Na řekách se my vodáci s vodními mlýny setkáváme velmi často. Mlýny pro nás znamenají především přenášení jezů a mlýnských budov. Občas se ve mlýně nachází i hospoda. Kdo z vás se ale zamyslel nad jejich historií? Kdy se v našich zemích roztočila první mlýnská kola a kdy řeky přehradily první stupně a jezy?
Lopatková kola byla využívána na tzv. lodních mlýnech, stojících na dvou člunech ukotvených v proudu řeky. Plovoucí mlýny byly umísťovány na velikých nížinných řekách v místech, kde voda překonávala silným proudem terénní zlom. V první polovině minulého století kotvily tyto mlýny na dolním toku řeky Moravy.
Díky využití kola na vrchní vodu mohly počínaje vrcholným středověkem vznikat mlýny a malé průmyslové provozy i na malých tocích. Vodní kola hnala mlýnská složení, pily, valchy, stoupy k drcení surovin, dmychadla a mechanická kladiva hamrů, čerpadla a výtahy důlních děl.
S krásnou ukázkou nejstaršího dochovaného mlýna na vrchní vodu se staročeským složením v Čechách se můžete setkat v Hoslovicích u Strakonic. Jeho protějškem je Porčův mlýn v Býkovicích na Blanensku. Mlýn sedící na potoku Býkovce (občas splouvaný pravostranný přítok Svitavy ř. km 40,6) byl podle dochovaných plánů z první poloviny 20. století kompletně zrekonstruován. Jedná se o jediný plně funkční mlýn se dvěma staročeskými složeními a krupníkem v České republice. Jeho návštěvu můžete spojit s plavbou po střední části řeky Svitavy.
Dalším vodním mlýnem poháněným korečkovým kolem na vrchní vodu je mlýn Wesselsky v Loučkách na pravém břehu řeky Odry. Pracuje na vodu z náhonu, odbočujícího nad Jakubčovicemi nad Odrou na ř. km 88,4. Návštěvu této technické památky můžete spojit se splutím horního toku řeky Odry.
[b]Literatura a informační zdroje: [/b]
Jaroš, J. 2000: Slovník technických památek Blanenska. Blansko
Galusová, L. 2011: Archeologický výzkum vodních mlýnů: Výsledky, perspektivy.
AntropoWebzin 2011/2. Plzeň
Internetové stránky: www.porcuvmlyn.cz , www.vodnimlyn.cz, www.vodnimlyny.cz, www.vodnikola.cz , www.slup.cz.
text a foto: František Prokeš a Eva Poláčková (oba pocházejí ze starého mlynářského rodu)
Pěkné, konečně pěkný článek z České republiky. Dal sis práci, má to hlavu a patu. Zaujaly mě ty plovoucí mlýny. Jsou ještě někde? Myslím, že na Malém Dunaji, nebo se pletu?
Ondra