Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Prskavec zhypnotizoval davy na Světovém poháru ve vodním slalomu v Troji. Druhé místo pro Přindiše, Fišerová třetí
9. 9. 2019
Zuzana Trojáková
Ve dnech 6. – 8. září se v pražské Troji konalo finále Světového poháru ve vodním slalomu.
Během pátečního dopoledne byly na programu kvalifikace kanoistů (C1M) a kajakářek (K1W).
Do vodních branek vyjelo nejprve 55 kanoistů, z nichž prvních 20 si zajistilo postup do sobotního semifinále. Vítězem kvalifikace mezi kanoisty se stal Brit RyanWestleys čistou jízdou v čase 95.45 s,mezi úspěšnými nechyběla česká dvojice Vojtěch Heger a Tomáš Rak.
„Moje jízda byla dobrá spíše se štěstím. Povodné branky nahoře jsou těžké a já to hodně zkracoval. Pak mi trochu nevyšel finiš, ale můj cíl byl postoupit do semifinále a tam dát co nejlepší jízdu, což se mi povedlo. A byl bych rád, kdyby to třeba klaplo i na finále, jako letos v Bratislavě,“ řekl Vojtěch Heger, který skončil šestý a zajel čistě v čase 98.15 s.
Jen o tři pozice za ním dojel Tomáš Rak. „Už v kvalifikaci byly hodně slyšet diváci, to bylo skvělé. Tady to je vždy extrémní zážitek a úžasná atmosféra. Jinak spokojený jsem byl možná jen se startovní rovinkou a nájezdem do první brány, pak jsem to zbytečně hlídal, až se divím, že to stačilo na postup. Možná jsem i rád, že i s chybami se můžu umisťovat vepředu. To je dobrý signál na zítřek.“
Mezi postupujícími figurovalo i jméno slovenské legendy Alexandra Slafkovského. „Jel jsem hlavně tak, abych si bezpečně zajistil postup do semifinále. Moje ambice v Praze jsou takové, že chci mít dobrý pocit z jízdy a udělat radost divákům, kteří sem přijdou. A tím, že jde zároveň i o kvalifikaci na olympiádu, tak se budu snažit skončit hodně vysoko.“
Do semifinále proklouzl i Slovinec Luka Bozic. „Přiznám se, že jízdu jsem si moc neužil. Ale první krok je za mnou a jsem rád za postup. Teď bude čas si odpočinout a připravit se na sobotní semifinále. Na této trati jsem nikdy nejezdil moc dobře, ale i tak mám cíl dostat se do finále.“
Zbytek startovního pole, včetně domácího Lukáše Rohana, musel zabojovat ve druhém kole, ze kterého vzešla poslední desítka semifinalistů. Reparát se třetímu českému reprezentantovi bohužel nepovedl. „První jízda byla hrozná, udělal jsem tři šťouchy, nevím, kdy se mi tohle naposledy povedlo. Takže mám v druhé jízdě co napravovat,“ řekl Rohan po dojetí prvního kola. V tom druhém zaznamenal padesátivteřinovou penalizaci za neprojetí branky a v tu chvíli se jeho šance na postup do semifinále rozplynuly.
Startovní pole kajakářek čítalo 59 závodnic, na které též čekala dvoukolová kvalifikace. Trojlístku českých reprezentantek však stačila jediná jízda na postup do semifinále. Kvalifikaci vyhrála Kateřina Kudějová čistou jízdou, když cílem projela v čase 101.84 s.
„Moje kvalifikace byla super, jsem spokojená. Říkala jsem si, že trať je relativně těžká, protože já nemám moc ráda povodné branky blízko u sebe a ty tam jsou. Ale při samotné jízdě to bylo to nejlehčí. A paradoxně jsem to zkazila až dole na té nejlehčí části, kde jsem nepřeskočila nějaké válce, horší byla i předposlední protivodná branka. Jinak ale myslím, že jízda byla dobrá. Největší cíl je pro nás blížící se mistrovství světa, protože tam půjde o olympijskou nominaci, takže se připravujeme všichni hlavně tam. Ale tohle je finále Světového poháru v Praze a tady vždycky chceme zajet co nejlépe. Tady v Troji je vždy skvělá atmosféra, myslím, že přijde hodně lidí a na to se moc těším.“
Ze čtvrtého, respektive pátého místa si postup zajistily i Veronika Vojtová (103.76 s) a AmálieHilgertová (104.22 s).
