Rumunská řeka Nera vodákovi nabízí sice nenáročnou plavbu, avšak o to zajímavější krajinu. Protéká Národním parkem Cheile Nerei-Beuşniţa v pohoří Munţi Semenic v jihozápadní části země. Pramení na severu pohoří, teče zpočátku k jihu, poté se u vesnice Şopotu Nou stáčí až k severozápadu, proráží vápencový masiv a v západním směru míří k Dunaji, do kterého se po 124 km od pramene vlévá na srbsko-rumunské hranici.
Nera
][Şopotu Nou – Sasca Montana, ústí potoka……………………..30 km ZW – WW I
Obtížnost popsaného úseku s mírným spádem se pohybuje mezi stupni ZW a WW I, jen několik peřejí je nepatrně těžších. Zvládnete jej za normálního stavu i na otevřenkách s bagáží. Na Neru můžeme nastoupit na levém břehu na soutoku u mostu kousek pod vesnicí Şopotu Nou. Za příznivého stavu můžeme zkusit i přítok, který vsí protéká. Řeka je zprvu široká 10 – 15 m, poměrně čistá nazelenalá voda zvolna teče údolím pod vysokými olšemi a jen občas zrychlí na štěrkové lavici.
Břehy porostlé vrbami jsou kupodivu bez odpadků. Asi po 2 km se mezi stromy na březích postupně objevují vápencové skály a řeka trochu zrychlí. Vjíždíme do vápencového kaňonu. Světle šedé nebo nahnědlé skály se tyčí do výše několika desítek až stovek metrů, nejvyšší stěny s rozeklanými vrcholy dosahují výšky až 400 m a místy spadají až do vody.
Asi po 8 km těsně před plochým ostrovem je na levém břehu nenápadná modrobílá cedule s nápisem Lacul Dracului. Spíše vás na toto místo upozorní vyšlapaná cesta od řeky do svahu. Zastavte tu, stojí to za to. Asi 20 m nad vodou je pod skálou s jeskyní Drákulovo jezírko s temně zelenou hladinou, zčásti pokrytou spadaným listím. Kaňonem vede i červeně značená pěší stezka, která několikrát přechází řeku po visuté lávce nebo brodem a místy je zasekaná ve skále, nebo dokonce vede nízkým tunelem.
Nera se kroutí v nádherném kaňonu mnoha zákruty. Posléze se skály začínají postupně snižovat a objevují se zelené kopce. Jste na konci kaňonu. Úseky bez peřejí jsou stále delší a poslední končí na vzdutí nízkého stupně, který lehce přešoupnete. Ovšem vpravo je připravená ohromná propust. Pokud se stavba vysokého jezu dokončí, bude vzdutí sahat určitě až do kaňonu. Asi 150 m pod stupněm je most. Okolo se rozkládá vesnice Sasca Montana. Vhodné místo k ukončení plavby je kousek pod mostem na levém břehu u ústí potoka.
Popisovaný úsek měří 30 km a dá se v pohodě zvládnout za den. Ale za zvážení by určitě stálo rozdělit si jej na dny dva a v nádherném kaňonu přespat. Splutí může začít i výš, ale tam je Nera nezajímavá.
Převážení aut je možné přes Bozovici na Oravitu. Pokud nebudete mít šoféra, který nepojede na vodu, je nutné počítat s dalekým přejezdem, objetí kaňonu v jednom směru obnáší asi 90 km, přímá cesta přes hory je pro normální auta nesjízdná.
Může se stát, že po vás bude chtít strážce parku poplatek za splutí, my jsme jej nepotkali. Nera je údajně sjízdná celoročně, ale jistota je do konce května, v létě za nižšího stavu bude plavba pomalejší a namáhavější a místy budete i drhnout.
Možnost nákupu potravin je v Şopotu Nou, na poště, kde jinde. Ze Şopotu Nou se můžete vydat na návštěvu Rovenska, nedaleké české vesnice v rumunském Banátu.
[b]Pokud jste zaznamenali na toku nějaké změny, neváhejte a napište nám je do komentářů.[/b]
[b]Tento průvodce vyšel v 4. čísle Hydra 2013.[/b]
Podívejte se na mapku splutí řeky Nera (na www.google.cz/maps detaily nenajdete):
Ahoj,
Jezdím do Banátu mnoho let za českými krajany a v rámci těchto návštěv pravidelně dělám celodenní pěší trek podél Nery.
Již několikrát jsem na ní viděl rafty a nafukovací kánoe a v cíli splutí, ve vesnici Sasca Romana jsem si všiml, že je nejspíš místní Rumunská půjčovna.
Neměl byste na ni náhodou kontakt? Nechce se mi tahat vybavení sebou, tak bych chtěl využít té půjčovny. Díky za odpověď.