Před 20 lety vznikla rodinná firma SUNDISK, za kterou si asi většina vodáků vybaví vodácké půjčovny na Jizeře, Nise a Dyji a zázemí, které k těmto půjčovnám patří. Jenomže SUNDISK není jenom půjčovna lodí, je to rozvětvená struktura, která toho dělá hodně a v mnoha oblastech. O vzniku a vývoji firmy jsme si povídali s jejím zakladatelem Martinem Bauerem mladším.
Ahoj Martine. 20 let je krásné výročí, tak mi prosím pověz, jak před těmi lety došlo k založení firmy?
Ahoj. Já jsem byl v té době na vejšce – od roku 2000 jsem studoval učitelství angličtiny a tělocviku na pedagogické fakultě v Liberci. Byli jsme tehdy hodně akční a s rodinou, kamarády ze skauta, partou kolem vodního slalomu a vody obecně a taky se spolužáky jsme neustále pořádali různé akce. Později jsme dokonce založili sportovní klub Tuleň. Já rád říkám, že to bylo proto, že jsme odjakživa měli vztah k vodě a tulení. (směje se) Ale ve skutečnosti to bylo kvůli tomu, aby bylo možné naše akce dělat oficiálně. Někteří vodáci si jistě vzpomenou na závody štafet v extrémních sportech Extrem Cup na Malé Skále – tehdy to bylo mistrovství ČR v disciplínách běh, mtb, lezení, paragliding a kajak. Podobných šílenců na „pořádání čehokoliv“ tehdy nebylo moc, a proto se naše činnost rychle rozrostla. A s růstem bylo nutné založit firmu, aby se naše činnost dala dál rozvíjet. Tehdy jsme to brali spíš jako nutnou technikálii. Neměli jsme žádný byznys plán nebo představu, jak by naše podnikání vlastně mělo vypadat. Chtěli jsme prostě dělat akce.
Jak jste se dostali k názvu SUNDISK?
Název SUNDISK byl logickým vyústěním toho, co jsme dělali. Je to všeobjímající, milá a pro lidstvo nezbytná pozitivní hvězda. (usmívá se)
Kolik lidí u zrodu firmy stálo?
Ve firmě jsme byli na začátku čtyři – já, dva spolužáci z vejšky a můj táta, který nám pomáhal s rozjezdem. Po roce fungování se ale kluci rozhodli jít každý svou vlastní cestou a firma zůstala na mě. Táta tehdy pracoval ve stavebnictví a do firmy se naplno přidal až po pár letech. Jo a mimochodem, s tátou jsme v té době už měli založenou kapelu Maršál Bazén, jejíž kytarista Ondra Dostál se postaral o logo firmy, které používáme dodnes.
Punkový start firmy se mi líbí. Jaký byl další vývoj? A vyjmenoval bys nějaké milníky?
V současnosti stojí naše firma na dvou pilířích. Zaprvé je to SUNDISK family, což jsou služby v cestovním ruchu, vodáctví, kultuře, ubytování a gastronomii pro aktivní veřejnost, školy a firmy. Druhým pilířem, na kterém jsme vyrostli, jsou špičkové služby v event managementu pro firemní zákazníky – to je SUNDISK produkce.
Jak už jsem říkal, začali jsme v malé partě, a to nám vlastně zůstalo až do dnešního dne. „Jenom“ jsme se za těch 20 let posunuli od pořádání dětských táborů a sportovních akcí a nyní děláme kongresy, konference, obří sportovní či teambuildingové akce pro korporátní klienty.
No a namísto jedné malé půjčovny lodí jsme se vypracovali k dvanácti kamenným provozovnám naší sítě, která zahrnuje půjčovny, kemp, penzion, hotel a sídlo firmy v Jablonci nad Nisou.
Jako klíčový bych pro firmu označil rok 2006, kdy jsme otevřeli hudební Klub Na Rampě v Jablonci nad Nisou. Mimochodem vedoucí klubu se stala moje máma, stavební inženýrka, která dala výpověď, aby mohla „dělat kulturu“. A také jsme ve stejném roce začali působit na Malé Skále na Žluté plovárně, kde jsme vybudovali půjčovnu lodí a koloběžek, bistro a malé infocentrum a odstartovali tím naši „vodáckou jízdu“. Od té doby podél Jizery vytrvale budujeme vlastní základny se službami pro vodáky i aktivní veřejnost.
Jak jste se vlastně dostali k práci kolem vody? O tátovi vím, že vodákuje, ale co ty?
Jako malý jsem s našima a bráchou trávil u vody většinu času – na turistických kánoích a později na kajáčku jsme s jabloneckými oddíly Elitex a později TJ Delfín sjížděli tradiční české řeky a pak i divokou vodu. Pak jsem se přidal k vodním skautům a následovala série putovních táborů po Ohři, Vltavě apod. s kamarády. No a do toho jsme s klukama začali závodit ve vodním slalomu, objíždět VTJZky a poháry na umělých kanálech. Voda byl, je a bude můj živel, ale když mi bylo asi šestnáct, na čas mě odlákala touha stát se rockovou hvězdou a začal jsem dost trénovat na baskytaru a hrát v kapelách. Nicméně u vody jsem zůstal i nadále, jen v jiné podobě. V současnosti se totiž se svými dvěma dcerami a manželkou hodně věnujeme windsurfingu a objíždíme obytňákem česká a evropská jezera. Obě dcery závodí v lodních třídách Techno 293 a chystají se na IQ foil. A samozřejmě pokračujeme v dresu mateřského oddílu TJ Delfín – sekce jachting. Na divokou vodu si rád párkrát ročně zajedu – ať už na domácí slalomovou dráhu Paraplíčko nebo když děláme pro naše kolegy z firmy tradiční jarní splutí Kamenice.
