Když teče, neodoláš…

Když teče, neodoláš…

Být vodákem, je jako být lezcem. Ani jedno není jen sportem, je to diagnóza na „celej“ život. Jedeš kolem strouhy u cesty, ve které teče voda a říkáš si, ty jo, to „bejt“ v životní velikosti, to by byl rachot, ty válce, vodopády, „sifáče“. Na víkend hlásí oblevu, třeba potečou Jizerky. Minulý rok se mi po vodácké stránce příliš nevydařil, studoval jsem v zahraničí a na pořádnou divokou vodu nebyl čas a ani podmínky, tak že bych si o víkendu spravil chuť?

V pátek večer sledujeme s klukama stavy řek a celí netrpěliví čekáme na sobotu. Ráno to ještě v Jizerkách moc nestoupá a tak se nakonec rozhodujeme pro klasiky v okolí. Začínáme na Litavce, kterou si dáváme z Čenkova do Lochovic. Cestou je pár pěkných jezů a v cíli nás čeká příjemné občerstvení, aneb vyplácí se míti kamarádky všude.

Jez v Lochovicích si sjedeme vždy několikrát

Dále se rozhodujeme popojet směrem na jih a sjet si Skalici a Lomnici. Dle doporučení jde o pěkné říčky podobné Litavce. Skalici tedy jako první. Koryto je plné žulových balvanů, které tvoří pěkné vracáčky na hraní. Řeka je krajinově moc pěkná, jen kdyby ten spád byl o něco větší. Lomnice mi přijde trochu nudnější, ale na závěr nás potěší dvojkovou peřejí a jedním jezem. Začíná se stmívat a tak vyrážíme domů. Zapínám počítač a kontroluji stavy řek. Šok, cože, Jizera 160 cm v Jablonci, drbeme si šišku, že jsme si to do těch Jizerek „nelajzli“, ale tak třeba to do zítra ještě nespadne, uklidňujeme se.

Jez v LochovicíchRychle do auta a přejet z Litavky na Lomnici

Neděle, budíček v 6, opět u počítače a samozřejmě voda klesá. Jet či nejet, toť otázka, kterou za nás nakonec vyřeší „Slon“. Má to k nám z Příbrami kus, takže zpátky prý teda nepojede. Tak tedy vyrážíme směr Jizerky, značně nejistí. Nálada panuje bídná, zvláště když vidíme, že začíná padat sníh a přituhuje. Přijíždíme na Mýto a jdu se podívat na vodočet Jizery. Má to 85 cm, tak trochu zalžu a povídám, že je to na 90. Nenecháváme se zviklat od jiné vodácké skupiny a vyrážíme směr osada Jizerka. Cestou stále více sněží a potkáváme samé běžkaře, někteří si ťukají na čelo, když vidí naší felicii obsypanou kajaky.

Ideální vodácké počasíPřevlékání v teple :-)

Když vystoupím na Jizerce z auta, začínám o svém zdraví také pochybovat, na teploměru -5 stupňů, studený vítr, sníh, ale má to vodu. Svazujeme lodě, převlékáme se do vlhkých hadrů a táhneme lodě přes zasněžené louky. Než stíháme dojít k vodě, zamrzají nám šprajdy a tak je musíme opět máčet. Na vodočtu máme pěkných 55 cm, je to parádní svezení, v polovině s jedním stromem, který se dá objet zprava a za chvilinku jsme u mostku. Koukáme, jestli se to nevyplatí k soutoku přenést, ale voda tam je, a tak se na sebe za chvíli smějeme pod závěrečným skokem.

Pod mostkem na Jizerce

Jizera má střední-nižší vodu, žádné záludné stromy nepotkáváme a tak se rychle blížíme k železničnímu mostu. Začínám nervóznět, kluci ženou a já bych si potřeboval vylít loď. Všechno jedeme „na oči“ a za chvíli jsme u „Kutizínu.“ Já mám jasno, nejedu, brácha má jasno, jede, Slon váhá. Když vidí bráchovo pohodový boof, tak je rozhodnuto… Stojím na břehu s házečkou a čekám. Přijíždí ke skoku, přichází chvíle pro záběr na hraně, který ale nepřichází. Padá dolů a převrací se. Chvíli to ještě vypadá, že ho válec pustí, ale jak se snaží zvednout, je natažen zpět a následuje několik marných pokusů o eskymáka. Přichází krysa. Po několika kolečkách ve válci mizí a objevuje se v odtékající vodě. Loď chytáme, ale pádlo nám uniká. Vyrážím tedy napřed. Již to není těžké a přijít o „Wernera“ se nám nechce. Bohužel pádlo nenalézáme. Na Mýtě se rozhodujeme, že když už jsme jeli takovou dálku, dáme to až do Vilémova. U „ostrova“ potkáváme rafťáky, některé tradičně bez vesty. Dojíždíme do Vilémova, to už hustě sněží. Bůh žehnej autobusovým budkám, je tam zima, ale nefouká a nesněží. Převlékám se a přijdu si jako v tříhvězdičkovém hotelu. Cestou domů rozmrzám až před Prahou, ale je mi fajn. Mám za sebou pádlování v nejextrémnějších podmínkách. Když tečou Jizerky, neodolám…

Na Jizeře u Mýta

PS: Omlouvám se za absenci pořádných fotek, či filmových záběrů, ale v té zimě na to nebyla nálada ani síla.

Zkušenosti čtenářů

Honza Hrubeš

V komentářích k nedávnému článku vodáků z Chocně jsem se vyjadřoval ke sjíždění jezů a k tomu, jestli o nich psát tak, aby to lákalo i ty, kteří si jen příležitostně bez větších zkušeností půjčí raft, ale na netu si přečtou, že je to pohoda a legrace. Myslím si to pořád, ale asi mám holt k jezům jiný vztah, než řada dalších vodáků. Stěží bych o nějakém takovémto jezu napsal, že je pěkný a stěží bych ho opakovaně sjížděl. Každý jsme nějaký, přeju vám to. Vzhledem k tomu, kolik jezů, stupňů a umělých překážek na našich řekách je, mám holt smůlu, že si je neužívám s takovým gustem.

Snížák

Zodpovědní lidé, kteří to mají v hlavě v pořádku si před tím než vyrazí na vodu zjistí co a jak nebo si nechají odborně poradit či si zaplatí patřičný servis, protože utopených na jezech při povodních i mimo ně už bylo dostatek. Duševně slabší (nechtěl jsem psát dementi) co maj v hlavě vygumováno se budou topit dál nalitý, bez vest a helem a to, že sem tam někde umázneme fotku jezu nebo napíšeme jeli jsem tenhle jez několikrát, ale vy to nezkoušejte s tim nic neudělá… Zkušení vodáci, kteří čtou tenhle web v drtivé většině, pak asi svoje možnosti znají a posoudí si sami. Navíc vědí, jak se chovat, když něco nevyjde… Toť můj názor.

ondra

Víte někdo jak je to s legálností splouvání Jizerky? Já měl zato, že se nesmí.
+ Nechci tady trollit jako ostatní kvůli jezům, fakt mě to zajímá 🙂

Choroš

Miki, jelikož Tě znám od vodáckých začátků a ve slalomu jsi se moc daleko nedostal, považuji tuto „propagaci“za nešťastnou.Právě takové jezy mají na svědomí podobné odvážné jezdce. V článku a na fotkách to vypadá jako dobrý návod na nezapomenutelnou zábavu.Skutečnost je ale někde jinde.Říkám tomu porušený cit pro sebezáchovu. Pokud by jsi se náhodou chtěl utopit, tak prosím Tě v létě. V zimě jsou kytky drahé.

Paja

Topolino v akci jsem dlouho neviděl. Aspoň jsem si zavzpomínal na staré časy 🙂

Jméno není důležité

Články, knížky, videa, které radí méně zkušeným se objevují v hojně míře mnoho a mnoho let. Radí, doporučuji a nabádají k tomu, co kdy a jak jet, a co naopak ne. Dnes se už vyskytují v takové míře, že kdykoli potřebujeme odpověď, stačí se zeptat strýčka Googla či skouknout youtube. A zvykáme si na to, je to pohodlné a rozhodně mnohem jednodušší než použit vlastní hlavu. Navíc vždycky můžeme říct, kdo nám tak blbě poradil.
K tomu se tu a tam vyskytne opačný příspěvek, který neříká co je správně a co naopak. Říká pouze: „takhle jsem se rozhodl já…“ A jediné k čemu nabádá, je použit vlastní hlavu, a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Což je v dnešní pohodlné, návody zaplavené době, stále méně a méně populární.

Lubor, nebepecnejezy.cz

„No to je přesně ono, používat vlastní rozum“ – napadne možná většinu lidí po přečtení příspěvků tohoto typu, které se zde i u sousedů stále dokola objevují. Rozum se ovšem neřídí vnuknutími odnikud, rozum zpracovává informace, tvoří analogie, tvoří sekvence příčina – důsledek. Neexistuje žádný „vlastní rozum“, který by dal návod, jak něco řešit, kdyby neměl podklady, zkušenosti a informace. Po hlubším zamyšlení tedy dojdeme k tomu, že takováto doporučení jsou jen zavádějící fráze. Především, pokud se jich chopí jedinci, kteří mají o svém rozumu podstatně vyšší mínění, než jaká je skutečnost.

Takže já bych nikoho od hledání informací a zkušeností předem neodrazoval. Díky informovanosti se nám tu topí o 10 lidí míň ročně. Ne díky vzrůstu IQ obyvatelstva.

Kmochacek

Obecná platnost „splouvání“ pro všechna chráněná území v ČR

1,Z.o ochraně přírody a krajiny (114/1992)

Národní parky – zákazy (§16)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– pořádat a organizovat hromadné sportovní, turistické a jiné veřejné akce
– provozovat vodní sporty mimo místa vyhrazená
– vstupovat mimo vyznačené cesty
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti stanoví návštěvní řád

CHKO – zákazy (§26)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti pro jednotlivé CHKO stanoví vyhláška

NPR – (§29),jako v CHKO plus zákaz
– vstupovat a vjíždět mimo povolené cesty

Omezení vstupu (§64)
– hrozí-li poškozování území v NP,NPR a I.zóně CHKO, zejména nadměrnou návštěvností, může orgán po projednání s dotčenými obcemi omezit nebo zakázat přístup veřejnosti do těchto území nebo jejich částí. Zákaz či omezení vstupu musí být řádně vyznačeny na všech přístupových cestách a vhodným způsobem i na jiných místech v terénu.

Takže závěr z obecné části: vodáci můžou splouvat všude, pokud se nejedná o
a)NP – splouvání upravuje návšt.řád
b)I.zónu CHKO nebo celá NPR – kde ale správa dané oblasti MUSÍ vstup zakázat/omezit předpisem

Jizerka není v KrNaPu, ale v CHKO. Tedy je nutné zjistit, zda není též v nějaké NPR nebo 1.zóně CHKO

BTW: v KrNaPu je povolené splouvat jen Jizeru a Labe (nad 10k). Ale třeba posledních 300m Mumlavy v KrNaPu též je 😉

Choroš

Miki, jelikož Tě znám od vodáckých začátků a ve slalomu jsi se moc daleko nedostal, považuji tuto „propagaci“za nešťastnou.Právě takové jezy mají na svědomí podobné odvážné jezdce. V článku a na fotkách to vypadá jako dobrý návod na nezapomenutelnou zábavu.Skutečnost je ale někde jinde.Říkám tomu porušený cit pro sebezáchovu. Pokud by jsi se náhodou chtěl utopit, tak prosím Tě v létě. V zimě jsou kytky drahé.

Jméno není důležité

Články, knížky, videa, které radí méně zkušeným se objevují v hojně míře mnoho a mnoho let. Radí, doporučuji a nabádají k tomu, co kdy a jak jet, a co naopak ne. Dnes se už vyskytují v takové míře, že kdykoli potřebujeme odpověď, stačí se zeptat strýčka Googla či skouknout youtube. A zvykáme si na to, je to pohodlné a rozhodně mnohem jednodušší než použit vlastní hlavu. Navíc vždycky můžeme říct, kdo nám tak blbě poradil.
K tomu se tu a tam vyskytne opačný příspěvek, který neříká co je správně a co naopak. Říká pouze: „takhle jsem se rozhodl já…“ A jediné k čemu nabádá, je použit vlastní hlavu, a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Což je v dnešní pohodlné, návody zaplavené době, stále méně a méně populární.

Lubor, nebepecnejezy.cz

„No to je přesně ono, používat vlastní rozum“ – napadne možná většinu lidí po přečtení příspěvků tohoto typu, které se zde i u sousedů stále dokola objevují. Rozum se ovšem neřídí vnuknutími odnikud, rozum zpracovává informace, tvoří analogie, tvoří sekvence příčina – důsledek. Neexistuje žádný „vlastní rozum“, který by dal návod, jak něco řešit, kdyby neměl podklady, zkušenosti a informace. Po hlubším zamyšlení tedy dojdeme k tomu, že takováto doporučení jsou jen zavádějící fráze. Především, pokud se jich chopí jedinci, kteří mají o svém rozumu podstatně vyšší mínění, než jaká je skutečnost.

Takže já bych nikoho od hledání informací a zkušeností předem neodrazoval. Díky informovanosti se nám tu topí o 10 lidí míň ročně. Ne díky vzrůstu IQ obyvatelstva.

Kmochacek

Obecná platnost „splouvání“ pro všechna chráněná území v ČR

1,Z.o ochraně přírody a krajiny (114/1992)

Národní parky – zákazy (§16)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– pořádat a organizovat hromadné sportovní, turistické a jiné veřejné akce
– provozovat vodní sporty mimo místa vyhrazená
– vstupovat mimo vyznačené cesty
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti stanoví návštěvní řád

CHKO – zákazy (§26)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti pro jednotlivé CHKO stanoví vyhláška

NPR – (§29),jako v CHKO plus zákaz
– vstupovat a vjíždět mimo povolené cesty

Omezení vstupu (§64)
– hrozí-li poškozování území v NP,NPR a I.zóně CHKO, zejména nadměrnou návštěvností, může orgán po projednání s dotčenými obcemi omezit nebo zakázat přístup veřejnosti do těchto území nebo jejich částí. Zákaz či omezení vstupu musí být řádně vyznačeny na všech přístupových cestách a vhodným způsobem i na jiných místech v terénu.

Takže závěr z obecné části: vodáci můžou splouvat všude, pokud se nejedná o
a)NP – splouvání upravuje návšt.řád
b)I.zónu CHKO nebo celá NPR – kde ale správa dané oblasti MUSÍ vstup zakázat/omezit předpisem

Jizerka není v KrNaPu, ale v CHKO. Tedy je nutné zjistit, zda není též v nějaké NPR nebo 1.zóně CHKO

BTW: v KrNaPu je povolené splouvat jen Jizeru a Labe (nad 10k). Ale třeba posledních 300m Mumlavy v KrNaPu též je 😉

Choroš

Miki, jelikož Tě znám od vodáckých začátků a ve slalomu jsi se moc daleko nedostal, považuji tuto „propagaci“za nešťastnou.Právě takové jezy mají na svědomí podobné odvážné jezdce. V článku a na fotkách to vypadá jako dobrý návod na nezapomenutelnou zábavu.Skutečnost je ale někde jinde.Říkám tomu porušený cit pro sebezáchovu. Pokud by jsi se náhodou chtěl utopit, tak prosím Tě v létě. V zimě jsou kytky drahé.

Jméno není důležité

Články, knížky, videa, které radí méně zkušeným se objevují v hojně míře mnoho a mnoho let. Radí, doporučuji a nabádají k tomu, co kdy a jak jet, a co naopak ne. Dnes se už vyskytují v takové míře, že kdykoli potřebujeme odpověď, stačí se zeptat strýčka Googla či skouknout youtube. A zvykáme si na to, je to pohodlné a rozhodně mnohem jednodušší než použit vlastní hlavu. Navíc vždycky můžeme říct, kdo nám tak blbě poradil.
K tomu se tu a tam vyskytne opačný příspěvek, který neříká co je správně a co naopak. Říká pouze: „takhle jsem se rozhodl já…“ A jediné k čemu nabádá, je použit vlastní hlavu, a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Což je v dnešní pohodlné, návody zaplavené době, stále méně a méně populární.

Lubor, nebepecnejezy.cz

„No to je přesně ono, používat vlastní rozum“ – napadne možná většinu lidí po přečtení příspěvků tohoto typu, které se zde i u sousedů stále dokola objevují. Rozum se ovšem neřídí vnuknutími odnikud, rozum zpracovává informace, tvoří analogie, tvoří sekvence příčina – důsledek. Neexistuje žádný „vlastní rozum“, který by dal návod, jak něco řešit, kdyby neměl podklady, zkušenosti a informace. Po hlubším zamyšlení tedy dojdeme k tomu, že takováto doporučení jsou jen zavádějící fráze. Především, pokud se jich chopí jedinci, kteří mají o svém rozumu podstatně vyšší mínění, než jaká je skutečnost.

Takže já bych nikoho od hledání informací a zkušeností předem neodrazoval. Díky informovanosti se nám tu topí o 10 lidí míň ročně. Ne díky vzrůstu IQ obyvatelstva.

Kmochacek

Obecná platnost „splouvání“ pro všechna chráněná území v ČR

1,Z.o ochraně přírody a krajiny (114/1992)

Národní parky – zákazy (§16)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– pořádat a organizovat hromadné sportovní, turistické a jiné veřejné akce
– provozovat vodní sporty mimo místa vyhrazená
– vstupovat mimo vyznačené cesty
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti stanoví návštěvní řád

CHKO – zákazy (§26)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti pro jednotlivé CHKO stanoví vyhláška

NPR – (§29),jako v CHKO plus zákaz
– vstupovat a vjíždět mimo povolené cesty

Omezení vstupu (§64)
– hrozí-li poškozování území v NP,NPR a I.zóně CHKO, zejména nadměrnou návštěvností, může orgán po projednání s dotčenými obcemi omezit nebo zakázat přístup veřejnosti do těchto území nebo jejich částí. Zákaz či omezení vstupu musí být řádně vyznačeny na všech přístupových cestách a vhodným způsobem i na jiných místech v terénu.

Takže závěr z obecné části: vodáci můžou splouvat všude, pokud se nejedná o
a)NP – splouvání upravuje návšt.řád
b)I.zónu CHKO nebo celá NPR – kde ale správa dané oblasti MUSÍ vstup zakázat/omezit předpisem

Jizerka není v KrNaPu, ale v CHKO. Tedy je nutné zjistit, zda není též v nějaké NPR nebo 1.zóně CHKO

BTW: v KrNaPu je povolené splouvat jen Jizeru a Labe (nad 10k). Ale třeba posledních 300m Mumlavy v KrNaPu též je 😉

Choroš

Miki, jelikož Tě znám od vodáckých začátků a ve slalomu jsi se moc daleko nedostal, považuji tuto „propagaci“za nešťastnou.Právě takové jezy mají na svědomí podobné odvážné jezdce. V článku a na fotkách to vypadá jako dobrý návod na nezapomenutelnou zábavu.Skutečnost je ale někde jinde.Říkám tomu porušený cit pro sebezáchovu. Pokud by jsi se náhodou chtěl utopit, tak prosím Tě v létě. V zimě jsou kytky drahé.

