NP Šumava vydal dnes tiskovou zprávu o jednání Rady NP Šumava, které přineslo konečné rozhodnutí o podobě pravidel návštěvního řádu parku pro tzv. přechodné období od 1. 5. 2010, kdy přestane platit stávající návštěvní řád do doby, než bude schválen řád nový s novými pravidly posvěcenými komisí EU.
Správa NP a CHKO Šumava se shodla se zástupci obcí, kteří jsou delegováni do Rady NP Šumava, na znění návštěvního řádu. Rada NP Šumava dnes nový přechodný návštěvní řád schválila s tím, že jeho platnost bude od [b]1. 5. do 31. 7. letošního roku[/b].
Bohužel z textu nevyplývá, jak to bude v případě letních dětských putovních táboů. Opět nebyly vzaty v potaz připmínky provozovatelů dětských táborů. Správa parku se ne jednu stranu ve vyjádřeních chápavě vyjadřuje k problémům , které vznikly změnou limitů a zavedením počtu lodí pro dětské tábory, ale ve skutečnosti na děti totálně kašle, a pokračuje v likvidační politice proti těmto nevýdělečným táborům. Loňské připomínky, aby tyto předem registrované tábory mohly jet mimo pořadí lodí, aby mohla při prázdných lodích podle starého limitu (laminátová pramice, kterou unesou dvě děti, má menší ponor, nežli jedna naložená deblovka seš dvěma dospělými, prostě Archimédův zákon platí všude), aby se děti o prázdninách mohly aktivně rekreovat v prostředí, které není vodáckou dálnicí tak, jako tom je pod Vyšším Brodem. Po loňském dopisování si mezi sdružením vodáckých táborů Vltava dětem a správou parku jsem měl dojem, že největší překážkou pro správu parku podle jejijch vyjádření je to , že nedokážou rozlišit náhhodnou skupinu dětí a dospělých od dětského tábora. Navrhoval jsem, aby se dětské tábory, provozované pod hlavičkou sdružení či právnických osob musely předem hlásit. Při komunikaci se správou jsem nabyl dojmu , že o úpravě pravidel pro tábory jsou ochotni diskutovat a dětským táborům jejich situaci ulehčit. Pro ilustraci: jedna se asi o 1% celkového počtu lodí. Bohužel ale z vyhlášení letošních pravidel jsem zjistil, že správa parku se ani na okamžik tímto vážně nezabývala, a že využití volného času našich dětí je jí naprosto ukradené. Protože se tímo zřejmě uzavřela cesta k rozumné dohodě mezi správou parku a provozovateli dětských putovních táborů na Vltavě (kdo vymyslel to , že tábor, kteý má třeba 10 lodí, se kvůli limiitu bude muset rozzdělit, tak ten nemá ani ponětí, jak takový tábor funguje), tak zřejmě, pokud správa parku nepřehodnotí svůj postoj k těmto táborům, tak navrhuji, aby každý provozovatel tábora 1/protestoval na správě parku a zároveň podal žádost o výjimku ze zákona č.114 o ochraně přírody na vládu ČR s odůvodněním , že společenský význam výchovy dětí, a vyplnění jejich volného času s ohledem na zamezení nežádoucích vlivů na mládež ma v dané lokalitě Soumarský most – Pěkná vyšší společenský význam, nežli ochrana přírody v daném místě. Osobně si myslím , že strany správy NP pokračuje nátlak na zrušení vodácké turistiky (i podle rozhovoru pana ředitele parku Krejčího na Radiožurnálu, kde hovořil o tom , že toto opatření je jen přechodné a že se bude postupně zpřísňovat). Protože i z loňských diskuzí, a to i na stránkách správy parku vím , že se nikdo ze strany správy parku k příspěvkům nevyjadřoval, tak neočekávám žádné jejich vyjádření ani k diskuzi tady. Pavel Šálek – Ešus
VT TJ Bohemians