„Moje jízda byla celkem dobrá, nebyla tam žádná větší chyba, i když by to šlo na spoustě míst i urychlit, což se budu snažit udělat v semifinále. Cítila jsem, že tam mám rezervu, i díky tomu, že jsem tady na domácí vodě a dobře to tu znám a průjezdy mám dost zažité. Když by se mi povedla semifinálová jízda, tak se nejvíce těším na pocit, kdy dojedu do cíle a budu vědět, že jsem ve finále,“ řekla v cíli AmálieHilgertová.
„Dneska to bylo dost utahané. Ne že bych byla tak nervózní, ale byly tam těžké kombinace povodných branek. Tím si tady člověk nemůže být nikdy jistý. Takže jsem chtěla zajet čistě, což se mi povedlo, ale ke konci mi došly síly. Tak doufám, že zítra nedojdou a dojedu naplno až do cíle,“ dodala VeronikaVojtová.
Mezi postupujícími kajakářkami byla i Ana Satilaová z Brazílie, která se do Prahy vždy ráda vrací. „V Praze je jedna z mých nejoblíbenějších tratí na světě, moc ráda tu závodím. Lidé jsou úžasní a tak blízko u nás, když fandí. Dávají nám plno energie a síly a my si to moc užíváme. Rozhodně tu chci skončit na podiu, to je můj nejvyšší cíl během tohoto závodu. Chci si to tu maximálně užít a přitom zajet nejlépe, jak jen mohu.“
Trochu opatrně začala závody v Troji Australanka JessicaFoxová: „Nezačala jsem úplně dobře, ztratila jsem hodně času u čtvrté brány, takže zbytek jízdy jsem si to více hlídala a jela na jistotu. Postup do semifinále to byl velmi těsný. Ale je to tam. Odpoledne mě ještě čeká závod na kanoi, takže se těším opět na plno závodů během víkendu. Závody Světového pohár v Praze jsou mými nejoblíbenějšími, od skvělé organizace až po nejlepší publikum.“
Páteční odpoledne patřilo kvalifikaci kanoistek a kajakářů.
Na trať vyrazilo celkem 51 kanoistek. Z trojice českých závodnic po první jízdě do nedělního semifinále přímo postoupily TerezaFišerová ze 4. místa a Eva Říhová z 12. pozice.
„Trať je tu celkem těžká, hodně jsem plánovala pasáž branek 5 až 10, ta je hodně záludná. Nakonec došlo na slova trenéra, že se bude hodně improvizovat a od té páté branky jsem skutečně improvizovala. Ale naštěstí jsem to zvládla zajet. Chtěla bych si určitě vyjet finále, přímo nad medailí ale raději nepřemýšlím, konkurence je tady obrovská, všechny holky z top špičky jsou tady. Nevím, jestli se mi to povede, ale dám do toho všechno. Stát před domácím publikem na podiu by bylo krásné,“ přála si TerezaFišerová.
„Jsem nadšená, že jsem se kvalifikovala do semifinále. Trať byla těžká, měla jsem tam dotyk a jsem ráda, že jsem to zvládla, protože všechny holky měly problém v kombinaci branek 5 až 10. Uvidíme, co budeme mít postavené na neděli a snad to vylepším a vyčistím,“ řekla v cíli EvaŘíhová.
Kvalifikaci i se čtyřmi trestnými vteřinami vyhrála Rakušanka NadineWeratschnigová, která projela cílem v čase 110.93 s. „Povedla se mi dobrá jízda, trať je velmi technická, ale snažila jsem se jet co nejlépe a držet ideální stopu. Bylo ale nemožné se nedotknout, zaznamenala jsem dva doteky, ale jsem šťastná, že jsem se dostala do semifinále,“ poznamenala rakouská kanoistka.
Druhou nejrychlejší byla Britka Kimberly Woodsová. „Spousta lidí si myslí, že toto je má lepší disciplína, ale nakonec jsem na kajaku i tady skončila druhá. Pražská trať je má druhá nejoblíbenější, samozřejmě vede ta moje domácí. Sice jsem zde zaznamenala dotyky, ale to teď nevadí. Jdu dál a je to pro mě dobrý start do dalších závodů během víkendu,“ ohodnotila svou jízdu Woodsová.
O dvě místa utekl přímý postup do semifinále Kateřině Havlíčkové. „Na to, že to byla teprve kvalifikace, jsem byla více nervózní než normálně. Ale na mé jízdě se to naštěstí neprojevilo. Jela jsem docela dobře, projela jsem těžkou pasáž mezi šestou a desátou brankou mnohem lépe, než jsem si myslela. Pak ale přišly dva hloupé šťouchy, které mne moc mrzí a poslaly mě do druhého kola,“ řekla Havlíčková, která v druhém kole na desáté brance vyfasovala padesátivteřinovou penalizaci a do semifinále nepostoupila.
Páteční odpoledne uzavřeli kvalifikací kajakáři, kterých se naskládalo na start 78. V nabité konkurenci ukázala česká škola vodního slalomu opět svou sílu. Trojice VavřinecHradilek, VítPrindiš a JiříPrskavec bez zaváhání prolétla tratí rovnou do semifinále.
Ve velkém stylu se předvedl Vavřinec Hradilek, který zaznamenal čas 89.47 s. Dravá a hlavně bezchybná jízda ho poslala přímo do semifinále z 2. místa. „Vrátit se před české publikum v našem manšaftu je krásné, jsem vděčný, že opět můžu na Světovém poháru startovat. Lidé u trati tak moc křičeli a fandili, že jsem měl obrovskou chuť jim během jízdy zamávat. Na kvalifikaci to byla celkem těžká trať, myslím, že v prvních dnech závodů jsme zvyklí na lehčí trať. Ale mě to bavilo, líbí se mi pasáž se slalomem v brankách 5 až 10. Jsem rád, že si stavitelé dali na této trati záležet. Můj velký cíl pro tento víkend je dostat se do finále.“
Profesorskou jízdu předvedl i VítPřindiš. „Dneska jsem se cítil docela unaveně celý den, takže mým cílem bylo to hlavně sjet a neudělat žádnou chybu, abych si mohl odpočinout a nemusel jet druhou jízdu. Ale nejsem s jízdou moc spokojený, nejelo mi to, byl jsem trochu tužší. Ale to se občas stane a věřím, že v neděli se budu cítit úplně jinak a budu se snažit poprat o nejlepší výsledek,“ řekl Přindiš na 10. místě.
Jako poslední z Čechů vjel na trať JiříPrskavec, který zbytečně neriskoval, naprosto zkušeně projel všech 25 branek a v cíli si dovolil i pošetřit síly a závěr mírně vypustit. „Trať je hezky postavená. Myslím, že Mark Delaney z mezinárodní federace je jedním z nejlepších stavitelů, staví obtížné tratě a technicky náročné. Ale pokud to člověk provede dobře, loď pěkně klouže a nestojí to tolik síly. Mě to tak úplně technicky nevyšlo, takže mě to v závěru dost bolelo. Ale třetí místo je pohodový postup z kvalifikace,“ zhodnotil svou jízdu Prskavec.
Kvalifikaci vyhrál Slovák Jakub Grigar v čase 89.13 s. Jedině on a Hradilek stáhli čas pod 90 vteřin. „Trať byla celkem náročná, ale zároveň pro kajakáře velmi pěkná. Byly tam náročné úseky, kde jsou brány nasekané jedna za druhou. Moc jsem si to užil a ke konci jsem i slyšel, že mám velice pěkný náskok, že by mi to na semifinále mohlo stačit. Takže jsem si ještě pojistil poslední bránu, abych tam nevyrobil nějakou zbytečnou chybu, proto jsem tam nechal nějakou sekundu. Ale jsem rád, že mi jízda takto vyšla, protože doteď jsem se trochu trápil. Vymysleli jsme pro mě nový styl, trochu jsme ubrali z plynu a potvrdilo se, že takhle to bude fajn,“ řekl spokojený vítěz Jakub Grigar.