SUNDISK se prezentuje jako rodinná firma, co to ve vašem pojetí znamená?
Jsme skutečně rodinná firma, protože v ní působíme já, můj táta, máma, částečně moje žena Zuzana a občas i můj brácha s manželkou. V rodinnosti ale vidíme něco jiného, a tím je atmosféra. Od začátku jsme si dali za cíl mít ve firmě otevřené vztahy, nehrát si tolik na hierarchii, důvěřovat si a podporovat se. Na těchto hodnotách stála a stojí naše činnost, ať jsme měli dva zaměstnance nebo dvě stě. Pro mě osobně jsou vztahy mezi kolegy nesmírně důležité. Vím, že bez kvalitních vztahů a dobré atmosféry není možné, aby člověka práce bavila a aby výkon byl stoprocentní. I proto děláme pro zaměstnance několik akcí ročně, které jsou výhradně o relaxu, aby se nám spolu lépe fungovalo.
Kolik lidí pro firmu pracuje? Opravdu 200?
Dnes u nás pracuje asi 25 stálých zaměstnanců a pak přibližně 300 externistů na různé typy úvazků. Za 20 let existence víme, že je potřeba být hodně flexibilní. Cením si toho, že na klíčových pozicích máme stálý tým, který okořeňujeme mladou krví. Když už bilancujeme, vypíchnul bych třeba kolegu Aleše Zemína, se kterým se známe už od vodních skautů, kdy jsme jako kluci sjížděli české řeky a jezdili na výpravy. Aleš u nás začínal jako barman, vymýšlel první letáky na Žlutou plovárnu a dělal vše, co se namanulo. Dnes je nepostradatelným senior event manažerem a řídí ty nejnáročnější akce pro naše top zákazníky.
Jakými způsoby dáváte příležitost „mladé krvi“?
SUNDISK od začátku stojí na práci mladých nadšených lidí, kteří ještě nemají zkušenosti, ale chtějí něčeho dosáhnout, jsou proklientsky naladění a hledají cesty. Na začátku jsme totiž byli přesně takoví a víme, jak je důležité dávat co nejvíce příležitostí pro výzvy a osobní rozvoj už v mladém věku. Často u nás začínají studenti pracovat ve svých 16, 17 letech a brigáda u nás je leckdy jejich první pracovní zkušeností. Proto je potřeba, aby k práci získali kladný vztah, aby cítili odpovědnost za své konání a měli důvěru v rámci jednoduchých pravidel. Tím se z nich mohou stát nezávislé osobnosti, které budou brát osud do vlastních rukou a nebudou se bát stát na vlastních nohách.
Také u nás mají „mlaďasové“ možnosti dostat se k opravdu zajímavé práci ve službách. Dám příklad: šikovný student nastoupí třeba jako pracovník infocentra, časem jej vybereme a jede s námi jako sportovní instruktor na teambuilding, další sezonu je z něj event manažer na kongresu na akci pro ŠKODA Auto a zajišťuje klíčové procesy při přípravě eventů. Leckdy se z našich studentů stanou naši partneři a kolegové v řízení firmy. Není ani neobvyklé, že se z našich „mladých“ vyklubou špičkoví manažeři ve velkých firmách, a právě oni si pak u naší firmy objednávají teambuildingové programy, protože vědí, jak pracujeme.
Vím taky, že se SUNDISK snaží „držet peníze v regionu“ a spolupracovat s regionálními firmami. Jak se to daří naplňovat?
Od začátku podnikání máme jasnou zásadu – získané prostředky vracet do míst, kde působíme. Například u řeky Jizery v Českém ráji jdeme tou složitější a namáhavější cestou, která se ale dlouhodobě jednoznačně vyplácí. Pod tátovým vedením a s jeho stavařskými zkušenostmi vytrvale budujeme síť základen, které nabízejí služby všem návštěvníkům regionu, nikoliv jen našim klientům – ať už jde o veřejná WC, odpočinkovou infrastrukturu nebo péči o prostředí, ve kterém podnikáme.
S českými firmami spolupracujeme samozřejmě nejraději a podporujeme se – v naší půjčovně se jezdí na kánoích Samba od Tondy Železného a na koloběžkách od Marka Kostky. V našich občerstveních najdete třeba Jirkovskou klobásu Tomáše Drdy nebo šťávy Kitl Honzy Vokurky z Vratislavic. Nejde to vždycky, ale snažíme se hledat dobrý mix dodavatelů tak, aby zákazník našel to, co hledá.
Kde vidíš SUNDISK za 10 let?
Netroufám si odhadnout, je to dlouhá doba. Kdyby ses mě zeptal v roce 2020, kdy nám covidová opatření zastavila chod celé firmy, asi bych budoucnost neviděl úplně růžově. Dnes jsem si ale jistý, že naše vodácké základny na řekách Jizera, Nisa a Dyje se budou i nadále rozvíjet a těšit se oblibě u zákazníků.
SUNDISK produkce má před sebou každý rok nové a nové výzvy v podobě firemních eventů a je to činnost, která mě neskutečně baví, stejně jako před 20 lety. S tátou věříme, že SUNDISK je značka, která v regionu hodně dokázala a přispěla k zdravému rozvoji turismu. Věřím tedy, že v tom budeme pokračovat a bude nás to i nadále bavit.
Martine, za celou firmou je vidět pořádný kus skvělé práce. Držím palce do dalších let a moc děkuju, že sis našel čas na popovídání. Ahoj.