Po přehledu novinek představených na Paddle Expo 2015 českými firmami, se tento týden podíváme do „kuchyní“ výrobců zahraničních. Vzhledem k tomu, že novinek není příliš (v porovnání s jinými roky), shrnujeme vše do jednoho textu a přidáváme i paddleboardové dění.
Body Glove
Body Glove je značka neoprenových vodáckých bot, ale s prstovou úpravou (jistě znáte například od Vibramu pro suchozemské použití). Výrobce ve své expozici předvedl mnoho variant prsotvých bot s různě bytelnými podrážkami a různými variantami svršků, povětšinou z neoprenu s šněrováním nebo suchým zipem. Prsty bot by měly zajisti lepší kontakt nohy s podložkou a tím i omezovat klouzání. Dovážet je k nám bude HG sort a my doufáme, že se nám nějaký z modelů dostane na testování, abychom vyzkoušeli jak prsťáky fungují na vodě.
Bravo
Po letech čekání jsme si o Brava mohli konečně prohlédnout nový kompresor. Dokážete jím (třeba paddleboardy) natlakovat až na 1,4 bar. Tlak si snadno nastavíte otočným kolečkem na těle kompresoru a kompresor si jeho dodržení sám hlídá. Nevýhodou je doba provozu maximálně 15 minut, pak je kompresoru teplo a musí chvíli chladnout. Za tuto dobu jím ale zvládnete nafoukat několik prken, takže pokud nejste půjčovna boardů ve velkém, je tato výdrž dostačující. Chystá se prý ještě model s výměnou baterií, který by měl dokázat natlačit až 1,5 bar. Tak snad jej uvidíme příští rok.
Dagger
Firma Dagger po velmi dlouhé době sáhla na osvědčený a téměř legendární creekový model Nomad a dala mu facelift, lépe možná říci, udělal ho zcela nově. Na první pohled v lodi starého Nomada stále vidíte, ale je jasné, že velká inspirace přišla od zdařilé řady kajaků Mamba (vidno zejména na designu paluby). I dno kajaku je zcela jiné, místo kulatého, které bylo pro Nomada typické, je nyní dno opatřeno výraznými hranami, což znamená, že loď bude fungovat naprosto jinak. Vnitřní výbava se nijak nezměnila a je stejná (ve stejných verzích) jako u dalších kajaků Dagger. Rádi bychom si nového Nomada projeli a viděli všechny rozdíly oproti původnímu modelu.
Exo
EXO neporušilo trend letošního Paddle Expa a nepředstavilo žádnou výraznější novinku. Vše chystá na příští rok, kdy by měly být dokončeny nové lodě pro freestyle i creekování. Zatím jsme je viděli jen na papíře v podobě prvních náčrtů. Jedinou hmatatelnou novinkou tak byl přídavek modré barvy, které výrazně zpestřuje doposud zejména červenou či oranžovou flotilu lodí tohoto italského výrobce.
Jackson kayaks
Jacksonovi se nám pochlubili inovovanou rodeovkou Rock Star 2016, která je určena zejména pro freestylové řádění na vlně. Bude k dispozici v nových barvách. Oproti loňskému roku, kdy byl k vidění pouze prototyp, jsme letos mohli obdivovat již dokončený kajak ZEN určený na riverrunning, ale to není zas až taková novinka, protože nový ZEN už brázdí světové řeky od jara. Loni představený longboat Karma určený na závodění a jeho verze určená na řádění v příboji letos přibral další mutaci a sice Karma Traverse, což je Karma vybavená jako cruiser, tedy na dlouhé turistické pádlování. Zatím se jedná pouze o prototyp, ale jak známe Jackson kayaks ostrá verze na sebe nenechá dlouho čekat.
Langer
U firmy Langer jsme nebyli nikdy zvyklí na extra velké inovace, protože tato firma jde spíše cestou malé škály výrobků, které jsou ovšem dotaženy k dokonalosti a dlouho se potom nemění. Pro letošek se zde ale zasnažili a na stánku byl k vidění nový model touringové bundy nepříliš výrazných barev. Střih sedí perfektně a vše vypadá, jak je to tu zvykem, hodně propracovaně. Uvidíme, až bunda po dokončení vyrazí do ostré akce.
Lettmann
U Lettmannu letos překvapili jedinou novinkou, ale o to zajímavější. Nevěřili jsme vlastním očím, když jsme viděli předváděný prototyp klasického playboatu, který ponese jméno Plan B. Jak už bylo řečeno, jedná se o playboat klasických tvarů, který se bude prodávat ve dvou velikostech a jeho úkolem je zejména zacelit díru na trhu, ze kterého v posledních letech klasické playboaty zcela vymizely. Zajímavý plán bé.
Nova Craft Canoe
Tuto francouzksou značku, která se specializuje na výrobu klasických kanadských kanoí, k nám bude dovážet HG sport. Na stánku jsme mohli obdivovat několik modelů kanoí v různých materiálových verzích – od sendvičového plastu až po různé kompozity. Musíme uznat, že kánoe jsou velmi kvalitně zpracovány, je na výběr z mnoha modelů a jejich velikostí a podle prvních informací se zdá, že by lodě mohly být i cenově dostupné, což byl zatím v tomto segmentu asi největší zádrhel. První lodě (zatím plastové) jsou už v HG sportu k vyzkoušení.
Ophion
Pro zajímavost jsme se zastavili i u expozice slovinského výrobce pádel značky Ophion, který stále rozšiřuje a inovuje svoje řady hezky zpracovaných kompozitových pádel. Pochlubil se nám ultralehkým pádlem pro SUP, které v ruce téměř necítíte (není ovšem jediným výrobcem s takto lehkým SUP pádlem). Dále nás svým tvarem zaujalo pádlo pojmenované Spanker (z anglického spank=plácat), které je prý určeno speciálně na squirt boating, ovšem je to výrobek, který asi v našich končinách nenajde příliš využití.
Velice zajímavé je pádlo Shurjken (název je odvozen z japonštiny), které je určeno na extrémní divokou vodu. Zajímavostí pádla je vyztužení kevlarem po obvodu, což zaručuje podobnou odolnost hrany listu jako v poslední době velmi populární dynel (Werner, Kober, NIX,…), ale s kevlarem výrobce dosáhl mnohem tenčího listu, což je velmi dobré pro protahování listu vodou. Nejen Shrjuken, ale i další tradiční modely můžete za příplatek získat i s originálními designy listů (známé třeba od Robosnu).
U klikových žerdí Ophion je pak zajímavé, že si můžete nechat vytunit místo, kde pádlo držíte a výrobce vám dokáže na povrch pádla nalepit neklouzavý grip z hrubé tkaniny. Přišlo nám, že si tímto gripem nejprve odřete ruce na krev, než si zvyknete na jeho hrubost, ale neklouzavost pádla bude stoprocentně zaručena. U rovných žerdí nás pak zaujal design bílo černých čtverců, který prý má pouze estetický smysl, ale nás hned napadlo, že by to mohla být i zajímavá pomůcka pro začátečníky, aby věděli, kde pádlo držet. Výrobce se jen divil a uvidíme, zda náš nápad převede i do marketingové roviny.
Palm
U Palmu jsme každoročně zvyklí na záplavu novinek a nezklamali jsme se ani letos. Novinky byly spíše menšího charakteru, ale velice zajímavé. Začněme novou plastovou spojkou do turistických pádel, která umožňuje nastavení úhlu. Je velmi jednoduché konstrukce, ale perfektně funguje a jediné čeho bychom se báli je její výdrž, respektive výdrž materiálu. Na první pohled, ale vypadá spojka skvěle a na stručné vyzkoušení i skvěle funguje. Právem to byla jedna z nejobdivovanějších novinek celé tradeshow.
Další výraznou novinkou byla samonafukovací vesta Glide, která je uzavřena v ledvince a když se dostanete do potíží z připojené bombičky si zatažením vestu jednoduše nafouknete během mžiku. Něco podobného jsme loni viděli u Restube a zdá se, že k takovýmto řešením začnou výrobci přistupovat stále častěji. Určení je jasné – turistika, paddleboarding a pohyb kdekoliv, kde není třeba mít stále oblečenou vestu, ale když přijde do tuhého mít jí po ruce a rychle připravenou k použití.
Z nejmenších novinek jmenujme plastové helmy v retro tvarech, kompaktní házečku se zajímavě řešeným zavíráním či pončo, které slouží k zahalení těla při převlékání na frekventovaných místech (na jarní Mejto jako dělané).
Peak UK
Tento britský výrobce pro rok 2016 představil nové barevné kombinace, kterým vévodí výrazná modrá se žlutými doplňky. Něco takového tu už delší dobu nebylo a produkty působí velice líbivě. Nových barev se dočkalo v podstatě veškeré nabízené vybavení od suchých obleků po vesty. Vzhledem k tomu, že jsme si předloni prohlédli zcela novou řadu vest a vloni zcela novou řadu bund a kalhot nebylo toho letos k vidění až tolik a výrobky dostaly spíše kosmetické úpravy. U vest se v kapsách objevily potisky, které ukazují, na co je která kapsa určena a inovace se dočkalo utahování ramen které je nově kryto elastickými tunýlky. Problémem je, že si ramena nedokážete upravit za jízdy, ale musíte si vše seštelovat ještě před jízdou, což nemusí být vždy zcela praktické.
Velmi nás zaujala řada výrobků explorer, které jsou určeny pro expediční pádlování mimo divokou vodu (seakajak, turistiké řeky,…) Jedná se o řadu produktů – vesta, bunda, kalhoty, které jsou vymyšleny jako jeden celek, opatřeny mnoha kapsami a dalšími možnostmi uchycení vybavení a dohromady působí velmi velmi prakticky. Navíc jsou vyrobeny z nejodolnějšího materiálu, jakým Peak disponuje. Zkrátka, když se budete chystat na opravdovou expedici, právě takováto kombinace pro vás bude ta pravá.
Z dalších novinek nám byly ještě předvedeny plastové zipy do suchých obleků, které jsou tenčí a tudíž pružnější. Nebudou tedy tolik bránit v pohybu a zabírat místo tam, kde není třeba. Uvidíme, zda také něco vydrží.
Predator
Helmy Predator, které patří ke stálicím na světovém trhu, se po dlouhý čas nijak neměnily a firma vsázela na osvědčené modely, letos se však tato značka rozhodla pro drobnou inovaci a na Paddle Expu vystavila helmu nového tvaru, která se jmenuje FR7. Jedná se o helmu ze stejného materiálu a se stejnými výstelkami jaké měly helmy Predator doposud, jen bylo prostě třeba udělat nový tvar. Zda je nový tvar pěkný necháme na vás.
Prijon
Německý výrobce letos předvedl, stejně jako všichni ostatní, pouze jednu velkou novinku a tou je turistický deblkajak CL 470 Relax. Loď je plastová a jiné materiálové verze se prý nechystají. Pokud máte rádi turistiku po jezerech, pak by vás této model mohl zaujmout, jinak jej v našich podmínkách asi příliš nevyužijete.
Pyranha
U Pyranhy letos nejvíce zaujala nová loď 9R ve velikosti L, tedy pro pořádné chlapy (její recenzi najdete v HYDRU 4/15). Klasická menší 9R byla představena už dříve, ale protože se těšila velmi pozitivním ohlasům, přistoupili v „pyraně“ i k tvorbě větší velikosti. U lodi na první pohled vidíme, že je úzká, má velmi ostré hrany, ploché dno a objemu je zde na rozdávání. Výrazný rocker úzké špice dává tušit, že se loď bude skvěle vynořovat a válce jezdit vrchem, pokud jí to jen trochu dovolíte. Protažená záď byla ke konci oproti předchozí menší verzi více zkosena, aby se při boofování nezakopávalo o hranu překážek, což určitě jízdním vlastnostem prospěje. Zajímavým prvkem je madlo na zádi lodi, které je uzpůsobeno pro snadné chytán plavajících. Vyslovili jsme obavy, že se toto madlo bude dosti trpět při nárazech o kameny při běžné jízdě, ale vše ukáže až praxe. 9R se bude dodávat ve třech stupních výbavy – expediční s odolným (ale méně stavitelným) sezením, s klasickým sezením a závodní s odlehčeným sezením a dokonce tenčí skořepinou. Vybere si tedy každý.
Dále nás u Pyranhy zaujal prototyp sit on topu, který ale detailně představíme až bude dokončen a opětovná změna barev, které by pro letošek měly být pouze tři.
RED paddle
Nabídka RED paddle se pro příští rok rozrůstá o několik materiálových verzí, které si můžete u prkna navolit. Všechny tyto materiály byly předvedeny názorně na jednoduchých kvádrových modelech. Stávající, tedy dvouvrstvý materiál je zcela tuhý při správném nafouknutí, ale také poměrně těžký, to ale všichni, kdo někdy paddleboard viděli, vědí. Odlehčená verze, tedy jednovrstvá, je na tom s pevností podobně, ale nižší hmotnost je patrná na první potěžkání (samozřejmě bude trochu jinde odolnost), třetí verzí je potom bard s jádrem, který je pružnější a dokáže držet svůj tvar. Když jej tedy v půlce prohnete, zůstane tvar zachován. Samozřejmostí jsou různé cenové hladiny nabízených prken.
Nejpopulárnější boardy 10.6 a 10.8 se v příštím roce dočkají verze eko – což neznamená nic s ekologií ale zkratka poukazuje na ekonomiku. Mělo by se jednat o ekonomicky dostupné verze s jednoduššími gripy a designem, které se budou dodávat v základním batohu a s pumpou standard. Závodní board 12.6 je vyráběn již zmíněnou lehkou technologií, což by mělo zlepšit jeho rychlost. Všechna prkna RED dostala také novou flosnu, která je vyrobena z lepšího (odolnějšího) materiálu a inovace se dočkala i skládací pádla, která jsou lehčí a prodávají se se zajímavými designy.
Spade kayaks
Spade kayaks byly velmi očekávanou novinkou letošní trade show, protože vloni představili jen kartonový „model“ lodi. Jak nám řekl sám Matze Brustmann, který je jednou z hlavních tváří Spade kayaks: „Nevěřím, že jsme to loni skutečně udělali a vystavovali tady kus papíru“. V každém případě, letos už byl k vidění kajak Ace of Spades ve dvou provedeních výbavy a chystá se prý třetí. Vystavené modely nesou označení dle stupně výbavy PRO (plánovaný nejvyšší stupeň výbavy) a Basic (plánovaný nejnižší stupeň výbavy) přičemž prý ještě přibude verze Whitewater, která by měla být nejdostupnější a zároveň rozumně vybavená. I tak jsou ale ceny za kajak vysoké a atakují hranici 40 000 Kč.
Ano, cena je vysoká, ale na druhou stranu za ní dostáváte mnoho zajímavých řešení, mnohdy až na vědecké bázi. Lodě jsou vyráběny vyfukovací technologií (používá například Prijon), od čehož si výrobci slibují větší výdrž. Pokud se budeme bavit o výbavě PRO, pak se musíme postavit také u výborně polstrované (bordurou), pohodlné a dobře nastavitelné sedačky – bylo nám vysvětleno, že není třeba příliš pracovat s těžištěm, že to vychytali už sami výrobci, ale je třeba si pořádně nastavit veškeré opěrky. Zádová opěrka se dotahuje na šňůrky (známé například od Jacksonu). Střední výztuha paluby je u verze PRO vyrobena z kompozitového materiálu a jejím úkolem je nejen podpírat horní palubu, ale také roznášet tlak na palubu do zbytku lodi. Toho výrobci docílili propojením vzpěry s kolejnicí pod sedačkou a rozepřením do dna. Zajímavostí je také šetrné řešení některých detailů vůči kajakářovu zdraví. Nožní opěrky jsou navrženy tak, aby noha získávala podporu pro celé chodidlo (většinou jsme v lodi opření o špičky nebo přední část nohy, tedy s uvolněným kotníkem, který je při nárazech náchylný k poranění) a navíc je opěrka navržena tak, aby noha v kotníku měla úhel 100°, což je po ni prý přirozenější a zdravější pozice. Zádová opěrka a sedačka jsou navrženy tak, aby držely páteř kajakáře vzpřímeně, tedy opět v co možná nejzdravější poloze.
Kajak Ace of Spades bychom měli v příštím roce obdržet na testování, tak jsme moc zvědaví, jak se tento technologiemi a zajímavými řešeními nabitý „stroj“ bude chovat na vodě.
Starboard
U klasických surfů předvedl Starboard tzv. technologii Nut, což je výraz pro zaoblení surfů „v bocích“. Nut proto, že když se na prkno díváte, připomíná vám tvarem ořech. Toto řešení přináší lepší ovládání a surf se prý chová podobně jako longboard. Druhé zajímavé řešení mají špice surfů, které jsou výrazně zkráceny, opět to má vliv na manévrovatelnost. U některých prken se tyto dvě inovace také sešly a takovým se potom říká Hypernut. U paddleboardů se objevily nové modely, ale bohužel se celá řada dočkala výrazného zdražení, což znamená, že si budete muset sáhnout hluboko do kapsy, abyste si mohli nové Starboardy pořídit. Bohužel.
Českou stopu nechal na prknech Starboard Patrik Hrdina z Paddleboardshopu, který pro Starboard navrhnul říční flosnu. Ta už se na prkna dodává jako běžná výbava a nese název PH river (PH – Patrik Hrdina).
Z dalších zajímavých novinek nám byla předvedena rychlostní prkna, která mají po stranách karbonové výztuhy pro odlehčení a v zadní části prkna se objevila drobná, ale ostrá hrana, která má zajistit plynulý odtok vody za prknem a tedy přispět k jeho rychlosti. Mezi pádly nás zaujaly až třídílné skládačky a pádla na paddleboard polo s děravými listy.
System X
System X představil jednoduchou plastovou helmu nazvanou Nitro XT, které je určena pro rekreační vodáky a na méně těžkou divokou vodu. Bude cenově dostupná a k dostání by měla být v Boatparku.
Venture kayaks
U Venture jsme obdivovali turistický sit on top osazený plachtou, kterou lze připojit téměř na všechny turistické lodě jakékoliv značky. Plachta má poměrně velkou plochu a budete s ní schopni vyvinout slušnou rychlost, pokud zvládnete ovládání. Dalším pěkným počinem je prototyp rychlostního sit on topu, který byl ale zatím představen pouze ve fázi prvního modelu. Snad se jej dočkáme příští rok.
Werner
Pádla Werner také nepatří k těm, která by se příliš inovovala a vsází na osvědčenou kvalitu, ale letos tu čekaly novinky hned dvě. První z nich byl závodní divokovodní kajakářský speciál Odacchi, který tvarem vychází ze slalomových pádel, ale listy jsou stejné konstrukce jako třeba u modelů Shogun nebo Stikine. Tedy karbonové listy plněné pěnou vyztužené po okrajích velmi pevný dynelem. Pádlo má po vzoru slalomových pádel předsazení listy před žerď a celkově je velmi lehké. Pořád ale dostatečně bytelné pro závoděn na extrémní vodě. Dovozci z Boatparku se nám pochlubili, že pádlo by mělo být už brzy skladem v Praze.
Druhou velkou novinkou, že které jsme si doslova sedli na zadek byla prodlužovací žerď na super lehkém pádle na SUP (bude se používat na všechna SUP pádla). Ovládání je ukryto v hlavičce pádla, kde při držení nijak nevadí a poloha výsuvné části žerdi je fixována jednoduchým gumovým prstencem na konci, vše tedy drží na tření. Jednoduché na ovládání, jednoduché na servis, skvěle fungující, prostě vynikající. Ale na to jsme u této značky už zvyklí.
YAK
Po loňské dávce velkých novinek se nic velkého nekonalo ani u YAKu (pokud nepočítáme pěnové jaky a zářivě zelené sluneční brýle, které se zde rozdávaly zadarmo a tak doslova zaplavily celé Paddle Expo). Jedna novinka se ale přece jenom našla a sice vesta Highback, která, jak už název napovídá, má výrazně vybrané záda v oblasti beder a to proto, aby se vám pěna nemačkala mezi zády a zádovou opěrkou. Vesta je určena na turistiku a případný kayak fishing, kde jsou zádové opěrky typicky velmi vysoko kvůli snaze o komfortní sezení. Vesta vypadá, stejně jako ostatní zdejší modely, velmi povedeně. U oblečení YAK se také objevily nové barvy.
A to je milí čtenář z letošního Paddle Expa vše, zdálo se, že toho nebude mnoho, ale nakonec se přece jenom něco nového našlo. U mnoha značek se ještě objevily novinky typu nové barvy nebo nový design, ale takové novinky jsme do přehledu nezahrnovali. Doufejme, že příští rok chytí výrobci nový dech a opět se budeme těšit ze záplavy novinek, která nejde za tři dny, které Paddle Expo trvá, ani obejít.
Samonafukovací vesty v ledvince jsou hodně – minimálně ale deset-patnáct let stará záležitost. V USA ji běžně používali rybáři na větších vodních plochách a uživatelé motorových člunů. Jejich tvarové řešení je různé, forma ledvinky také (od prosté brašničky po speciálně tvarovaný módní doplňěk k dámským šatům). Konstrukčně je to vhodné hlavně na otevřenky a prkna.
Malou univerzální nafukovačku klasického tvaru s daleko širším použitím momentálně virtuálně nabízí Decathlon. Otázkou je, jestli bude taky ve skutečnosti.