Na mistrovství světa v rychlostní kanoistice se představí 33 českých reprezentantů

Na mistrovství světa v rychlostní kanoistice se představí 33 českých reprezentantů

Třiatřicet závodníků a závodnic bude reprezentovat českou rychlostní kanoistiku od 23. do 27. srpna na mistrovství světa v Labe aréně Račice. Vedle medailových nadějí současné generace patří do týmu též úspěšné juniorské kajakářky Sofie Kinclová, Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová, mladí kanoisté Petr Fuksa a Daniel Kořínek, ale také veterán Petr Bubanec. Sedmačtyřicetiletý kanoista se na světový šampionát vrací znovu po 26 letech.

Do startu mistrovství světa zbývá už jen dvanáct dní. Světový šampion na pětistovce, kanoista Martin Fuksa, se o víkendu vrátil z vysokohorské přípravy v bulharském Belmekenu. Trojnásobný olympijský medailista Josef Dostál se společně s posádkou čtyřkajaku pro kilometrovou trať Tomáš Veselý, Lukáš Trefil, Lukáš Nepraš a Pavel Davídek připravuje na těžké vodě v Kadani. Posádka dvojnásobných bronzových medailistů ze Světového poháru v kategorii K4 500 metrů Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf, Jan Štěrba je s dalšími elitními závodníky na soustředění v italském Gavirate ve špičkovém zázemí australského olympijského centra.

Prohlédněte si portréty všech českých reprezentantů

V českém týmu se na vrcholné akci tradičně představí také kajakářka Anna Kožíšková. Mistryně světa v maratonu z roku 2015 pojede individuální závody na tratích na 1000 a 5000 metrů. V nových olympijských disciplínách kanoistek budou reprezentovat Jana Ježová a Lenka Součková. V deblkajaku na dvoustovce společně s Michaelou Fasnerovou pojede Sofie Kinclová. Čerstvá juniorská mistryně světa na kilometrové trati bude závodit také na individuální olympijské pětistovce.

Barbora Galádová / F: Markéta Navrátilová
Barbora Galádová / F: Markéta Navrátilová

Na deblkajaku na kilometrové trati se poměří se světovou konkurencí medailistky z letošního evropského juniorského šampionátu, šestnáctiletá Štěpánka Sobíšková a patnáctiletá Barbora Galádová, které byly čtvrté na nedávném juniorském mistrovství světa na pětistovce. Galádová je nejmladší členkou českého týmu.

Vstupenky na šampionát

Vstupenky na šampionát – ať už jednodenní či ve formě balíčků, jsou za nižší cenu než na místě k dispozici v předprodeji v síti Ticketstream. Šampionát začne ve středu 23. srpna, kdy je vstup zdarma, závody parakanoistů a slavnostním zahájením v 17.00. Ve čtvrtek a v pátek jsou na programu rozjížďky a semifinále, finálové bloky proběhnou v sobotu a v neděli. Kompletní program najdete ZDE.

„Na mistrovství světa se hodně těším, bude to dobrá zkušenost pro další roky. Se Štěpánkou se pokusíme dostat do finále, ale bude to těžké. Budeme spokojené i s umístěním do osmnáctého místa,“ uvedla Galádová. „Beru to jako dobrou zkušenost. Aspoň si vyzkouším, jaké to je na velkých seniorských závodech.“

Zatímco Galádová jako teenagerka zažije atmosféru mistrovství světa poprvé, kanoista Petr Bubanec si ji oživí po 26 letech. Jako člen čtyřkanoe byl pátý na pětistovce v roce 1989 a na kilometru v roce 1991. Nominaci si v 47 letech vybojoval vítězstvím na mistrovství republiky v deblkanoi na dvoustovce společně s nymburským parťákem Danem Drahokoupilem. Od Galádové ho dělí 32 let věkového rozdílu.

Petr Bubanec / F: Markéta Navrátilová
Petr Bubanec / F: Markéta Navrátilová

Těsně po zisku titulu zvažoval, zda vzhledem k věku na mistrovství světa nastoupí, ale šampionát v domácím prostředí v Račicích si nenechá jako závodník ujít. „Na nátlak veřejnosti a parťáka,“ řekl Bubanec se smíchem. Stále se udržuje ve formě, závodí na dračích lodích, nedávno se vrátil z evropského šampionátu. „Na mistrovství světa se těším, přípravě jsem uzpůsobil i práci,“ dodal Bubanec.

V deblkanoi na kilometrové trati bude závodit dvojnásobný olympionik Filip Dvořák. Největší úspěchy včetně medailí z mistrovství světa a Evropy vybojoval společně s Jaroslavem Radoněm, který však po olympijských hrách v Riu ukončil kariéru a začal trénovat v Indonésii. Dvořák tak vytvořil novou posádku s Tomášem Jandou a zároveň pojede také závod na 5000 metrů.

Martin Fuksa / F: Markéta Navrátilová
Martin Fuksa / F: Markéta Navrátilová

Vedle Martina Fuksy se na šampionátu představí také jeho mladší bratr Petr, který s Danielem Kořínkem zabojuje o úspěch v kategorii C2 500 metrů a společně se Šimonem Hájkem a Radkem Miškovským pojedou závod čtyřkanoí na kilometru.

Kajakářský mistr Evropy na pětistovce Jakub Zavřel bude závodit na pětikilometrové trati. Dvoustovku pojede olympionik Filip Šváb, na deblkajaku se na sprinterské distanci představí finalisté mistrovství Evropy Ondřej Bišický a Martin Seidl. Olympijskou dvoustovku mezi ženami pojede Kateřina Slivanská, která je zároveň s Eliškou Betlachovou a Janou a Lucií Krpatovými také členkou ženského čtyřkajaku.

Josef Dostál / F: Markéta Navrátilová
Josef Dostál / F: Markéta Navrátilová

„Neobsadili jsme pouze jedinou disciplínu, deblkajak žen na pětistovce. Největší šance na medaile máme samozřejmě díky Martinovi Fuksovi, Pepovi Dostálovi a čtyřkajaku na pětistovce. Navíc jeho posádka bude závodit i na deblkajacích – Radek Šlouf a Jan Štěrba pojedou pětistovku a Jakub Špicar s Danem Havlem kilometr. Ale pro všechny závodníky je světový šampionát v domácím prostředí ohromnou motivací. Pro ty nejmladší bude hlavně příležitostí získat neocenitelné zkušenosti, ale věřím, že co nejvíc závodníků bude bojovat vyrovnaně se světovou špičkou,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Jak do Račic

Do dějiště šampionátu se lze dopravit autem, ale i vlakem. Pro diváky, kteří přijedou vozem, budou vyhrazena parkoviště ve Štětí, odkud bude zajištěna kyvadlová doprava na závodiště a zpět zdarma. V areálu závodiště parkovat nelze. Kdo nebude chtít řídit, může dorazit vlakem na nádraží Hněvice, které leží na vlakové trati do Německa. Spojení je velmi časté a pohodlné, z nádraží se na kanál dá dojít pěšky, navíc také odsud budou jezdit autobusy. Cestu vlakem lze spojit i s výletem na kole.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: