Mezi Třemšínem a Zvíkovem si to valí řeka Lomnice. Slovy místních znalců se jedná o skrytý gem Povltaví. Sice se jedná o trochu zabahněný gem, na horním úseku se totiž kroutí mezi rybníky, dole se ale mezi šutry po cestě do vltavského údolí Lomnice rozdivočí do obtížnosti až WW II. Tento rok jsme na řece zorganizovali 1. ročník hromadného splutí.
Po většinu roku se za vodočtem v Ostrovci spíše práší, ovšem když klasicky na podzim kontroluju vodní stavy, Lomnice dává více než kubík. Rybáři totiž v povodí řeky vypouštějí rybníky. Napadlo mě, že bychom mohli jako vodácký oddíl organizovat hromadné splutí. Náš pan Admirál si jako vystudovaný hydrolog zakalkuloval s objemy místních rybníků a historickými průtoky a zjistil, že to „neni úplně špatný to zkusit“.
Příprava akce nebyla zadarmo
S pár dalšími nadšenci z 8. vodního oddílu jsme začali akci připravovat. Ve spolupráci se zástupcem rybářství Blatná, panem Brožem (čímž děkuji), jsme stanovili ideální termín. Pak jsme já a další člen týmu Lukáš zajeli projet s pilkou koryto pod Miroticemi a prosekat cestu slizkými klacky z vrbových hlav připomínajících spíš hlavu medúzy. Klacky se svíjely a ohýbaly, až mě jeden z nich dal „headshot“ a poslal do hlubin sklíčko z mých brýlí. Lukáše zase trápily mokré ponožky, ve kterých musel jet i cestou zpátky. Dal to najevo asi deseti minutovým monologem a mnoha nadávkami na účet ponožek. Intervaly mezi jeho nadávkami se ale naštěstí postupně prodlužovaly a kebab Na Knížecí ho umlčel definitivně.
Při druhém výjezdu nám pro změnu chyběly součástky do motorovky, a tak jsme se rozhodli půjčit si ji v OBI. Když jsme ji u řeky nastartovali, nešlo roztočit řetěz, dokud nepřijel pan lesník, který nám slovy „hoši, tohle je brzda, to musíte odbrzdit“ a jedním pohybem, kterým řetěz rozhýbal, naznačil, že jsme trochu komedianti. Pila se ale stejně po jednom řezu uvolnila, takže jsme zbytek dořezali ručně. Kromě Watta a Alfreda – odteď již profi dřevorubců se na organizaci podílela Pastelka výrobou splavenek a Admirál, Krokodýl a Lukáš uvařili kuře na paprice.
Trasa
Lomnice pod Miroticemi meandruje, ale v meandrech tišiny střídají peřeje a stupínky. Od Karlova (kde je nebezpečný jez) řeka teče lesnatým údolím mezi balvany, aby u Ostrovce opět vtekla do otevřené krajiny, ovšem neztrácejíc na proudnosti. Pod Ostrovcem řeka opět vteče do lesa, kde se ještě zvýší spád. Pod soutokem se Skalicí se obvykle peřeje rozplynou v Orlíku, ovšem když je upuštěný, tak trvají až na soutok s Otavou.
1. ročník
Na akci přijelo do Mirotic okolo 40 pohodově naladěných vodáků, což je na 1. ročník super. V rámci občerstvení se piva vyprodala skoro hned, zatímco Energydrinky si nekoupil nikdo. Ani ve výprodeji. Všechny tak zbyly na nás. Od té doby jsem té sladké věci neměl ani lok. V cíli v Ostrovci Admirál vařil zmíněné kuře na paprice.
Měli jsme domluvený i nadlepšený průtok z rybníka Labuť. Na poslední chvíli se ovšem zjistilo, že to nevyjde. Symbolicky jsme alespoň nadlepšili průtok 2 litry kojenecké vody ze supermarketu. Je tedy co zlepšovat a věřím, že příští rok domluvíme více vody. Tekla tedy pouze voda z menších rybníků okolo, i tak to ale byly více než 2 kubíky. To stačilo pro úsek Mirotice-Ostrovec. Pár odvážlivců jelo i úsek pod Ostrovcem a sjet to prý nějak šlo. Vzhledem k problémům s motorovkou se nám nepovedlo kompletně pročistit koryto, takže na tom taky musíme zapracovat. Jez v Karlově vypadal mnohem přísněji, než jsem za tohoto průtoku čekal, příště bude rozhodně označený. I tak si myslím že se 1. ročník povedl.
Ahoj všem vodákům,
Lomnice byla zajímavá, pár kubíků navíc by jí slušelo. Jeli jsme i tak až do Orlíku a od soutoku po vzdutí byla krásná peřej. Využili jsme upuštěný Orlík a nelitovali jsme toho. Abychom se dostali z vody, museli jsme pádlovat další 3 km po Orlíku, ale stálo to za to. Mockrát se člověk do tohoto místa nepodívá. Díky za organizaci pěkné akce.
Kryštof