Patříte mezi velké nadšence, kteří brázdí vodami a chtěli byste zasvětit i své ratolesti? Určitě se shodneme, že jde o velké dobrodružství, které ovšem nemusí dopadnout vůbec dobře. Ale pokud dodržíte veškerou bezpečnost, pak se můžete těšit na příjemné zážitky a vzpomínky. Na celou akci se každopádně musíte řádně připravit a nepodcenit žádná rizika! Co všechno budete muset nachystat a přinést s sebou na řeku? Jaký typ plavidla si zvolit a čím vším lze zabránit nehodám a úrazům?
Tuto otázku – zda si vzít děti na vodu, řeší většina rodičů, kteří milují vodáctví. Chtějí dopřát stejné krásy vody, jaké zažívají oni sami. Nikdo však nesmí zapomínat na to, že na prvním místě jsou bezvýhradně děti a jejich i vaše bezpečí! A také je si třeba uvědomit, že vaše počiny mají svá pravidla. Voda je krutý živel, který svou silou zlomí i skálu a neumí odpouštět chyby, proto ji projevte respekt.
Ratolesti poprvé na lodi
Kdy je vhodné brát s sebou děti na raft nebo na kánoi? To je těžké říci. I odborníci a zkušenější vodáci radí, aby rodiče nevyplouvali s dětmi, které ještě nechodí do školy. Malé děti se velmi často a snadno začnou nudit a jednoduše nevydrží chvíli sedět, natož půl dne v lodi a koukat před sebe. Navíc takovéto děti si z výletu nic neodnesou, ani vzpomínky. Raději neberte děti mladší šesti let ani na klidnou vodu.
Dnes se totiž na vodě pohybují i vodáci, kteří neprošli řádným kurzem a myslí si, že zvládnou vše. A mnozí neřeší ani záchranné prvky, jako je záchranná vesta, a tak se mohou snadno utopit. Pokud se za každou cenu ženete na vodu, nakupte záchranné vesty a běžte na rybník do stabilního člunu! Pokud chcete svému malému dítěti udělat za každou cenu dobře tak mu raději kupte kojenecké oblečení.
Nepřepínejte se a neblázněte
Začněte pozvolna. Přeci jen nemusíte hned lámat rekordy a jít na nejdivočivější vodu. Naučte dítě, jak má správně sedět a jak získat trpělivost. Určete jim i sobě, kdy je jídlo, kdy si mohou pohrát nebo proběhnout a kdy je potřeba být v klidu a soustředění. Před samotným vyplutím naučte dítě pravidla vodáctví a seznamte ho s lodí — jak ji připravit k plavbě, jak nastupovat, jak se chovat na palubě, jak sedět a atd. A především mu vysvětlete, jak se chovat při převržení lodi.
Musíte být sehraní a vědět, na co dítě má a co by nemuselo zvládnout. Podle toho je potřeba postupovat a zvolit obtížnost sjezdu, stejně tak délku sjížděné trasy a hlídejte neustále aktuální podmínky pro sjezd. Jak moc dobře všichni víme, příroda je nevyzpytatelná! Doporučujeme, abyste nikdy nebyli sami na řece. Snažte se jezdit s ostatními vodáky, jednou vám třeba zachrání život.
Co je lepší – kánoe nebo raft?
Mladší děti se jistě budou cítit pohodlněji v nafukovacím raftu, kde mají více prostoru a cítí se bezpečněji, v kánoi sedí uprostřed úzkého a mírně vratkého plavidla mezi vámi. Raft je tedy pohodlnější a bezpečnější než laminátová kánoe, v rámci podmínek českých toků je v podstatě nepotopitelný. Ale pozor, dává to umělý pocit bezpečí, že se nemůže nic stát.
V raftu by děti měly neustále sedět na bocích, aby je v případě převrácení nezavalil. Ať už děláte cokoliv, je cenné mít na palubě příslušenství pro aktivní záchranu, zejména házecí pytlík. To je pytlík s namotaným lanem s okem, do kterého se dostane tonoucí se osoba. Lano může volně plavat, navíc má nezaměnitelnou reflexní barvu, aby bylo ve vodě snadno vidět. A samozřejmostí na lodi je vodotěsný vak na peněženku, telefony, jídlo a náhradní oblečení.
Nový vodák jedině s vestou a helmou
Co se týče výbavy, zásadní je funkční záchranná vesta a nepoškozená vodácká helma. U dětí je nezbytné zkontrolovat, zda je vesta a helma vhodně upevněna. Vesta by měla mít správnou míru a límec, který udrží dítě nad vodou, a popruh mezi nohama by měl být neustále zajištěn. I dítě, které miluje vodu a umí plavat, totiž může v případě, že se převrhne nebo vypadne z plavidla, se vylekat a vystavit se nebezpečí.
Nafukovací křidélka nemají na vodě co dělat. Co se týče oblečení, jsou dostupné dětské neopreny, ale postačí i vhodné sportovní oblečení a rychleschnoucí teplé oblečení. A boty do vody? Sportovní boty se zajištěnou špičkou, neoprenové boty do vody nebo obyčejné plátěné tenisky jsou úžasnou alternativou. Nezapomeňte přibalit pokrývku hlavy, sluneční brýle, nepromokavý kabát a svrchník pro malé vodáky.
Mějte vždy na mysli
· Nikdy nenechávejte děti na vodě ani na chvíli mimo dohled. Nikdy nevíte, co inteligentního je napadne, zejména ty nejmenší.
· Vždy mějte lékárničku s alespoň nejnutnějšími užitečnými věcmi – gázy, léky proti průjmu a zvracení, teploměr, léky na snížení horečky, kapky do očí, repelent, chladící gel, dezinfekci na odřeniny a drobná poranění.
· Dětem přibalte pamlsky a svačinu (sušené borůvky), na vodě jim rychle vyhládne (uzavřete je do vodotěsného vaku, plastového uzavíratelného sáčku apod.).
· Pokud se chystáte na vodu na více než jeden den a budete zůstávat přes noc na břehu v kempu nebo tábořišti, přibalte dítěti čelovku, malý polštářek, pohodlný a teplý spacák a alespoň jednu oblíbenou plyšovou hračku. V případě, že si chcete dovolenou na vodě užít ve větším komfortu a mít kde například usušit věci, podívejte se po chatě k pronájmu.
· Naučte své malé ratolesti základy světa vodáků, například jak říkat ostatním na vodě „ahooj“, co je to kontra nebo cvaknout se.