Velké procento vodáků preferuje kajak, další početná skupina, většinou spíše turističtěji orientovaná, dává přednost plastovým či laminátovým kánoím a v posledním letech se stále častěji setkáme i s vodáky, kteří jezdí na kánoích nafukovacích.
A obzvláště těm budou věnovány následující řádky. Pokusím se zde o drobnou syntézu vodáckých terénů, které jsou pro nafukovačky vhodné.
Autor měl nepochybně řadu dobrých úmyslů, ovšem k tomuto textu nelze nemít některé výhrady. Předně mluví o nafukovacích lodích, ale myslí tím výhradně nafukovací kanoe tapu Pálava, zcela opomíjí, že nafovacími loděmi jsou také rafty nebo nafukovací kajaky. Z tohoto pohledu je zcela nepovedené tvrzení o tom, na jakou obtížnost se nafukovací lodě hodí, nehledě k faktu, že i nafukovací kanoe se zkušenými jezdci zvládne WW IV, ba jsou i tací, co dají i pětkové úseky. Ona se mimochodem i Pálava dá zašprickovat. Že se na nafukovačce nedá eskymovat, to bych také tak kategoricky netvrdil. Krátkou dobu jsem jezdil na Skipu a eskymovat se s ním dalo (sice blbě, ale šlo to). Obtížnost některých uvedených řek bych rovněž bral s velkou rezervou, u řady z nich platí jen na krátkém dílčím úseku. A pokud bylo hlavním záměrem vytipování vhodných řek, pak určitě v každé z uvedených zemí najdeme významné řeky, které autor opomenul. Tentokrát mi v hlavě dřív než české a moravské řeky naskočil Poprad nebo Dunajec, obojí vhodné pro vícedenní plavbu. Oceňuji námět, ale zasloužil by si ještě více rozpracovat.