Na rozdíl od většiny adrenalinových sportů není u paddleboardingu pro začátek nutné chodit do kurzů nebo platit za instruktora. Začněte klidně návštěvou půjčovny, kde si můžete pádlování vestoje vyzkoušet. Jaké půjčovny paddleboardy nabízejí, se dozvíte například v seznamu na str. 28. Jestli vás SUP pádlování zaujme, pokračujte výběrem vhodného vybavení.
Poprvé pádlujeme vestoje
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieProhlédněte si všechny fotografie k článku…
Jak prkno používat?
Budeme-li se držet předpokladu, že máte nejpoužívanější plovák, tedy nafukovací velikosti 10‘5‘‘ (v evropských mírách lehce přes tři metry), je vhodné plovák rozbalit na trávě nebo jiném měkčím podkladu ve stínu a nafouknout jej na doporučený tlak, ten by měl být u kvalitních plováků cca 18 PSI. Občas je to poměrně namáhavý výkon, který zabere dle výkonnosti foukače 5–10 minut. Pumpu není potřeba vozit s sebou na dofouknutí jako u raftu, naopak pumpě škodí, pokud je promývána vodou. Plovák během přestávek na občerstvení skladujte ve stínu, pokud to není možné, raději jej přivažte u vody, aby se chladil. U plováků není problém se zvětšováním obejmu a následnou explozí. Problém tkví v teplotní nestálosti lepidel, která cca při 60–70 °C odcházejí, což má za následek ještě větší explozi než u raftu. V našich zeměpisných šířkách se to děje zřídkakdy, ale na dovolené v Chorvatsku už buďte více opatrní.
Jak se na prkno dostat?
Nástup na prkno proveďte buď z mělčiny nebo z mola. Ze začátku je dobré si na prkno kleknout a až pak se snažit postavit. I klečet je potřeba umět, a tak se snažte nejdříve sednout si na paty tak, abyste měli kolena co nejvíce od sebe a seděli prakticky na středovém poutku. Po získání jistoty se můžete zvednout a pokračovat ve vyšším pokleku. V kleče trénujte základní záběr pádlem do „L“ – o tom později. Poté, co dostatečně natrénujete záběr, se přes všechny čtyři postavte.
Když už si stoupnete, stůjte na prkně s mírně pokrčenými koleny po směru jízdy, kolmo na osu boardu, přibližně na středu prkna, chodidla mějte spíš u okrajů boardu, minimálně na šíři ramen. Zde se vyvarujte první chybě, a to postoji jako na snowboardu, který se vzhledem k příbuznosti boardových sportů může zdát vhodnější, ale pádlování bokem není efektivní ani pohodlné. Pádlo pro SUP-paddleboarding má list typicky mírně odkloněn od žerdi, u mnoha nováčků lze vidět, že jej drží opačně, při správném držení je list odkloněn od jezdce směrem vpřed. Dosáhnete tak dál pro záběr.
Při prvních pokusech o pádlování zjistíte, že je důležité směr jízdy korigovat. U většiny boardů, které jsou obratné, je třeba přitahovat u špičky. Na přitažení u špičky je nejlepší navázat záběrem vpřed. Zkušeným vodákům se to bude zdát pomalejší a nesmyslné, ale skutečně to funguje. Záběr neprotahujte moc daleko dozadu, naopak rychlejší, frekvenční záběr funguje lépe. Pádlo vynořujte již na úrovni nohou. Zatáčí se klasicky kormidlováním u zádi nebo přitahováním a odlamováním. Pro radikálnější otočení si na boardu stoupněte blíž k zádi, snižte těžiště a nakročte si, abyste mohli přenášet váhu z přední nohy na zadní, a tím regulovat zanoření paty boardu. Důležité je opět stát diagonálně na krajích plováku, pro snazší udržení rovnováhy.
Praktické cviky, které se budou hodit na tekoucí vodě
Pádlování na obě strany a přes ruku
Časem zjistíte, že je potřeba umět pádlovat na obě strany. Rovnoměrně tím zatěžujete obě strany těla a vyhnete se bolestem zad. Při delších plavbách rozložíte únavu na obě paže. Hlavní výhodu však objevíte při sjíždění jezů a najíždění na vlnu. Pádlování přes ruku je další technika, kterou využijete na opravdu hodně rychle plynoucích řekách.
Přejíždění proudu
Na paddleboardu víc než na lodi objevíte, že správný náklon je opravdu důležitý. Je dobré si na klidné vodě vyzkoušet, co všechno prkno snese (a co ještě ustojíte). Přejíždění proudu probíhá klasicky jako na lodi, kdy jde o to vychytat ten správný nájezdový úhel, rychlost, a hlavně náklon. Při náklonu je důležité nebát se jít mimo osu prkna, klidně až úplně mimo něj. Přirozeně se při tom stabilizujte o pádlo.
Správný postoj
Na boardu je důležitá i volba postoje – jestli máte nohy vedle sebe, nebo mírně za sebou, a také postavení na prkně. Postoj je individuální záležitostí. Někdo se cítí lépe s nohama vedle sebe, jiný radši nakročí. Platí, že pokud se chystáte přejíždět proud s vlnou, je dobré postavit se víc dozadu a mírně nakročit, abyste mohli měnit těžiště prkna jak v příčném, tak podélném směru. Na klidné vodě naopak pádlujte výhradně s nohama vedle sebe na šíři ramen v těžišti boardu (poutko na nošení).
Doufám, že vaše seznámení s paddleboardingem bude probíhat co možná nejlépe, a třeba se společně někdy potkáme na divočejší vodě nebo závodech. Paddleboardová komunita (www.paddleboardista.cz) mezi sebe ráda přijímá nové členy.
Honza „Rotťák“ Rott patří společně s Patrikem Hrdinou mezi zakladatele paddleboardingu u nás. Společně provozují obchod www.paddleboardshop.cz a před třemi lety založili značku Tambo, pod kterou vyrábějí vlastní prkna. V roce 2016 vyhrál Rotťák ME v paddleboardingu na divoké vodě v rakouském Loferu. |