Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Pár jednoduchých rad pro klidnou vodáckou dovolenou
25. 7. 2018
Petr Snížek
Pokud čtete tyto řádky, nejspíš jste se v letošní roce rozhodli jet na vodu, a buď už na ní jste a snažíte se ještě něco dozvědět, anebo se zodpovědně připravujete. Ať tak nebo tak, oba přístupy chválím. Sjíždění vody je většinou zábava, relax a sem tam i trochu adrenalinu, ale pořád je to taky pohyb a sport ve volné přírodě, která nám může připravit lecjaká překvapení. Když na ně budete připraveni, určitě obstojíte!
Nebudu tady rozebírat, jakou byste si měli půjčit loď nebo pádlo, protože s tím by vám měli zodpovědně poradit v každé správné vodácké půjčovně. My pro vás máme seznam těch správných a ověřených půjčoven na webu, kde v adresáři mimo samotného výčtu najdete i základní informace o každé z nich a můžete půjčovny snadno vytřídit podle řek, na kterých operují.
Nebudu se ani dlouze rozepisovat o výběru řeky, na kterou vyrazíte. Je asi všem jasné, že začátečníci nepojedou hned brázdit peřejnaté řeky a ostřílení vodáci zase asi nebudou chtít týden „piglovat“ jeden nekonečný „volej“ za druhým mezi nesjízdnými jezy. Pokud si nebudete jistí, podívejte se na stručné představení nejpopulárnějších českých řek nebo se zkuste podívat po nějaké méně frekventované řece a nebo prozkoumejte článekStále nevíte, kam letos no vodu? Česko, nebo zahraničí?.
O čem se ale určitě rozepíšu, je vybavení, které byste na vodu měli bez výjimky mít, a bezpečnostní zásady, kterými byste se měli na řece řídit. Není jich mnoho, ale je dobré je znát.
Pojďme to vzít popořádku. Ráno se vyloupnete ze stanu a chystáte se vyrazit na vodu. Než vůbec začnete balit, podívejte se, kolik je vody. Nebývá to u nás časté, ale někdy se řeky mohou po dešti rychle rozvodnit a takové nejsou pro sjíždění vůbec vhodné. Až si budete balit věci, nezapomeňte si navrch dát doklady a peníze, kdybyste se cestou chtěli občerstvit nebo zajít na prohlídku hradu, telefon, kdyby bylo třeba volat pomoc nebo se najít s kamarády, pláštěnku, kdyby přišla nečekaná letní bouřka, a případné suché věci na převlečení po (ne)dobrovolné koupeli. Navrch doporučuji uložit i kilometráž, ve které bývají nákresy jezů, mapa nebo informace o možnostech občerstvení. U všeho se přesvědčte, že je to pečlivě zabaleno ve vodotěsných pytlích nebo barelech.
Než vyplujete, ověřte si, že máte v lodi nachystané vesty pro případ sjíždění jezů nebo těžších peřejnatých úseků a dětem oblečte vesty ihned (více o pádlování s dětmi čtěte tady a taky tady). Pro děti byste měli mít na jezy přichystané také přilby. Dále zkontrolujte, jestli máte na lodi tzv. koňadry neboli koníčkovací šnůry, kterými můžete loď přetahovat přes jezy nebo mělčiny a taky uvázat ke břehu, když někde kotvíte.
Na samotnou plavbu byste měli být natření opalovacím krémem, mít pokrývku hlavy a taky vhodnou vodáckou obuv. Tím nemyslím žabky nebo „kroksáče“, ale něco co pevně drží na noze a ideálně chrání kotníky a špičky před poraněním o kameny. Kdyby přeci jenom k nějakému poranění došlo, je dobré mít s sebou alespoň základní vybavení z lékárny, jako je náplast nebo desinfekce. Na některých řekách oceníte repelent. V lodi byste měli mít dostatek tekutin pro dodržení pitného režimu. Tím není myšlena basa lahváčů a flašku rumu, ale vodu, limonádu a další nealkoholické nápoje, které skutečně uhasí žízeň a nerozostří bystré oko háčka ani pevnou ruku svírající kormidelnické pádlo.
Máme všechno, můžeme vyplout. Na řece se můžeme zdravit s ostatními vodáky, a sice známým pozdravem AHOOOJ! Užíváme si plavbu, šplouchání vlnek, koupele na plážích, ale musíme si také dávat pozor! Pozor si dáváme na místa, kde jsou spadlé stromy, které mohou být nebezpečné, a člověk se pod nimi ocitne raz dva. Dáváme také pozor na místa, kde proud žene pod vrbičky nebo do větví, opět se na takových místech snadno vyklopíme a zachytneme o větve. Pozor dáváme i v peřejích, kde voda rychle proudí, je nutné umět ji přečíst a vyhnout se kamenům, kterých peřeje zpravidla obsahují hodně. Když už nějaký kámen trefíme a loď se začne naklánět, nepanikaříme, nepouštíme pádlo a nechytáme se bortů (boků) lodi, ale snažíme se udržet stabilitu a rychle překážku překonat. Když nás voda navalí na kámen bokem, nakláníme se směrem k překážce, ne k přitékající vodě. Voda se dostává pod loď a my máme čas řešit situaci.
Extra pozor dáváme u jezů! Ty, které jsou v kilometráži označeny jako nesjízdné a mají na břehu pomníčky, lebky, křížky, vykřičníky a další výstražná znamení, automaticky obnášíme. Frajerům patří právě ty pomníčky. Jezy, které jsou uzpůsobené ke splutí, si nejprve jdeme prohlédnout, abychom věděli, co nás čeká ne jezu i bezprostředně pod ním, a pak teprve splouváme. Na splutí jezu si oblékneme vesty (i dospělí!) a dětem přidáme k vestám přilby. Pokud si nejsme splutím jakkoliv jistí, raději jez obejdeme nebo loď opatrně přetáhneme, než abychom zbytečně riskovali.
Když už přece jenom někde zaplaveme, držíme pádlo, bez kterého se jaksi dál nedostaneme, plaveme s nohama po proudu, abychom se včas dokázali odrazit od případných překážek, a až mimo proudy a peřeje chytáme loď a vybavení. Voda má obrovskou sílu a loď plná vody v silném proudu dokáže člověka i rozmačkat…
Nebudu tady už dál mudrovat. Na to základní jsem vás upozornil a kdo jen trochu přemýšlí, určitě se dokáže na vodu svědomitě připravit a skvěle si ji užije. Všem vám přeji, abyste si vodáckou dovolenou užili v co největší pohodě.