V minulém roce jsme představili projekt, na kterém HYDRO spolupracuje s populárním mapovým serverem mapy.cz. Jedná se o vrstvu vodáckých map, které jsou zařazené jako součást tzv. letní mapy, která obsahuje i další místa vhodná pro letní rekreaci a sporty.
V minulém roce došlo k vytvoření základní struktury důležitých bodů – jezy, mosty, peřeje, nasedací a vysedací místa, kempy apod. na významných českých řekách – Vltava, Lužnice, Berounka, Ohře, ale i Kamenice či Mumlava. Po vytvoření této vrstvy bylo třeba vyladit případné chyby a nepřesnosti, na čemž jsme pracovali, i s pomocí čtenářů HYDRA a dalších vodáků, po několik měsíců. Netvrdíme, že nyní se v mapách chyby nenajdou, ale už by jich mělo být jen pomálu. Pokud na nějaké během svého brouzdání po českých řekách narazíte, zadejte prosím určitě opravu.
Nahrávání fotek
Další vývojový krok proběhl a stále probíhá letos. Zaplňujeme nyní mapy fotografiemi, aby si vodáci během svých putování uměli lépe představit, co je čeká. Samozřejmě platí, stejně jako u samotných bodů, že pokud máte fotografie nějakých míst na řece, nebudeme se vůbec zlobit, když je do map nahrajete a pomůžete nám je tak zase o něco vylepšit. V HYDROarchivu máme fotografií dost, ale určitě ne všechna místa na všech řekách.
Plánovač vodáckých tras
Druhá letošní velká změna, lépe řečeno vylepšení, se týká plánování trasy, která už po testovacím provozu běží také v ostré verzi. Asi jste zvyklí plánovat si na mapách pěší, cyklistické či běžkařské výlety nebo se nechat navigovat do cíle, když jedete v autě. Nyní se od mapy.cz můžete nechat navádět i na vodě. Při označení trasy na vás plánovač vysype podrobnou kilometráž, která je navíc propojena s průvodci po řekách přímo na HYDROwebu, takže se o svém plánovaném úseku můžete dozvědět skutečně vše, co potřebujete.
Slovenské řeky
V nejbližších by měla přibýt také kilometráž několika prvních řek na Slovensku. Pro začátek budete v mapě moct vidět jejich stručné zákresy a označení důležitých bodů na trasách, tedy stejný postup jaký byl u řek v Česku. A až se podaří vyladit chyby v jednotlivých bodech budeme i slovenské řeky plnit fotografiemi míst. Budou také přibývat řeky zcela nové.
A co dál?
Vývoj vodácké mapy samozřejmě nekončí a v plánu jsou další úpravy a rozšíření. Aktuálně bychom rádi doplnili k jezům i jejich nákresy, na které jsou vodáci zvyklí z kilometráží od společnosti ShoCart a snad se také povede mapy propojit s online vodočty, které by ukazovaly aktuální sjízdnost nejen řek, ale i jednotlivých úseků. Stačilo by pak rozkliknout mapu a viděli byste, kam má smysl vyrazit a kam si místo lodi raději vzít pohorky.
Obecně jsem proti takovýmto projektům jako jsou tyto vodácké info na mapách.cz, vyjma běžných dovolenkových řek. Mapy.cz je obecný server bez odborníků. Je relativně snadné vybudovat takovýto projekt, ale kdo bude informace udržovat aktuální? Budete to vy? Pak vám to nepřeji. Jsem z oboru, vím o čem píši.
Toto téma bych nechal Petru Ptáčkovi, dlohodobě se tématu věnuje. Možná to nemá tak pěkně načančané, ale je schopen informace fundovaně udržovat aktuální, má kontakty na místní vodáky atd.
Btw. Pozor na zavádějící informace na horní Blanici.