Paddleboard není jen dražší lehátko na rybník – komunita SUP sportovců roste každým rokem

Paddleboard není jen dražší lehátko na rybník – komunita SUP sportovců roste každým rokem

SUP – paddleboard se na sportovním poli objevil na přelomu tisíciletí, aby se o 10 let později zakousl do duše mnoha pádlerů i v Česku a započal svůj strmý růst, kterému každý predikuje účast na olympijských hrách co čtyři roky. Jak to s tou olympiádou a paddleboardingem celkově tedy je?

Kolem roku 2012 v Česku proběhlo pár prvních závodů na jezerech i řekách a všichni považovali to nestabilní náčiní za plavidlo vhodné pouze pro profíky. S příchodem zejména nafukovacích, širších boardů se komunita pádlerů rozrostla o hobby jezdce, kteří vyměnili útroby tělocvičen za paddleboard, cvičitelky jógy, ale také milovníky peřejí, kteří hledali nové výzvy na českých i zahraničních řekách.

Nakonec přibližně kolem roku 2018 se paddleboardy dostaly vedle kuřecího na pulty supermarketů a pod tlakem cenotvůrců akčních letáků nastal ten pravý boom. Na paddleboardu tak dnes vidíte sedět (v tom lepším případě klečet) půlku pivního národa. Naštěstí vedle tohoto proudu selfíčkářů stále zvolna roste komunita pádlerů, kteří pádlování berou především jako sport.

Pokud chcete vystoupit z davu a doslova se postavit výzvě zvané STAND up paddleboarding, není nic snazšího. Komunita čítá již několik stovek jezdců a ti vás rádi uvidí v klubu v jednom z větších měst v Čechách i na Moravě!

Juniorské naděje z oddílu BUDE SPORT ČB.
Juniorské naděje z oddílu BUDE SPORT ČB.

Klidná voda

Věnovat se můžete jízdě spíše na klidnější vodě na dlouhých RACE plovácích, kde na vás čekají v tuzemsku disciplíny jako sprint, long distance a technical race. V zahraničí na oceánu si můžete zajet i disciplínu down wind.

Pro jízdu budete potřebovat zejména plovák typu RACE, který je 14‘ (426 cm) dlouhý a poměrně úzký (kolem 55 cm). Elitní kategorie jezdí na karbonových speciálech, ale často bývají vypisovány kategorie pro jezdce s nafukovacími plováky.

Hodit se bude také lehčí pádlo, opět zpravidla karbonové, které vám umožní držet krok se soupeři, a pokud jste mladší, pak ještě plovací vestu. V ČR se jezdí závody Českého poháru CFSAS a individuální závody – například na jihu oblíbený závod Zlatka – Boršov na Vltavě, který byl vyhlášen dokonce jako mistrovství ČR v říčním maratonu.

Ve sprintu se závodí na krátké trati s maximálně jednou obrátkou okolo bójky a délkou max. 200 m. Závodníci po úspěšné kvalifikaci soupeří na trati mezi sebou vyřazovacím způsobem.

Long distance závody se jezdí na několik kilometrů s minimem otočných bójek (výjimkou nejsou ani 10 – 40 km dlouhé závody). Startují všichni najednou a jde nejen o správnou techniku, ale také o taktiku jezdců na trati. Nejdůležitější je samozřejmě fyzická kondice a příprava jezdců.

Technical race mívá pouze pár kilometrů, ale s velkým počtem otočných bójí. Jde o divácky atraktivní disciplínu, v níž závodníci předvádějí své schopnosti při soubojích na otočných bójích, kde jde zejména o stabilitu a správně zvládnutou techniku a taktiku.

K České špičce patří Tomáš Grošup, Vojtěch Seideglanz, Iva Dundová či Branislav Šrámek.

Oblíbený MassCross v Českých Budějovicích.
Oblíbený MassCross v Českých Budějovicích.

Divoká voda

Pokud máte rádi spíše technické disciplíny a adrenalin proudící žilami, přidejte se do komunity věnující se divoké vodě. Disciplíny se blíží našim vzorům z kanoistiky, ve které patří Česká republika ke světové velmoci. Bude na vás čekat sprint, boardcross a královská disciplína slalom, anebo jen mnoho společných splutí českých i alpských řek s partou kamarádů, pro které je větší výzvou nespoutaná řeka než čas ubíhající na stopkách.

Z vybavení budete potřebovat nafukovací plovák šířky kolem 30‘ (75 cm) a délky do 12‘ (365 cm), pádlo s odolným listem a dále ještě plovací vestu, vodáckou helmu a vodácké oblečení pro případ chladnějšího počasí.

Ve sprintu jde o co nejrychlejší průjezd celé tratě s využitím správných proudnic.

Boardcross je disciplína, kde si na své přijdou jezdci i diváci. Startují vždy čtyři jezdci najednou a první dva pak postupují do dalšího kola, takže se utká prakticky každý s každým. V závodě je povolen kontakt mezi závodníky, avšak atakovat soupeře pádlem je zakázané. Na trati jsou otočné bóje a brány, které musí závodníci projet v určeném pořadí, a právě zde se může divák těšit na ty nejnapínavější souboje.

Slalom se jede klasickým kanoistickým stylem na čas. Na trati je mnoho povodných i protivodných branek, které musí závodníci projet ve stoje na prkně a v určeném pořadí. Dotek brány je penalizovaný 2 s a neprojetí brány dokonce 50 s.

Závody v Roudnici nad Labem.
Závody v Roudnici nad Labem.

V Čechách se jezdí již několikátým rokem seriál závodů CZECH WHITE WATER OPEN a ze zkušeností našich jezdců ze zahraničních závodů, které zpravidla ovládli, můžeme říct, že český paddleboarding na divoké vodě patří ke světové špičce.

K české i světové špičce patří Kristýna Babiánková, Honza Rott a velké naděje vkládáme do juniorů z SUP Maniacs teamu a Bude sportu.

V případě zájmu kontaktujte někoho z TAMBO teamu v Praze, BUDE SPORTU v Českých Budějovicích a SUP Maniacs z České Lípy. Určitě vás rádi zasvětí do tajů tohoto sportu.

No a ta olympiáda? Snad se jí někdy dočkáme, pravděpodobně na rovné vodě a v nějaké spíše vytrvalostní disciplíně.

Zkušenosti čtenářů

Střelec

Myslím, že použití dosud všeobecně neoblíbeného doplňku – vesty – by nemělo být dáno jen věkem, ale i technickým stavem a schopnostmi jezdce. Sice od kralování polystyrénu technologie výrazně pokročily, ale asi by nebylo od věci rozebrat problematiku a výběr tohoto doplňku. Na trhu jsou kousky, které výrobci určují primárně na SUP, takže nějaké testy a trochu osvěty by neškodilo.

Potkat uprostřed Lipna na prkně vyprsenou babu se dvěma nebo třema dětma, kde nejmenší má rukávky, prostřední kruh (pokud vůbec) a to největší nic začíná být běžným jevem a je otázkou, kdy podobná rodinka poprvé zaboduje o zlatého Darwina.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: