Loop vs. Space Godzilla

Loop vs. Space Godzilla

Vypadá to jako loop, a není to loop co je to? Space Godzilla. Ee, tak jednoduché to nebude. Může to být Godzilla, a nemusí to být Godzilla. Může to být tzv. Air Wheel nebo nějaký patvar při pokusu o salto. Pravidla sice hovoří jasně, ale lidi v tom dělají nepořádek. Podle pravidel je Space Godzilla (dále SG) Air Loop s půlvrutem (otočení okolo podélné osy lodi o 90 stupňů) uprostřed skoku.

A proč to není tak jednoduché? Protože se jedná o starou figuru, kterou různí lidé provádějí různými způsoby a každý ji vydává za SG. Nejmarkantnější je to na americkém pojetí.

Správná verze SG začíná stejně jako air loop. Rozjedete se z vrcholu pěny. Zatlačíte chodidly dolů tak, abyste zapíchli špičku někde na rozhraní bílé a zelené vody. Podržíte obličej těsně nad hladinou a jdete do záklonu (ideálně si lehnete na zadní palubu a zvednete pádlo nahoru.) Při Loopu by před dosažením mrtvého bodu (chvíle, kdy začne loď klesat) následoval prudký předklon až na přední palubu. Ale u SG je tento předklon doprovázen rotací ramen. V podstatě provádíte záběr na přesruku. Dokonce si tímto záběrem můžete pomoct. Je to stejná pozice, jako když skáčete vodopád nebo začínáte zvedat šroubem. Tato rotace v ramenou má mít za následek ten půlvrut v saltu. Díky tomu se loď ocitá na hraně obdobně jako při cartwheelu. Při loopu by následoval záklon a dozvednutí, díky němuž velmi pohodlně přistanete, zatímco u SG vás čeká přistání do cartwheelu, které je nestabilní a poměrně snadno dojde k výplachu.

Prapůvodní (americká) varianta, která se stále ještě vyučuje, se liší v nájezdu. Loď se nezasazuje rovně proti proudu, ale je mírně vyosená. Zároveň se opíráte o jeden list pádla, což vám má údajně pomoct při následném odrazu. Následující předklon, rotace ramen a záběr na přesruku je stejný. Listem, kterým jste se opírali o vodu, provádíte záběr na přesruku. Vyosením lodi při nájezdu získáte trochu rotace do vrutu, ale riskujete, že se loď příliš odchýlí od vertikály a figura nebude uznána. Naproti tomu se uvádí, že vyosený nájezd a opření o pádlo jsou vhodné pro začátečníky, kteří mají problém udržet loď v přímém směru. Osobně si myslím, že to je špatná cesta a je jednodušší se naučit triviální loop a pak Air Loop, než se snažit o SG, která musí být provedena ve vzduchu. A jako začátečník se do vzduchu pravděpodobně nepodíváte, takže to skončí přehozením lodi přes tělo bez nároku na body.

Další varianta, která je vidět velmi výjimečně, spočívá v tom, že se těsně před předklonem ukloníte do strany a provedete předklon. Tím dosáhnete toho, že v podstatě skočíte loopa do strany, ale pravidla to může splnit. Narozdíl od poslední varianty, což je spíš Air Wheel nebo Cartwheel ve vzduchu. Opět volíme přímý nájezd, ale v průběhu vzestupné fáze provedeme čtvrtpiruetu, díky níž se otočíme na stranu (do cartwheelové pozice). Místo předklonu provedeme jen razantní otočení rameny, podobně jako u Clean Cartwheelu. Bez jisté předozadní práce trupu se to samozřejmě neobejde, ale nejedná se o rozhodující složku, provádějící figuru. Tato figura pak nemůže být v žádném případě považována za SG.

Zkušenosti čtenářů

Vohradak

pekny video :), space godzila ve vecku??? slusna vejska k tomu, to muselo bejt s odrazem o dno ze jo maty 🙂

Snížák

Dali mu pod vodu trampolínu 🙂

Terka

Já jsem vlastně SG už taky několikrát předvědla, i když nechtěně při boji o přežití… ;o)
Kucí a dámo, moc pěkná jízda a moc pěkný video, Vojto.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: