Česká slalomářská reprezentace má za sebou rychlý přesun z Polska do Slovinska. Stejně, jako v Krakově, se i v Tacenu dařilo spíše kajakářům. Jiří Prskavec zvítězil ve své královské disciplíně, Vítek Přindiš pak v kontaktním závodě plastových lodí Extreme Kayak obsadil druhé místo.
Kvůli nízkému stavu vody v Tacenu měla závodní trať netradičně pouze 18 branek, z toho 8 protivodných. Trať tak byla velmi krátká (závodníci i závodnice zajížděli časy ca o 10–15 vteřin rychlejší než obvykle), ale zároveň velmi technická. A tacenská voda se ve slalomové dráze neustále mění. Z pátečních kvalifikací postoupily téměř všechny české lodě. Jedinou závodnicí, která se do svého semifinále neprobojovala, je mladá kanoistka Adriana Morenová.
Odpolední program otevřely kvalifikace kanoistek. Hned z první jízdy si postup zajistila Tereza Fišerová (ze 13. místa) i Martina Satková (z 5. místa), která aktuálně vede průběžné pořadí celkového Světového poháru. Na závěr dne se kvalifikovali také všichni čeští kanoisté. Po první jízdě měl ale hotovo jen Jan Větrovský, který nastoupil za Václava Chaloupku. Ten dal přednost tréninku na červencové Mistrovství světa v Augsburgu.
Sobota patřila finále kajakářů, ve kterém se dařilo našemu závodníkovi, Jiřímu Prskavcovi. Nástrahy tratě v Tacenu nakonec překonal a vyhrál zlato. Díky tomu se také posunul do čela průběžného světového žebříčku. Jeho kolega Vít Přindiš skončil na nepopulární 11. pozici a do finále se neprobojoval, celkově je ale 3. „Jelo se mi krásně,“ šťastně hlásí Prskavec, který si zatím na zlato ze SP čekal.
„Měl jsem velice špatnou vodu v té 1. jízdě, tam mi to nejelo, neteklo. Věřil jsem, že na to finále to přijde, že mi ta voda klouzne a celkem se to tak dělo. Jel jsem výborně celou trať, ztratil jsem trošičku času tady na posledních 2 povodách, ale tam to někdy vychází a někdy ne. Ale v Tacenu to nemůže vycházet po celou jízdu. Myslím, že jsem podal velice pěknou jízdu a mám z toho radost,“ popisuje svůj dnešní výkon Prskavec. Druhý skončil domácí závodník Martin Srabotnik, který na vítěze ztratil 1,37, a třetí stříbrný olympijský medailista Jakub Grigar ze Slovenska (+4,82).
Mezi ženami se do finále probojovala jediná Češka Barbora Valíková. Tam skončila na 6. pozici. „Musím říct, že jsem moc šťastná, že jsem v semifinále jela jízdu, se kterou jsem byla spokojená. To se mi teď v závodech vůbec nedařilo, takže jsem ráda, že jsem se na to zvládla mentálně naladit a vůbec jsem tu semifinálovou jízdu zajela tak, jak jsem ji zajela,“ vypráví kajakářka Valíková. Na vítězku Jessicu Fox z Austrálie ztratila 5,67 vteřin. Druhá skončila Britka Mallory Franklin (+ 2,78) a třetí Victoria Us z Ukrajiny (+3,34). Po stříbru z Krakova se do finále neprobojovala ani slalomářka Tereza Fišerová. „Mrzí mě to samozřejmě. Staly se tam 3 chybičky plus přišel dotek. A bohužel to nestačilo,“ říká Fišerová.
Neděle patřila hlavně semifinálovým a finálovým jízdám kanoistů. Těm českým se ale nedařilo. Tereza Fišerová 11., Martina Satková 29., Rohan 30. Nedělní finále kanoistek a kanoistů bylo bohužel bez české účasti. Kanoisty nezachránili ani mladí závodníci Adam Král a Jan Větrovský, kteří také skončili za branami finále.
Nejblíže finálové účasti byla kanoistka Tereza Fišerová. „To 11. místo není úplně hezké. Nicméně ta jízda byla docela dobrá, akorát tam přišly 3 doteky s tím, že se dvěma souzním, s jedním ne, tak je to takové hořké,“ popisuje Fišerová, i když je každá penalizace na závodech Světového poháru zkoumána videorozhodčími z několika pohledů s možností mnohonásobného zvětšení.
Pro Fišerovou byla první polovina sezóny velice náročná. Poprvé startovala jak na kajaku, na kanoi, tak ve vyřazováním závodě Extreme Kayak. Na svém kontě má tak minimálně dvakrát tolik startů než ostatní čeští slalomáři. „Nějaká únava tam určitě je, jak po fyzické stránce, tak po psychické. Takže se těším, až si na aspoň 2 dny odpočinu od vody. Pak se vrhneme na další kousek přípravy před Mistrovstvím světa a potom už budeme jenom ladit,“ popisuje Fišerová náplň následujících dní.
Ani žádný český kanoista se nedokázal probojovat do 10členného finále. „Z mé strany se tam stala velká chyba, po které jsem se musel hodně vracet do brány,“ vysvětluje stříbrný olympijský medailista Lukáš Rohan.
Náladu v českém týmu zlepšil na závěr úspěch kajakáře Přindiše. Vít Přindiš plynule postupoval vyřazovacími koly. Ve vyrovnané finálové jízdě se vše rozhodlo v cílovém sprintu, kde Přindiš ukořistil 2. pozici. Nestačil pouze na Švéda Isaaka Ohrstroma.
„Já jsem si skoro myslel, že vyhraju, protože jsem měl docela dobrou taktiku, že jsem jel úplně do jiné protivody, i si myslím, že jsem vyjížděl jako první, ale ta pravá lajna byla prostě pomalá. Ale jsem rád za to druhé místo, že jsem tady nezůstával tak dlouho a nejedu domů s prázdnou, takže jsem šťastný,“ komentuje svůj finálový výkon Přindiš. „Myslím, že tentokrát jsem měl víc štěstí než v těch minulých závodech, protože tady ty soutěže jsou hlavně o tom štěstí,“ dodává český kajakář. Třetí skončil Anatole Delassus z Francie.
Ve finále Extreme Kayaku mužů došlo k velké potyčce u branky č. 2. „Myslím, že to byla zase chybně zvolená trať. Ta branka č. 2, tam všichni jeli doprava. Mohlo se i doleva, ale to nikdo nevyužil, takže ta brána byla úplně zbytečně postavená vlevo. Kdyby byla ta trať trošku jinak uzpůsobená, myslím si, že by se dalo víc taktizovat. Takhle to bylo jasné a bylo to jen o tom, kdo tam na koho skočí, jak vyjede, komu se to líp povede. Já to nemám moc rád a nejsem v tom moc dobrý. Ale měl jsem dneska štěstí,“ komentuje přetahování u první protivody Přindiš.
Do finálové čtveřice kajakářek se probojovala také Tereza Fišerová. Po chybě hned na první bráně ale bohužel skončila bez medaile na 4. pozici. Kontaktní závod na plastových kajacích Extreme Kayak je nová disciplína vodního slalomu, která se objeví také na Olympiádě v Paříži 2024. Vodní slalomáře nyní čeká posledních pár týdnů tréninku na světový šampionát, který startuje přesně za měsíc 26. 7. v Augsburgu. Na trati, kde se v roce 1972 vodní slalom představil poprvé na olympiádě.
Foto: Nina Jelenc