Mezi postupujícími se vyjímala i další světová jména, jako JosephClarke z Velké Británie, MichalSmolen z USA, LucienDelfour z Austrálie nebo BorisNeuve z Francie.
Sobota 7. září
Během sobotního odpoledne se na trojské slalomové dráze rozdaly první medaile. Dramatické finálové jízdy předvedli kanoisté a kajakářky. V soutěži singlířů na nejvyšší příčku dosáhl Slovák MatejBeňuš, mezi kajakářkami zůstala neotřesená nadvláda Australanky JessicyFoxové.
První muž žebříčku Světového poháru, Slovinec LukaBožič, rozjel výborně odpolední finále kanoistů i přes dvě trestné vteřiny nasadil laťku vysoko a udal vedoucí čas 103.42 s. Skvěle však zajel muž s pořadovým číslem 5, Rus Kirill Setkin, který zapsal čistou jízdu a časem 102.43 s se stal brzy novým průběžným lídrem.
Neuvěřitelnou jízdu však poté předvedl Slovák MatejBeňuš, který před plnými a nadšenými tribunami posunul čas o další dvě vteřiny. Loď mu úžasně klouzala a čas 100.26 s byl vhozenou rukavicí zbytku startovního pole. Hned za ním vyjel jeho týmový kolega MichalMartikán, který se však nevyvaroval šťouchu na bráně 4. I kvůli pomalejšímu času tento pětinásobný vítěz celkového hodnocení Světového poháru na podiu nedosáhl. Ani AlexanderSlafkovský nepřevedl hvězdný výkon, nabral čtyři trestné vteřiny a zejména problém na brance 10 a velké zdržení ho odsunulo až na poslední desátou příčku.
Finále uzavíral Slovinec Benjamin Savsek a hned na brance 6 se nevyvaroval dotyku. I přesto jel skvěle a čas stahoval každým pohybem pádla. Pak však šťouchl i do branky 21 a v tu chvíli bylo jasné, že skončí mimo medailové pozice, nakonec až na sedmém místě.
Vítězem v kategorii C1 muži a zároveň novým vítězem celkového hodnocení Světového poháru mezi kanoisty se stal Slovák Matej Beňuš (100.26 s). Druhý skončil Rus Kirill Setkin (102.43 s), pro kterého to je první medaile ze Světového poháru. Třetí místo patří Lukovi Božičovi ze Slovinska (103.42 s), který v celkovém hodnocení skončil druhý.
„Semifinále se mi tolik nepovedlo, ale teď jsem šťastný za třetí místo. Tohle byla opravdu mimořádně těžká trať. Podařilo se mi zlepšit spoustu věcí, o to víc jsem se na sebe zlobil za ten zbytečný dotek,“ řekl Slovinec.
O tom, že základ dobrým výkonům položí zejména bezchybná jízda, se diváci přesvědčili při finále kajakářek.
Dravou jízdou zahájila soutěž česká reprezentantka AmálieHilgertová. A potvrdila svá slova, že jí těžká trať sedí. Výborně se popasovala s technicky náročnými pasážemi, zajela čistou jízdu a nastavila čas 107.78 s. KimberleyWoodsová z Velké Británie však předvedla podobně agresivní jízdu a čas české kajakářky dokázala překonat o 1,65 s.
Vedoucí ženě Světového poháru CorinněKunhleové se nedařilo v semifinále a reputaci si nevylepšila, když zapsala dva trestné dotyky. Podium se jí vzdalovalo s každou další závodnicí, která projela cílem a Rakušanka nakonec skončila desátá.
