku.

Často jsem také využíval funkci „vakuování“ a to u lodí i karimatky. U karimatky je to úplně boží, protože jí najednou zabalím do nejmenšího možného balíčku, jakého lze dosáhnout. U lodí je také fajn přebytečný vzduch odsát než ho složitě skrz ventily vymačkávat ven. Člověk najednou zjistí, že se ty lodě do obalů od výrobců skutečně v pohodě vejdou a že celá léta tedy byla chyba na jeho straně 🙂

Co se týká výdrže, tak jsem nijak přesně neověřoval výrobcem udávané hodnoty, ale po zkušenostech z používání jim nemám problém věřit. U akumulátorového zařízení bude stejně vždycky hodně záležet na aktuální teplotě pro provoz. Každopádně jsem neměl na jedno nabití problém přijet v pátek večer na místo určení, nafouknout karimatku a večer použít svítilnu. Ráno pak vycucnout karimatku, nafoukat packraft a jet vodu. Večer nafoukat karimatku a použít svítilnu, druhý den ráno zase vycucnout karimatku a dofouknout zadní komoru packraftu, jet vodu a večer vyfouknout packraft. A ještě mi v baterii zbylo, když bych potřeboval třeba „osvěžit“ telefon.

Pumpa MAX Pump 2 Pro má také funkci svítilny.
Pumpa MAX Pump 2 Pro má také funkci svítilny.

Větší kolega MAX Boat Pump

Za mě je tedy MAX Pump 2 Pro hodně dobrý pomocník a teď se ještě podíváme na kolegu MAX Boat Pump.

Jak už název trochu napovídá, tak MAX Boat Pump není žádné „šudlátko“, ale opravdový kompresor, dokonce s funkcí automatického vypnutí při dosažení požadovaného tlaku, ale k tomu se dostaneme.

MAX Boat Pump se do dlaně nevejde, pořád to ale není žádný obr.
MAX Boat Pump se do dlaně nevejde, pořád to ale není žádný obr.

Obsah balení je v zásadě stejný jako u výše popsané pumpy – česká a anglická dokumentace, kabel s koncovkami USB a USB-C, transportní sáček, 5 nástavců a samotné foukadlo. U nástavců jsem si nejdříve myslel, že je jich míň, ale potom jsem zjistil, že některé z nich jsou šikovně umístěné do uzavíratelné přihrádky přímo v těle pumpy.

Samotná pumpa MAX Boat Pump je z kombinace matného a lesklého černého plastu a má tvar kvádru o rozměrech cca 68 x 95 x 128 mm. Co se týká hmotnosti, tak jsem navážil 456 g, tedy o gram více, než udává výrobce. Je jasné, že tohle už není vyložené kapesní záležitost, ale na druhou stranu je to pořád dost malá věc na to, co dokáže.

Na horní straně je displej ukazující tlak a čtveřice ovládacích tlačítek.
Na horní straně je displej ukazující tlak a čtveřice ovládacích tlačítek.

Na spodní straně pumpy je otvor pro nasávání vzduchu, na bocích dva malé otvory sloužící k chlazení motoru, na přední straně výdech vzduchu, tlačítko pro zapnutí a vypnutí celé pumpy a USB-C konektor sloužící k nabíjení krytý měkkou gumou. Vedle konektoru je ještě dioda signalizující stav nabití baterie. Na horní straně přední části je také přihrádka, do které se dají vložit nástavce, aby je měl člověk při ruce. Na horní straně je potom displej a čtveřice tlačítek. Tlačítko M slouží k přepínání jednotek mezi kPa a PSI, tlačítka + a – k nastavení tlaku, kterého chcete dosáhnout, přičemž maximum je solidních 1,7 PSI neboli 12,0 kPa, a potom tlačítko, které celý proces foukání spustí.

V čelní straně je prostor pro uložení několika nástavců.
V čelní straně je prostor pro uložení několika nástavců.

K čemu se to hodí?

Já osobně jsem tuto pumpu používal hlavně při výjezdech autem. Povětšinou jsem s ní foukal Baraku a u té jsem se postupem času a získání cviku dostal na nějakých 8,5 minut. U packraftu ROBfin L potom lehce nad 3 minuty ovšem s tím, že tady se dostanu na výrazně vyšší tlak nafouknutí a tedy mě čeká o to méně práce s ruční pumpou. A stejně jako v případě výše zmíněné pumpy mi o čas vlastně zas až tak nešlo, podíl ušetřené práce je to, oč tu běží.

I u této pumpy jsem používal taky funkci „vakuování“, která se pro balení lodí velice hodí.

Konkrétní výdrž jsem opět detailně nezkoumal, ale nikdy, ani za studeného počasí, jsem neměl problém plně nabitou pumpou nafouknout a zase vyfouknout dvě Baraky a pořád ještě by se foukat (nebo odsávat) dalo, i když dle toho, jakou výdrž udává výrobce (25 minut), už asi moc dlouho ne.

MAX Boat Pump při nafukování kánoe.
MAX Boat Pump při nafukování kánoe.

Z praktického použití této pumpy musím zmínit i jeden nešvar a sice nedostatečně pevné usazení krytky pro uložení nástavců. I v době, kdy už jsem se považoval za zkušeného uživatele, se mi stávalo, že se krytka uvolnila a plandala bokem. Což na funkci nemá vliv, ale nic pohodlného to taky není. Jsme ale vodáci, takže „Tesa kdyžtak řeší všechno“. Jinak ale nemám co dodat, MAX Boat Pump je skutečný pracant, který mi ušetřil mnoho tělocviku s klasickou ruční pumpou.

Když bych měl testování obou pump shrnout, tak bych hýřil superlativy. I po nějakém čase používání mi přišlo neuvěřitelné, že něco tak malého (myšleno pro obě pumpy) dokáže takové věci a nepotřebuju tahat žádný kabel nebo se s něčím složitě štelovat. I kamarádi, kterým jsem tyhle dvě elektronické vychytávky ukázal, byli nadšení. Za mě tedy jednoznačně zvednutý palec a doporučuju zajít třeba na testovací den v Troji 20. května, kde si pumpy Flextail můžete osobně vyzkoušet.

Zkušenosti čtenářů

Maro

Ahoj, prosím zvládá pumpa nabíjet ostatní zařízení i z USB-C? Nebo je výstup jenom na USB A?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: