Pádler 4/2017 – slovenské řeky Orava, Dunajec a Váh, rozhovor s nevidomým kajakářem, extrémní expedice Sary Jaz v Kyrgyzstánu a mnoho dalšího

Pádler 4/2017 – slovenské řeky Orava, Dunajec a Váh, rozhovor s nevidomým kajakářem, extrémní expedice Sary Jaz v Kyrgyzstánu a mnoho dalšího

Uteklo to jako voda, sezona 2017 je v podstatě u konce, a tak je tu i letošní poslední vydání Pádlera. Pojďte se podívat, co všechno letošní „čtyřka“ přináší.

Titulní strana Pádler 4/2017

Na titulní stranu jsme po velevydařeném mistrovství světa rychlostních kanoistů nemohli dát nikoho jiného než Pepu Dostála s jeho vítězným opuštěním lodi poté, co se stal mistrem světa. Fotku má na svědomí Pavel Lebeda, kterému jsme přidělili i rubriku galerie, kde uvidíte další fotky z Račic.

V tradičním bulváru se mimo jiného dočtete, jak Olek Doba už potřetí přepádloval Atlantik, jak skvělou sezonu zažil Vítek Přindiš nebo zhodnocení letošní sezony od předsedy ČSK Jana Boháče. A pak už hurá na vodu. Jako první se představuje Lucie Vlčková se svým parťákem Jirkou Maindou, kteří se právě v těchto dnech plaví někde u pobřeží Papui. Aby na to byli řádně připraveni, trénovali v létě v Chorvatsku v okolí ostrova Hvar a právě o této akci je článek s překrásnými fotkami.

Následuje vyprávění o splutí slovenských řek Oravy a Dunajce, které v létě podnikla skupina okolo Karla Jiránka. Podle všeho je v těchto řekách díky přehradám dostatek vody přes celé léto, tak by asi stály v příští sezoně za návštěvu. Pak už přichází jeden z hlavních článků tohoto vydání, a sice rozhovor s Honzou Hegrem, který je od narození nevidomý a necelý rok se učí jezdit na kajaku. Docela mu to jde, protože na konci léta sjel kus řeky Salzy a jen jedenkrát zaplaval. Dokud si o tom nepřečtete, neuvěříte, co všechno Honza dokáže.

Dále je připravena reportáž z továrny Hiko na Jílovišti, kde jsme se společně s Michalem Buchtelem vydali po stopách vzniku nového produktu. Uvidíte, jak se na trh dostává zcela nový výrobek od prvotních nápadů, až po konečnou sériovou výrobu. Z Hika se přesuneme do střední Asie, do Kyrgyzstánu, kde Kajman s mezinárodním týmem podniknul výpravu s velkým V. Lépe asi říct expedici s velkým E. Tým se vydal na řeku Sary Jaz, která je podobně těžká jako legendární Stikine, ale když ji sjedete, musíte z řeky ještě dost komplikovaně odejít zpět do civilizace. Určitě se při čtení „vybojíte“, tak si článek raději nechte na jinou dobu než před spaním.

Na uklidnění nás Michal Šindelář vezme na rakouské říčky Salza a Ybbs, které si letos v létě střihnul se svojí paní. Krásné tipy na pohodové jarní pádlování. Trochu retra vás čeká na následujících stranách. Vodácký maraton na Berounce letos oslavil čtyřicáté narozeniny, a tak pro nás admirál maratonu Josef Urbánek připravil malé ohlédnutí za celou historií závodu a sesumíroval nejlepší výsledky za celou dlouhou historii této akce. My maratonu přejeme vše dobré do dalších ročníků.

Sary Jaz, Kyrgyzstán
Sary Jaz, Kyrgyzstán

Otáčím stránku a koukám, že jsem v polovině časopisu, odkud na mě vypadnul kalendář se slalomovým mistrem světa Ondrou Tunkou a vicemistrem světa Vítem Přindišem. Hned ho jdu pověsit na zeď, ať se na mě kluci smějou celý rok. A vprostřed Pádlera je také článek s tipem na přečkání zimních časů, které v našich končinách vodákům moc nepřejí. Vítek Vaníček zve do Brazílie, kde se najdou vodácké terény pro každého. Pokud byste se rozhodli vyrazit do tepla, stačí Vítkovi napsat a on už poradí a pomůže.

Předplatné časopisu Pádler

Líbí se Vám časopis Pádler a chtěli byste jej číst pravidelně? Není nic jednoduššího, než si zřídit jeho předplatné a mít tak jistotu, že vždy, ihned po vydání, dorazí do Vaší poštovní schránky. Předplatné stojí pouhých 330 Kč za rok a obsahuje 4 vydání časopisu Pádler včetně poštovného a balného. Být součástí předplatitelské rodiny Pádlera navíc znamená řadu výhod, třeba možnost účasti ve vánoční nadílce s Norskou módou.

Časopis Pádler nově vychází také v elektronické podobě, která je určena všem těm, kteří neradi čtou zajímavé články na papíře.

Na Slovensko nás ještě jednou zavede Jirka Hodic, který v létě využil odstávku vodního díla Krpel’any a splul si úsek řeky Váh, který jinak bývá úplně bez vody. Podle všeho se jedná o skvělý kus řeky, jen bude třeba zase pár let počkat, než se sem vrátí voda. Zuzka Trojáková připravila reportáže z MS v Pau, které letos bylo spojené pro slalomáře i sjezdaře. Navíc se českým barvám dařilo, takže se dočtete i o medailích. A u závodění zůstaneme i na dalších stránkách. Aleš Daněk popsal závod světového poháru raftařů R4, za kterým naši borci cestovali až do Číny.

Lake Toba, Indonésie
Lake Toba, Indonésie

Další tip z kategorie kam v zimě do tepla je od Honzy Havelky, který popisuje výlet do Zimbabwe. Dobrodružné vyprávění o tom, jak hoši jeli jednu řeku 4 dny místo plánovaného jednoho podtrhují parádní fotky od Davida Sodomky. Následuje tradiční paddleboardová rubrika, ve které Rotťák vzpomíná na začátky paddleboardování na divoké vodě a ukazuje, kam už se tato disciplína posunula. Nebudete věřit, co už je možné vstoje sjet.

Tip na příští léto (nebo spíš jaro) nám poslal Honza Beneš, který letos sjel několik řek ve švédském regionu Jämtland. Pokud už vás nebaví klasiky v Norsku, je tato oblast adekvátní alternativou. V rozhoru s Petrem Náprstkem bude řeč zejména o tom, jak absolvoval letošní závodu Budějovice – Praha, ale třeba i o jeho závodní kariéře a začátcích s vodou.

Prohlédněte si další stránky z nvého Pádlera…

Posledním tipem, kam utéct před zimou je text od našeho stále přispěvatele Choroše, který tentokrát popsal putování po jezeře Toba v Indonésii, která je jeho oblíbenou destinací. Pokud máte rádi klidné hladiny a trochu exotiky, mohlo by právě tohle jezero a jeho okolí být to pravé pro vás. V recenzích jsme tentokrát zkoušeli suchý oblek Odin WW od Hika (testoval Snížák), tak se podívejte, jak obstál.

Paddle Expo 2017, Německo
Paddle Expo 2017, Německo

Na závěr nás čeká už jenom reportáž o novinkách z letošního veletrhu Paddle Expo, tradiční rubrika pozvánek na akce a zprávy z akcí a… A zlatý hřeb letošního posledního Pádlera – Vánoční nadílka s Norskou módou. Mrkněte na ní a třeba si vyřešíte několik vánočních dárků.

Všem čtenářům Pádlera děkujeme za přízeň v letošním roce. Doufáme, že jste byli s každým vydáním spokojeni a budeme se u stránek vodáckého čtení setkávat zase v roce příštím. Ahoj!

Zkušenosti čtenářů

Choroš

Četl jsem „poslední miminko“. Pěkné číslo, ale co mě dostalo je věnovat 4 stránky naprostým amatérúm. S Luckou Vlčkovou jsem komunikoval a snažil se přispět radou. To co ale obsahuje článek mě ubezpečilo o tom, že jsou ještě větší diletanti než jsem si myslel. Připravovat se na rádoby vodáckou expedici ( už to slovo mě nadzvedlo) plavbou po přehradě a pak plížením se kolem pobřeží na Jadranu, to je silné kafe. Dokonce jsem vyhledal článek, který je inspiroval. Ono se ubytovat v nějakém resortu a vyjet pár set metrů okolo, to není expedice a o vodáctví nemůže být řeč. My jsme letos byli s Pašíkem na Raja Ampat podruhé. Máme v místě napádlovaných za dvě cesty více než 500 km. Je to velice náročná oblast s řadou nebezpečí. Kdyby vyjeli na té své nafukovačce někam dál a o korál udělali díru, což se může snadno stát, tak jim nikdo nepomůže. Na houbovité ostrůvky ani nevylezou. Co mořský krokodýl? Ataků je tam za rok několik. Je to ale jejich boj. Jen by redakce měla selektovat, co uveřejnit a co radši ne. Kolik bylo záchranných akcí na Jadranu, když se změní počasí. Nedovedu si představit i jen za většího větru a mořských proudů, co by na té nafukovačce dělali v tom Chorvatsku? A to je civilizace. Na Papui je odliv,příliv cca 1,5 m. V řadě průlivů se stává z moře silně proudící řeka.
Proč se dělají školení o bezpečnosti na řekách, školí se seekajakáři, jak se mají chovat v krizových situacích? Časopis Pádler pak naprosto s klidným svědomím uveřejní článek, který může být návodem pro další. Pěkné fotografie motivují. Cestování dnes není problém, je to jen otázka času a peněz. Jestliže dostávají prostor takoví „vodáci“, tak to přestává být časopis pro opravdové vodáky. V Hydru a Pádleru mi bylo uveřejněno již 45 článků. Vždy jsem se snažil, aby to bylo motivací a impulsem pro následovníky, kteří by se do dané oblasti chtěli podívat. Po tomto uveřejněném článku zvažuji, jestli ještě něco psát, jestli se svými názory už mezi normální vodáky nepatřím.
Nebo naopak, popsat jak jsem se na nafukovacím lehátku při opalování na vodě na Máchově jezeře připravoval na Vasův běh. Źe to nemá s vodou nic společného? Naopak sníh je jenom voda v pevném skupenství. To by mohlo pro Pádler být zajímavé. Dal bych to klidně i na 6 stránek. Jenže i ty lyžařské maratony mám za sebou. Většinu v Evropě jsem absolvoval, takže zase jsem někde jinde.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: