Na kajaku kolem největší maríny v Indickém oceánu

Na kajaku kolem největší maríny v Indickém oceánu

Když jsme po jedné z plaveb na Seychelách uvázali katamarán u mola v marině Eden, zdálo se, že naše dvoutýdenní dobrodružství je u konce. Den před odletem domů mi ale bylo líto balit nafukovací kajak Seawave, který se v seychelských vodách tolik osvědčil. A tak jsem vymyslel poslední a trochu neobvyklý výlet – obepluji marínu Eden, největší marínu v indickém oceánu, a k tomu prozkoumám přilehlé mangrovy s volavkami.

Zrezivělý vrak a mangrovy

Ještě před východem slunce nasedám do kajaku. Správné načasování je důležité kvůli přílivu, protože jen vysoká voda mi umožní proplout mangrovy. Vyrážím od mola plného luxusních jachet. Proplouvám pod mostem, kde díky přílivu voda rychle proudí a žene mě do laguny. Přede mnou se z oceánu zvedá strmý svah porostlý džunglí a vysoko v mracích se ukrývá nejvyšší hora Seychel – přes 900 metrů vysoká Morne Seychellois.

V úzkém kanále s mangrovníky si budete připadat jako v divočině
V úzkém kanále s mangrovníky si budete připadat jako v divočině

Ráno je tiché a pro kajakáře vlídné, protože rovníkové slunce ještě nepálí. Vycházející oranžový kotouč ale vzápětí nasvěcuje mraky a další den právě začíná. Pádluji k vraku „Isle of Farquhar“, který tu trčí v bahně. Přes sto let starý zrezivělý trojstěžník je dokonce označen na mapách a představuje jednu z mála historických památek na ostrově Mahé.

Vydávám se podél hlavního pobřeží a pluji mělkou vodou v úzkém kanále s mangrovníky. V korunách přesličníků a stromů takamaka sedí hejna volavek, které tu loví drobné ryby a korýše. Každodenní příliv a odliv pravidelně tuto lagunu plní čerstvou oceánskou vodou, díky tomu tu ptáci mají dostatek potravy. Kdybych nevěděl, že jsem pár kilometrů od hlavního města Victoria, a kdyby na mě ze břehu nevykukovaly štíty budov, myslel bych si, že pádluji někde v divočině.

Po asi 40 minutách pádlování se rozhoduji lagunu opustit a směřuji k obrovské trubce, která propojuje vody laguny s oceánem. Příliv vrcholí, i tak je ale proud vody dost silný a sotva se mi podaří jej překonat.

Na umělém ostrově najdete luxusní domy, některé mají privátní pláž, jinde se zase pohupují jachty a motorové čluny
Na umělém ostrově najdete luxusní domy, některé mají privátní pláž, jinde se zase pohupují jachty a motorové čluny

Ostrov milionářů

Ocitám se na otevřeném moři a směřuji k ostrovu Eden. Jedná se o uměle vytvořený ostrov, který vznikl asi před 15 lety za účelem výstavby domů a moderní maríny. Dnes je to jedna z nejluxusnějších rezidenčních oblastí na Seychelách. Také tu najdeme nejmodernější a největší marínu v Indickém oceánu.

Pádluji kolem luxusních domů – některé mají před okny privátní pláž, jinde se zase pohupují jachty a motorové čluny. Když přilétáte na Seychely, pravděpodobně budete mít možnost z okýnka letadla spatřit nádherné uměle vytvořené pláže. Můj kajak je nyní jediný prostředek, jak se na tyto pláže dostat, protože jinak je rezidenční oblast chráněna přísnou a nesmlouvavou ochrankou.

Po pravé ruce pozoruji ostrovy mořského národního parku Ste Anne, kde jsme se před pár dny proháněli na kajaku a kotvili. Je to nádherná oblast několika ostrovů, lagun a korálových útesů, kterou nejlépe poznáte právě na kajaku nebo na plachetnici.

Trochu pofukuje, pravidelný pasát nás ostatně poháněl předchozích 14 dní na našem katamaránu. Kajak hravě zvládá i metrové vlnky a já pokukuji po vjezdu do té nejhezčí laguny. Vybírám si třetí vjezd a vplouvám do nádherné zátoky s dlouhou písečnou pláží. Zvedám kormidlo kajaku a vytahuji plavidlo na břeh. Potkávám tu dva lidi na ranní koupačce, jsou to ranní ptáčata jako já…

Uvnitř maríny uměle vybudovali i nádhernou písečnou pláž
Uvnitř maríny uměle vybudovali i nádhernou písečnou pláž

Největší marína Indického oceánu

Po krátké relaxaci na písku skáču do kajaku a pokračuji kolem ostrova. Nedá mi to a zajíždím do dalšího vjezdu – tentokrát tu nespatřím pláž ale privátní marínu. Jiný kraj, jiný mrav – namísto garáže tu prostě máte molo a u něho loď…

Míjím severní výběžek, přede mnou se rýsuje zástavba z nedaleké Victorie a typické obří větrníky na pobřeží. Teď to bude proti větru, takže je potřeba přimknout se ke břehu a zabrat.

Za chvilku jsem zpět v maríně a rozhoduji se pro průzkum zdejších plavidel. Nabídka je opravdu pestrá – od rybářských lodí, přes čluny s přívěsnými motory 2×300 HP, charterové katamarány až po jachty milionářů. Kotví tu prý i jachta šejka z Emirátů, jehož obří vila se tyčí na kopci nad marínou.

Za dvě hodinky jsem toho viděl docela dost, a tak mohu konečně zabalit kajak před odletem domů s klidným svědomím.

Praktické informace

  • Seychely patří bezesporu mezi nejlepší světové destinace pro milovníky tropického jachtingu a mořského kajakingu. Celkem 115 ostrovů vytváří skvělé hřiště pro jachty i kajaky. Najdete tu bezpočet pláží, chráněných zátok i mořských přírodních rezervací.
  • Zajímavé lokality pro mořský kajak naleznete zejména na ostrovech La Digue (například můžete pádlovat v laguně u nejhezčí pláže Anse Source D’Argent), kolem ostrovů Cocos a St Pierre (přírodní parky) nebo na ostrově Curieuse, kde žijí želvy obrovské. Na ostrově Mahé patří mezi nejhezčí seakajakářské lokality mořský národní park Ste Anne nebo oblast Port Launay.
Vrak Isle of Farquhar, Seychely. Přes sto let starý zrezivělý trojstěžník je dokonce označen na mapách a je jednou z mála historických památek na ostrově Mahé.
Vrak Isle of Farquhar, Seychely. Přes sto let starý zrezivělý trojstěžník je dokonce označen na mapách a je jednou z mála historických památek na ostrově Mahé.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: