Kajakářská pádla TNP jsou nově k dostání s inovovanými žerděmi ze sklolaminátu a karbonu. Bylo tedy samozřejmé, že jejich test jsme si nemohli nechat ujít.
Testovali: Petr Snížek, Michal Wagner
Dodává: Laminex, www.tnp.cz
Údaje výrobce:
Materiál: sklolaminát/karbon
Povrchová úprava: matný neklouzavý povrch
„Tak jsem jezdil s tím Akerem – a dobrý čoveče.“
„A jakou jsi na tom měl žerď? Karbon nebo sklo? A broušenou nebo klasiku?“
„To já nevim, voni to maj moc složitý.“
Takhle nějak mohly až doposud vypadat hovory vodáků používajících pádla TNP, protože škála nabízených žerdí byla, hlavně díky možnosti vybrat si různou povrchovou úpravu, poměrně široká, a ne každý vodák se v ní orientoval. Odteď už ale budou odpovědi zúčastněných vždy jednoznačné: „Měl jsem karbon (nebo sklo) a držely mi na tom ruce jako přibitý!“
Proč se to tak zjednodušilo? Je to tím, že TNP začíná pro svá pádla používat nové žerdě a nabídka se tím výrazně zpřehlední. Jak je patrné, materiálově se na dělení karbon nebo sklolaminát nic nemění, ale mění se povrchová úprava, která už bude jenom jedna – osobně bych ji popsal jako něco mezi matnou a lesklou, přičemž vizuálně vypadá každá žerď trochu jinak, takže půjde obě materiálové verze snadno rozlišit i pouhým pohledem (koukněte na fotku výše).
Hlavní devizou nových žerdí ovšem není až tak povrchová úprava, ale spíš vlastnosti, které to přináší v čele s opravdu neuvěřitelnou neklouzavostí.
Já jsem měl možnost vyzkoušet nové žerdě na slalomové dráze v Troji, a to v obou materiálových provedeních, bez spojky a v obou případech s listy Rapa Carbon. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že povrch obou verzí je matný, ale nejedná se o zcela přebroušenou žerď, která byla v nabídce až doposud. Vizuálně mě žerdě zaujaly, protože pádel s kompozitními žerděmi s nelesklým povrchem přece jenom člověk tolik nepotkává.
Už když jsem každou z testovaných žerdí vzal do ruky na suchu, bylo zřejmé, že budou hodně dobře držet v ruce a byly mi příjemné. To se potvrdilo, když jsem s nimi potom střídavě strávil asi hodinu a půl na vodě. Ani jedno uklouznutí ruky, a to jsem se snažil jít tomu naproti (odpichy od břehu, záběry o překážky, …). Pocitově mi přišlo, že u lidí, kteří nejezdí tak často a nemají tak mozolnaté ruce, bude potřeba si na „ostřejší“ úchop zvyknout, ale bude to stát za to, protože už vás nikdy nebude čekat patlání voskem, broušení pískem a podobné zlepšováky. Také mi přišlo, že sklo je o něco hrubší než karbon, ale to už bude spíš o subjektivním pocitu. Každopádně jsem si na 99 % jistý, že se jedná o nejméně klouzavé žerdě, s jakými jsem kdy pádloval.
Moje dojmy o neklouzavosti potvrdil rovněž Michal Wagner, který už Rapu s novou žerdí v karbonovém provedení testuje od jara. Vosk, který u svých pádel používal dříve už nepotřebuje a ani při dlouhodobějším použití se povrch žerdi „neošmatlal“ natolik, aby bylo třeba se k voskování vrátit.
Pro mnohé pádlery bude také důležitá tuhost nových žerdí. Zejména u původní sklolaminátové žerdě bývaly dle slov výrobce ohlasy, že je příliš měkká. Já bych se nerad pouštěl do nějakého srovnání, které bude ve výsledku velmi subjektivní. Každopádně nejsem žádný super silový jezdec, ale taky žádná „slečinka“, a tak bych určitě příliš měkkou žerď rozpoznal, což se u sklolaminátové ani karbonové verze nestalo. Obě jsou za mě standardně, a pro moje potřeby dostatečně, tuhé.
A teď už dost mudrování. Však se někdy sami stavte v HG sportu, kde vám je obě rádi zapůjčí na vyzkoušení.