V Polsku je na jednu stranu řek hodně, na druhou stranu mají velmi podobný charakter a jejich společný jmenovatel je, že jsou poměrně líné. Nicméně 8. května se na řece Kwise konala vodácká akce, kdy byla upuštěna přehrada, z níž teklo tak 15 m³/sec a my se proto na Kwisu vydali.
Cesta z Prahy na Kwisu trvala cca 2 hodiny, což se dalo překousnout. Z kilometráže jsme vyčetli obtížnost toku v některých úsecích WW I–III, což bych v následujících řádcích trochu poupravil. Počasí bylo nádherné a již od časného rána se pod hrází srocovali vodáci na různých plavidlech. Počet vodáků si tipnout netroufnu, ale čeština byla slyšet téměř z každé partičky. V poměru národností jasně vévodili Češi, Němců a domácích Poláků by spočítal na prstech ruky.
Po zhruba kilometrovém úseku pod přehradou následovala slalomka, což byl vrchol této řeky. Díky pěkným válečkům na hraní i úvodní peřeji jsme slalomku jeli dvakrát a tento úsek by mohl být definován jako WW I–III.
Kwisa Dejte si pozor na změnu zákonů v Polsku. Platí to prý rok. Nikde se nesmí zajíždět ze silnice do lesa a nikde tábořit kromě povolených míst.A ty tam nikde kromě smetiště v Swietoszowu u mostu nejsou.Jedině snad ve vesnicích po domluvě s lidmi. Okolo Swietoszowa jezdí lesáci po lesích podél řeky a vybírají mastné pokuty. Nás to stálo 3000 kč (auto a pes)a než jsme si rozmyslely co dál na silnici (lodě jsme nechaly u řeky schované ale lesáci to viděly když dohlížely na náš odjezd) tak nám ještě ukradly Pálavu.Nikdo jinej tam nebyl! Za chvíli jsme viděly jejich Toyotu Rava jak mizí pryč vedlejší cestou.Paragon jsme sice dostaly,policie byla super a rychle přijely ale nic se už nedalo dokázat.Takže při současných podmínkách je fakt Polsko riziková dovolená.Ale jinak Kwisa je nádherná.Ale s tábořením v lesích u řeky a beze strachu co vám ukradnou.My už tam více nepojedeme. Tentokrát nám aspoň nevykradly auta, to je to jediné pozitivní.