Kompresní vak Ultra Sil mne zaujal hned na první pohled a bude to asi znít ohraně, ale je to další kus výbavy, který jsem postrádal pro své tak oblíbené kajakářské multiday tripy. Z recenze snad pochopíte proč. Určitě jej ale ocení i další vodáci či nevodáci, kteří potřebují ušetřit co nejvíc místa.
Dodává: Warmpeace,
www.warmpeace.cz
Testoval: Snížák
■ Materiál: Ultra Sil (silikonizovaná Cordura)
■ Dno pytle: membrána eVent
■ Velikosti: XS – 6 l (testováno) až XL – 30 l
■ Pevnostní švy na namáhaných místech
■ Infocena: 429 Kč (vel. XXS) – 777 Kč (vel. L)
Pytel je v základu vlastně klasický loďák, na který jsme běžně zvyklí, akorát s mnoha vychytávkami. Tou první a základní pro kompresní funkci je, že spodek i vršek pytle se dají překrýt cordurovými „cylindry“ a pak popruhy stáhnout k sobě, čímž se vak pravidelně stlačí (viz foto). Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že komprese běžného oblečení na poloviční objem není díky tomuto výrobku žádný problém.
Další důležitou vychytávkou, která s kompresí přímo souvisí a bez které by nebylo tak veliké stlačení nikdy možné, je dno vaku, vyrobené z membránového materiálu eVent, který je prodyšný, propouští tedy vzduch ven. A přesně to je vlastnost, která běžným loďákům chybí. Ať děláte, co děláte, zůstane v nich vzduch a po uzavření ho už ven prostě nedostanete. Existují samozřejmě pytle s ventily, ale už je to další choulostivá a neskladná část loďáku, která dokáže pěkně překážet. Při určité míře šikovnosti se s těmahle vaky dostanete na zajímavé stlačení, ale pořád je to jen zlomek toho, co se dá dosáhnout s Ultra Sil, kde stlačujete zavřený pytel a vzduch skrz membránu odchází, takže stlačení se dá provést, nadneseně řečeno, až do stavu vakua.
Třetí vychytávkou je použití silikonizované Cordury Ultra Sil, která je velmi lehká a zároveň pevná a dobře se osvědčila už u jiných výrobků Sea to Summit, které jsme pro vás už dříve recenzovali (např. batůžek Dry Day Pack v HYDRU 3/13). Uzavírání loďáku je klasické na několik přetočení (přehnutí) a zapnutí přezkou a zdá se mi šikovné, že je ještě překryté kompresním cylindrem.
Z praktického použití zatím nemám co vytknout, pytel je perfektně vodotěsný a balení věcí je opravdová pohoda. Všechny švy a další důležité části zatím drží, ačkoliv je při kompresi moc nešetřím a snažím se vak dotahovat na maximum. Navíc hodnotím kladně široký výběr velikostí, ve kterém si tu správnou musí najít prostě každý.
Docela by mne zajímalo, jak byla testovaná vodotěsnost. Vaky od Sea to Summit, co jsem zatím viděl, docela slušně protekaly.
Dík
K tomu ještě tento spacák který odkazovali na Playaku. U StS by se dalo pěkně vybavit.
http://www.seatosummit.com.au/sleepingbags/series/?series=spark
Ahoj, loďáky od StS mám tři. Různé velikosti Big Dry River Dry Sack. Po dvou letech intenzivního používání neprotéká žádný. 🙂
Nejnovější články
Kdo chce vodáka bít, tak ať mu chuť zajde
Vánoční výprodej na Jílovišti
Vyšel vodácký časopis Pádler 4/2024. Pojď se podívat, co všechno přináší.
Zajímavé vybavení
Salomon XA Pro 3D GTX
Jistota na každém kroku.
Altra Lone Peak 8
Legendární běžecká bota na dlouhé tratě!
Altra Lone Peak 8
Legendární běžecká bota na dlouhé tratě!
Salomon XA Pro 3D GTX
Jistota na každém kroku.
Kalendář akcí
Mikulášská Orlice
Vánoční Sázava
Štědrodenní Ohře
Vánoční jízda – poslední jízda po Lužnici
Štěpánský sjezd Desné
Vodácký bazar
Exo Zion Slalom L
Perception carolina 12xs
ZET Cross
kánoe Yukon