Naopak neuvěřitelně ladně klouzala mezi brankami Slovenka EliškaMintálová a před bouřícími tribunami se po zásluze dostala do průběžného čela. AnaSatilová však předvedla rovněž fantastický výkon a když se časomíra zastavila na hodnotě 103.98 s, bylo jasné, že průběžné vedení padá do rukou této brazilské závodnice, která zajela do té doby nejrychlejší jízdu dne. Tu neohrozila ani druhá česká kajakářka KateřinaKudějová, která se dotkla na bráně 9, ale diváci hnali domácí závodnici o to víc. Velkou časovou ztrátu však Kudějová už nedokázala stáhnout.
„Jelo se mi lépe, než v semifinále. Dala jsem ale šťouch, což tady je prostě hodně. Snažila jsem se to pak trochu hrotit a jet rychle dolů. Ale i tak jsem s jízdou docela spokojená,“ vyjádřila se v cíli Kudějová.
Výkon Brazilky se otřásal při jízdě Slovinky EvyTerceljové, která v polovině trati na mezičase vedla. Těsný náskok pouhých 2 setin sekundy však neudržela a zařadila se na průběžné druhé místo. S pořadím už mohla zamíchat jen Jessica Foxová z Austrálie, která na prvním mezičase vedla o 42 setin. Když na tom dalším zvýšila náskok už na 1,18 sekund, o vítězce bylo prakticky rozhodnuto.
Foxová zvítězila v čase 101.11 s a obhájila tak i své prvenství v celkovém pořadí seriálu. Druhá skončila Ana Satilaová z Brazílie (103.98 s) a třetí místo patří Evě Terceljové ze Slovinska (104.30).
„Je neuvěřitelný pocit vyhrát finále. Chtěla jsem jet ještě lépe než v semifinále a trochu víc útočit. Cítím ohromnou úlevu a spokojenost. To, že bych obhájila i celkové prvenství, nebylo v průběhu závodu to hlavní. Ale je to důkaz toho, že jsem měla konzistentní výkony během celé sezony. A s takovou formou se mi teď pojede o to lépe i na mistrovství světa,“ zhodnotila svůj výkon vítězka Jessica Foxová.
Spokojená byla i stříbrná AnaSatilaová. „Se svým výkonem ve finále jsem moc spokojená. Pražská trať je má nejoblíbenější a jsem šťastná, že mám medaili právě odsud. Povedlo se mi to, co jsem chtěla, tak jsem za tento výsledek opravdu moc ráda.“
„Závodit v Praze je vždy výzva, je to tu těžké. Snažila jsem se jet naplno od první branky až do cíle. Dařilo se mi jet opravdu rychle a i když jsem dělala nějaké chyby, jsem se svým výkonem opravdu spokojená,“ pochvalovala si bronzová EvaTerceljová.
AmálieHilgertová nakonec skončila na sedmém místě (107.78 s) a KateřinaKudějová na deváté příčce (108.36 s).
„Finále jsem si moc užila, bylo velmi pěkné tu závodit před domácím publikem, diváci neskutečně fandili. Je mi ale líto, že jsem nepředvedla svojí bezchybnou jízdu, díky které bych určitě dosáhla na medaili. Udělala jsem dvě chyby, které mě stály lepší umístění. Ale i tak jsem ráda, že jsem se do finále vůbec dostala, vždyť jsem postupovala z posledního místa. Do finále jsem tak šla s tím, že si to chci doma hlavně užít,“ řekla AmálieHilgertová.
Neděle 8. září
Australanka Jessica Foxová se stala královnou Světového poháru letošní série. V Praze dokázala vyhrát závod kajakářek, ale byla neporazitelná i na kánoe. Bronzovou pozici skvěle vybojovala domácí TerezaFišerová. Mezi kajakáři potvrdil světovou dominanci JiříPrskavec, který obhájil celkové prvenství v seriálu ICF a zhypnotizoval davy fanoušků na tribunách. Druhé místo na domácí trati a celkový bronz v hodnocení pro VítaPřindiše.
Tereza Fišerová se oproti semifinále vyvarovala šťouchu v horní části a úžasně klouzala zejména v těžké kombinaci 9 až 11. Pak se však zdržela u poslední protivodné branky 24, kde nabrala nešťastný dotyk. I tak šla do průběžného vedení. Za ní byly ještě tři závodnice, pouze chyba jedné z nich by Fišerové přinesla medaili. A odpověď přišla vzápětí. Brazilka Ana Satilaová nabrala šest trestných vteřin a dojela už mimo pódiové pozice. Češka tak měla kov jistý.
