Lužická Nisa

Lužická Nisa

Řeka Nisa a její nejbližší okolí byla v době komunistických režimů ve všech zemích podél břehů spíše stokou, nežli cílem vodáků a turistů. V posledních letech, díky výstavbě čističek a rostoucímu kulturnímu povědomí obyvatel všech států, kterými protéká, to naštěstí už neplatí.

V Lužické Nise teče voda čistá, břehy jsou zelené, tok se vyhýbá většině městských center a v okolí je mnoho zajímavých turistických cílů. Na břehu řeky se téměř neprojeví dopad polské elektrárny Turów, jejíž chladící věže jsou vidět přes pobřežní zalesněné svahy, ani negativní vliv blízkých měst. Regulace koryta mezi Hrádkem a Hirschfelde, zakrytá vegetací, umožňuje sjetí řeky i za velmi nízkých vodních stavů. Podél břehů jsou vybudovány stezky, po kterých se lidé mohou pohybovat na kolech, in-line bruslích i pěšky. Zejména Němci již vložili spoustu peněz do rozvoje turistické infrastruktury v okolí řeky.

Přesto jde stále o velmi klidnou oblast, která čeká na své objevení turisty z České republiky, Německa a Polska.

Za vyšších vodních stavů se jezdí Lužická Nisa z Bílého Kostela, případně Chrastavy, na jaře jí lze splout už od Liberce.

Kromě protrženého jezu poblíž Zittau jsou dále i dva jezy. První, je vlastně menší stupeň, který je sjízdný od středu doleva.

V Rosenthalu se Nisa zařízne do krásného lesnatého údolí, asi 8 km dlouhého, které končí u nádherného kláštera Marienthal – jsou tu historické i technické památky, ubytování, hospoda.

Máte-li dost času, můžete si tu ještě udělat výlet do necelých 10 km vzdáleného rekreačního centra u jezera Bertzdorfersee (směrem na Görlitz), které je od letoška zpřístupněno. Jeho plocha je čtyřikrát větší než Máchovo jezero, kde se dají provozovat i jiné vodní sporty, a na břehu jezera jsou i výborné podmínky pro in-line bruslení.

Řada vodáků už pokračovala z Ostritz po Lužické Nise do Odry a dále až k moři. Jsou tam krásné dlouhé úseky s nádhernou lužní krajinou, se spoustou možností táboření. Řeka celou dobu tvoří hranici mezi Německem a Polskem a provoz přes ní je minimální. Naprostá většina mostů přes Nisu je stále zřícená nebo uzavřená.

Pádlování má své kouzlo i mimo peřeje a tradiční, mnohokrát sjetá místa! Takže vzhůru na sever, na Nisu.

Placená inzerce:
Půjčování na Lužické Nise, s loděmi z půjčoven společnosti SUNDISK můžete vyrazit na Nisu, Jizeru a další řeky na severu Čech, v Polsku a Německu.

Zkušenosti čtenářů

PaPI

Prosím, najde se někdo, kdo jel z Hrádku až k Odře. Rád bych tuto trasu absouloval, a docela prahnu po jakékoli využitelné informaci.
Díky
PAPI

Martin Bauer

ahoj,
Jeli to např vodní oldskauti z Liberce. Já to znám jen po Bad Muskau. Jediný menší problém jedno přenášení jezu s navigací v Gorlitz. Hodně údajů o březích (táboření, hospody lze nalést na webech cyklostezky Odra-Nisa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: