Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Průrva Ploučnice, jedno z nejromantičtějších vodáckých míst v České republice
2. 11. 2020
Tomáš Běhúň
Na řeku Ploučnici jsme vyrazili s cílem sjet krásnou pískovcovou soutěsku jménem Průrva Ploučnice a nafotit zajímavé fotky. Místo mi učarovalo svým neopakovatelným klidem a nezapomenutelnou přírodní scenérií.
Ploučnice, dlouhá 106 km a plná meandrů, pramení pod Ještědem, protéká Českou Lípou a v Děčíně ústí do Labe. Má dva prameny, přičemž za hlavní je považována vyvěračka na okraji obce Janův Důl v nadmořské výšce 390 metrů. Druhý pramen se nachází u obce Hoření Paseky na jihozápadním svahu Ještědu v nadmořské výšce 654 metrů.
Nad obcí Noviny pod Ralskem se Ploučnice zařezává do hluboké pískovcové soutěsky zakončené stometrovým tunelem – Průrva Ploučnice, zvaná také Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra.
Průrva Ploučnice, která byla v roce 1997 Ministerstvem kultury ČR prohlášena za kulturní památku, vznikla během 16. století následkem pokusu o stavbu vodní nádrže sloužící k pohonu železného hamru v Novinách pod Ralskem. Koryto Ploučnice bylo přehrazeno a řeka svedena do skalní rokle. Skalním masivem byly krumpáči a lopatami proraženy tunely o výšce a šířce zhruba 3,5–4 metru. Okolní skály však dobře propouští vodu, proto se nádrž nikdy nenaplnila a vodu do hamru museli přivádět náhonem od Stráže.
Říčka přitéká od Stráže mezi loukami. Nad samotnou soutěskou je asi 50 metrů dlouhá rovinka lemována stromy. Poté se říčka mírně stáčí doleva a hned zase doprava, kde se vám naskytne nádherný a nezapomenutelný pohled domalebnésoutěsky.
Před vjezdem do prvního tunelu, dlouhého asi 13 metrů, je po levé straně pěkná plážička, která nabízí možnost chvilkového zastavení, ovšem záleží na aktuálním průtoku. Po projetí prvního tunelu následuje zhruba 10 metrů jízdy po povrchu, kde se objeví další „okno“ s krásným průhledem do závěrečného zhruba 41metrového tunelu. Světlo prodírající se mezi stromy okolních lesů a dopadající na vodní hladinu dokonale dokresluje magickou atmosféru místa.
Ve stěnách soutěsky jsou patrné zářezy sloužící k zapuštění pěti dřevěných jezů. Na konci je malýasi metrovýstupeň, kde voda padá do tůně pod skalní stěnou. Po výjezdu z tunelu se otevírá kouzelný pohled do okolí. Tůň je zde dostatečně hluboká a za hezkého počasí vhodná i ke koupání.
Za tůní seproudříčky zrychluje a teče regulovaným korytem směrem do vesnice Noviny pod Ralskem. Dále mezi Mimoní a Brennským mlýnem úzké řečiště meandruje liduprázdným údolím, kde si můžete užívat pravou vodáckou romantiku a divokou přírodu.
Místo bych doporučil jak vodákům, tak i nadšeným rybářům – je jako stvořené pro muškaře. Průrvu však mohou spatřit i pěšíturisté, a to z červeně značené trasy vedoucí od Stráže na vrchol hory Ralsko a do Mimoně. Osobně si myslím, že je PrůrvaPloučnice jedno z nejromantičtějších vodáckých míst u nás, ne nadarmo posloužila zdejší lokalita při natáčení filmů Z pekla štěstí 2 a Princezna a písař. Podzimní splutí navíc celkové atmosféře ještě nahrávápestrými barvami.