Ve Skotsku na farmě Kemes na jihovýchodě Lochu Melfort se nás sešlo sedm. Sedm seakajakářů na týdenní pobyt. Naší skupinu tvořilo pět kajaků – dva debly a tři singly. Zkušenostmi jsme byli velmi různorodí, od začátečníka po držitele 4*BCU.
Složení skupiny určovalo, kam, a za jakých podmínek se pojede. A tak jsme minuli jak Cuan Sound, tak Corryvreckan a Falls of Lora (na ty jsme se alespoň podívali z mostu).
[b]Náš první výlet[/b] měl kopírovat pobřeží Lochu směrem na jih, přejet na na nejjižnější bod ostrova Shuna, objet ho a vrátit se zpět domů. Ostrov Shuna nemá nijak zajímavé pobřeží, ani žádné velké osídlení, na mapě jsou vyznačeny jen dva domy Shuna House a Shuna Cottage. Zastavujeme na jihozápadní straně u Shuna Cottage a po obědě odtud pokračujeme směrem na sever skrz Shuna Sound. Během dne začalo pršet a viditelnost se zhoršila tak, že jsme museli pádlovat zpět k farmě podle kompasu.
Ujeli jsme 27 kilometrů.
Ujeli jsme asi 6 kilometrů z malé a malebné přístavní vesnice Appin, ze které je také možno jet na ostrov Lismore.
To jsme našli u hradu Achadun na jihozápadě ostrova. Tento hrad byl postaven na konci 13 století MacDougallem nad přílivovým ostrovem Bernera. Později přešel do majetku Bishopa z Argyllu a nakonec byl v druhé polovině 15. století opuštěn.
Doufáme, že se nám zítra ráno podaří mezi tímto ostrovem a pevninou proklouznout.
Celkově jsme ujeli 47 – 48 kilometrů.
[b]Cuan Sound[/b] – úzký tunel mezi ostrovy Seil a Luing skrz který se valí příliv ze Sound of Jura (na JV) do Firth of Lorn (na SZ) rychlostí až 15 km/h.
[b]Corryvreckan[/b] (v gaelštině Coire Bhreacain „hrnec kropenatého moře“ ), nebo taky Strait of Corryvreckan – úzký průliv mezi ostrovy Jura a Scarba, kde díky nerovnostem podmořského dna (podmořské věže a díry) vznikají silné víry a stojaté vlny. Corryvreckan je třetí největší mořský vír na světě. Proudění tu dosahuje rychlosti až 16 km/hod a vlny jsou vysoké až devět metrů.
super clanek, moc se mi libil. Dekuji.