Vyvrcholením letošní povodně z první poloviny června byl zákaz splouvání, který rozlítil širokou vodáckou veřejnost a vyvolal mnoho diskusí. Bylo vyhlášení zákazu oprávněné? Smí se vůbec něco takového vyhlásit? Pojďme se podívat jak povodeň a splouvání řek za povodně řeší legislativa. A to nejen v extrémním případě, který jsme nedávno zažili, ale i během menších povodní.
Málo kdo z lidí, kteří se přes zákaz na takovouto vodu vydají, si vyzkoušel plavání v řece za velkého průtoku. Najednou nestačí udělat pár temp, najednou je ke břehu strašně daleko a neznalý, nevybavený člověk má velké problémy. Přitom se to dá vyzkoušet třeba na slalomových kanálech. To už vůbec nemluvím o ovládání lodi – najednou je na všechno strašně málo času. Tady je pak tvrdě potrestána každá chyba, a navíc tím zaměstnáme hasiče, kteří mají při povodních spousty práce na mnoha dalších místech.
Alkohol – kromě toho že je zakázán u vůdce malého plavidla má ještě několik zákeřných vlastností. Zhoršuje rychlost a správnost rozhodování a brání tělu v případě prochladnutí v přirozené reakci. Tělo pod vlivem alkoholu prochladá rychleji, než když je člověk střízlivý. Tělo v případě ztráty tělesné teploty omezí anebo uzavře přívod krve do periferních oblastí a chrání tím životně důležité orgány. Alkohol působí přesně obráceně, žene krev do periferií, a v případě pobytu v chladné vodě se člověk daleko rychleji podchladí.
Měl bych dotaz, když jsi to tak pěkně nastudoval;) Kde najdu SPA třeba pro Čerťáky? (A neříkej mi, že ve Vyšáku:) A co třeba „bezejmené – bezvodočtové potoky“ ?