Jessica Foxová z Austrálie však poté ukázala, kdo je skutečným šampionem v ženském vodním slalomu. Fenomenální závodnice se i s jedním šťouchem usadila pevně na prvním místě s časem 113.95 s. Poslední závodnicí ve vlnách byla Britka Kimberley Woodsová, která jela téměř stejně rychle jako Foxová. Nakonec brala stříbro, za Foxovou přitom skončila jen o pouhé čtyři setiny sekundy (113.99 s).
„Dala jsem tomu všechno od startu do cíle. Slyšet fandění z tribun hned od první brány bylo neskutečné. A jelikož mám dnes narozeniny, stříbrná medaile je pro mne i skvělý narozeninový dárek,“ pochvalovala si Woodsová.
Češka Tereza Fišerová končí bronzová. „Brzo jsem si přehodila pádlo a nestačila jsem udělat pořádný nájezd do poslední protivodné branky. Ale jsem moc ráda, že jsem to vyřešila tak, jak jsem to vyřešila, protože jsem se tam mohla klidně i zvrhnout. Naštěstí jsem to ještě ke konci udržela v hlavě a dojela si pro bronz. A s dobrou formou teď budu odjíždět i na mistrovství světa,“ zhodnotila jízdu Fišerová.
Jessica Foxová se tímto vítězstvím stala královnou celkového pořadí Světového poháru i mezi kanoistkami. Z Prahy si tak odváží double-double. „Byla to těžká trať, finiš mě úplně zabil. Ale jsem šťastná, že takhle dopadlo. Každý rok se snažím jezdit dobře, být ve formě konzistentní. Úroveň závodů se ale neustále zvyšuje, takže musím i já. V Praze to byl perfektní víkend, vlastně ten nejlepší. V minulosti se mi dařilo dobře vždy v jedné nebo druhé kategorii, ale tentokrát to vyšlo v obou. Lidé mě neuvěřitelně hnali dopředu po celý závod. Teď si pár dní odpočinu a pak vyrážíme na mistrovství světa, což bude poslední vrchol této sezony,“ řekla Foxová.
Vrcholem slalomářského víkendu v Praze bylo jednoznačně finále kajakářů. Hned tři české lodě chtěly před zaplněnými tribunami bojovat o cenné kovy. Úvodní čas 98.63 s včetně dvou trestných vteřin nasadil Polák Dariusz Popiela.
Když však vyrazil na trať Vavřinec Hradilek, hned od prvního mezičasu přepisoval tabulky. Na prvním mezičase byl rychlejší o vteřinu, na druhém už náskok zvýšil na další tři. V cíli pak měl skoro o 8 vteřin lepší čas než polský kajakář. Čas 93:00 s znamenal jednoznačně průběžné vedení. Pak ovšem přišlo dlouhé přezkoumání sporného průjezdu protivodné branky č. 21 a Hradilek nakonec vyfasoval 50 trestných vteřin. „Jel jsem na riziko, ale byl jsem přesvědčený, že jsem bránu viděl takhle a že tyčka musela jít asi před mojí bradou. Ale je to sport, strašně mě to mrzí,“ řekl zklamaný Hradilek, který se nakonec propadl pořadím až na deváté místo.
Nový vedoucí čas v hodnotě 94.82 s poté nastavil Slovinec PeterKauzer, byl však zatěžkán dvěma trestnými vteřinami. Ale dlouho se na pozici vedoucího závodníka neohřál. Do vln se totiž pustil VítPřindiš, který předvedl neskutečnou řež v brankách. Důležité bylo, že zajel čistě a stáhl čas na 93.20 s.
Vyloženě nepovedený závod prožil Brit JosephClarke. První šťouchy nabral na brankách 3 a 4, poté přidal ještě další čtyři doteky a bylo jasné, že s 12 trestnými vteřinami nemůže pomýšlet na dobré umístění.
Francouz BorisNeveu se snažil, seč mohl, ale i když jel rovněž bezchybně, na Čecha ani on nestačil. Na startu zbývali poslední dva závodníci. JiříPrskavec vlétl na trať ve velkém stylu, a pokud si v semifinále dovolil pár metrů vypustit, tady jel na tisíc procent. Předvedl úžasnou a dravou jízdu a když projel cílem, jeho čas byl o 2,53 vteřin lepší než Přindišův. Dvě české medaile byly jisté.
Poslední na trať vyjel Ital Giovanni De Gennaro. Nebyl to ale povedený výkon. Dva trestné doteky přišly už v prvních brankách, další dva přidal v samém závěru trati a skončil nakonec sedmý.
Vítězem soutěže kajakářů se stal Jiří Prskavec, který tak zároveň obhájil i celkové prvenství v žebříčku Světového poháru. „Po dvou letech jsem tady prolomil smůlu, kdy se mi nedařilo vyhrávat žádné velké závody. Končil jsem na druhých a třetích místech a opravdu už to chtělo tu jedničku. Jsem strašně rád, že se mi to povedlo zrovna tady, kde to shodou okolností bylo i to poslední vítězství v letošním celkovém hodnocení,“ dodal Prskavec.
Stříbro vybojoval VítPřindiš. „Na trati jsem nechal úplné maximum, co jsem měl. Dole jsem byl úplně kožený. Dlouho se mi nestalo, že bych dojížděl poslední brány s tím, že nemám v rukách žádnou energii. Naštěstí to bylo dobré, diváci obrovsky pomohli, ten hukot mě nenechal odpočinout a naopak mi dodal ještě energii do žil. Čeká mě ještě závod v extrémním slalomu, ale ten hlavní úkol pro tento víkend jsem si splnil. Myslím, že jsem tu předvedl hodně kvalitní jízdy. Jsem strašně rád, že jsem doma ukázal, že čeští kajakáři patří k nejlepším na světě. A kdyby Vávra nedostal padesátku, byli bychom na stupních všichni tři, to by bylo takové trojské Nagano,“ řekl Přindiš.
Bronz získal Francouz BorisNeveu. „Nebyla to moje nejlepší jízda, ale s bronzem jsem spokojený. Je to moje druhá medaile v letošním Světovém poháru. O to víc si jí cením, že je právě z Prahy, protože domácí závodníci jsou neskuteční. Závody jsem si užil, vždy je pro mě čest zajezdit si na pražské trati,“ řekl Neveu.
Nedělní odpoledne v pražské Troji uzavřel atraktivní závod Mistrovství světa v extrémním slalomu. Zatímco v každé předešlé disciplíně Světového poháru bojovali kajakáři na trati sami a na dálku, tady měli soupeře doslova tělo na tělo, respektive loď na loď. Jezdilo se totiž po čtveřicích.
Úkolem bylo projet osm nafukovacích branek, z toho dvě protivodné a před koncem jízdy ještě absolvovat povinného eskymáka. Diváci si přišli opravdu na své, viděli řadu tvrdých soubojů na vodě. Nouze nebyla o šťouchance pádlem či bouchance loděmi.
Na začátku mužského pavouka bylo 32 kajakářů rozdělených do čtveřic. Atraktivní závod startoval vždy na vysoké rampě, odkud závodníci v kajaku skočili do vody. Postupový klíč byl jasný, z každé rozjížďky postupovala vždy nejrychlejší dvojice, na úplném konci pak zůstala čtveřice nejlepších.
V závodě mužů se objevily i dva české kajaky Víta Přindiše a Vavřince Hradilka.Oba reprezentanti se potkali v jedné ze čtvrtfinálových jízd. Zatímco Hradilek okamžitě po startu zařadil turbo rychlost a ujížděl jako první, Přindiš se ve strkanici ocitl až na čtvrtém místě. Pak ovšem využil třenice Brita Chappella a Američana Longa u spodní protivody, najel si do té druhé, která byla volná, a pohodlně se dostal na druhé postupové místo za Hradilka, jež vedlo do semifinále. Tam však cesta Víta Přindiše skončila, když si musel zopakovat projetí první protivody, čímž se mu ostatní vzdálili.
„Nešly mi starty, nechtěl jsem se s klukama moc prát. Schytal jsem několik ran pádlem do lopatky a lokte. Chtěl jsem jet tedy spíše na pohodu. Pak jsem ale neudržel soustředění, protivodu jsem nacvičil úplně zbytečně. A taky jsem toho dneska už najezdil docela dost a tady už to bohužel nevyšlo. Ale jinak jsem celkem spokojený s tím, co jsem předvedl. Této disciplíně jsem se letos moc nevěnoval a i tak je vidět, že to jezdit umím. Mrzí mě, že nejsem ve finále, ale co se dá dělat,“ bral své vyřazení sportovně Přindiš.
Hradilek mezi top čtyřku postoupil. Doplatil však na strkanici hned u první brány, kam se jeho loď nevešla a od startu tak u jeho jména svítila značka za nesprávné projetí. Český kajakář tak skončil bez medaile. „Ze čtvrté lajny se hrozně těžko startuje, spadl jsem do vracáku, neměl jsem vůbec žádnou rychlost, tak jsem chvíli čekal, až kluci poodjedou. Oni ale moc nejeli, tak jsem se do toho pustil a z té brány mě odšoupli. O tom je bohužel tenhle sport, s tím se nedá nic dělat. Nejdůležitější v tomto závodě je kromě odhodlání určitě pozice na startu. Postoupit do finále bylo super, lidi byli úžasní, takže jen škoda, že z toho není medaile,“ řekl Hradilek v cíli.
Mistrem světa se stal Němec Stefan Hengst, stříbro vybojoval Rus NikitaGubenko a bronz PedroGoncalves z Brazílie. „Nemůžu tomu uvěřit, porazit Čechy na domácí půdě je úžasné a velmi těžké. Jsem opravdu šťastný a těším se, že takto budu jezdit častěji. Moc jsem si to užil,“ řekl Hengst.
Do extrémního slalomu se pustilo i 16 kajakářek, mezi nimiž figurovaly i Veronika Vojtová a AmálieHilgertová.
Druhá jmenovaná bohužel nepostoupila z první rozjížďky/čtvrtfinále. „Zaspala jsem hlavně na startu, nečekala jsem, že startovní povel bude tak rychlý. A pak jsem špatně zvolila obě protivody, měla jsem si vybrat vždy tu druhou a také se snažit holky předjet už v té první protivodě a nenechávat to až na tu další. Nejsložitější je v tomto závodě taktika. Nejde se na to připravit, člověk se musí rozhodovat velmi rychle za pochodu a u mě to bohužel byla špatná a pomalá rozhodnutí,“ uzavřela svůj poslední závod v pražské Troji Hilgertová.
České barvy však skvěle hájila Veronika Vojtová, která si poradila se soupeřkami i v semifinále a dostala se až do bojů o medaile. Po startu zaujímala čtvrté místo, ale pak se chytře svezla po vodě a v mžiku figurovala na prvním místě, které udržela až do cíle a stala se mistryní světa v extrémním slalomu pro rok 2019.
„Pořád tomu nemůžu uvěřit, protože jsem na plastové lodi naposledy seděla v loni na mistrovství světa v Riu, kde jsem vypadla hned v prvním čtvrtfinále. Od té doby ne. Tady jsem nevystartovala úplně nejlépe, čekala jsem na svůj čas. Ale vyšlo to. Fyzicky to bylo hodně náročné, poslední dvě jízdy šly hodně rychle za sebou. Nejdůležitější bylo v mém případě vydržet s nervy, protože finálová jízda byla hlavně o taktice. Holky mě zavřely hned na startu a já jsem věděla, že si musím počkat na moment, kdy tam budu mít čas a prostor. A dočkala jsem se,“ řekla šťastná šampionka VeronikaVojtová. Na druhém místě skončila Ruska PolinaMukhgaleevová a třetí Caroline Trompeterová z Německa.