Jméno není důležité

Články, knížky, videa, které radí méně zkušeným se objevují v hojně míře mnoho a mnoho let. Radí, doporučuji a nabádají k tomu, co kdy a jak jet, a co naopak ne. Dnes se už vyskytují v takové míře, že kdykoli potřebujeme odpověď, stačí se zeptat strýčka Googla či skouknout youtube. A zvykáme si na to, je to pohodlné a rozhodně mnohem jednodušší než použit vlastní hlavu. Navíc vždycky můžeme říct, kdo nám tak blbě poradil.
K tomu se tu a tam vyskytne opačný příspěvek, který neříká co je správně a co naopak. Říká pouze: „takhle jsem se rozhodl já…“ A jediné k čemu nabádá, je použit vlastní hlavu, a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Což je v dnešní pohodlné, návody zaplavené době, stále méně a méně populární.

Lubor, nebepecnejezy.cz

„No to je přesně ono, používat vlastní rozum“ – napadne možná většinu lidí po přečtení příspěvků tohoto typu, které se zde i u sousedů stále dokola objevují. Rozum se ovšem neřídí vnuknutími odnikud, rozum zpracovává informace, tvoří analogie, tvoří sekvence příčina – důsledek. Neexistuje žádný „vlastní rozum“, který by dal návod, jak něco řešit, kdyby neměl podklady, zkušenosti a informace. Po hlubším zamyšlení tedy dojdeme k tomu, že takováto doporučení jsou jen zavádějící fráze. Především, pokud se jich chopí jedinci, kteří mají o svém rozumu podstatně vyšší mínění, než jaká je skutečnost.

Takže já bych nikoho od hledání informací a zkušeností předem neodrazoval. Díky informovanosti se nám tu topí o 10 lidí míň ročně. Ne díky vzrůstu IQ obyvatelstva.

Kmochacek

Obecná platnost „splouvání“ pro všechna chráněná území v ČR

1,Z.o ochraně přírody a krajiny (114/1992)

Národní parky – zákazy (§16)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– pořádat a organizovat hromadné sportovní, turistické a jiné veřejné akce
– provozovat vodní sporty mimo místa vyhrazená
– vstupovat mimo vyznačené cesty
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti stanoví návštěvní řád

CHKO – zákazy (§26)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti pro jednotlivé CHKO stanoví vyhláška

NPR – (§29),jako v CHKO plus zákaz
– vstupovat a vjíždět mimo povolené cesty

Omezení vstupu (§64)
– hrozí-li poškozování území v NP,NPR a I.zóně CHKO, zejména nadměrnou návštěvností, může orgán po projednání s dotčenými obcemi omezit nebo zakázat přístup veřejnosti do těchto území nebo jejich částí. Zákaz či omezení vstupu musí být řádně vyznačeny na všech přístupových cestách a vhodným způsobem i na jiných místech v terénu.

Takže závěr z obecné části: vodáci můžou splouvat všude, pokud se nejedná o
a)NP – splouvání upravuje návšt.řád
b)I.zónu CHKO nebo celá NPR – kde ale správa dané oblasti MUSÍ vstup zakázat/omezit předpisem

Jizerka není v KrNaPu, ale v CHKO. Tedy je nutné zjistit, zda není též v nějaké NPR nebo 1.zóně CHKO

BTW: v KrNaPu je povolené splouvat jen Jizeru a Labe (nad 10k). Ale třeba posledních 300m Mumlavy v KrNaPu též je 😉

Choroš

Miki, jelikož Tě znám od vodáckých začátků a ve slalomu jsi se moc daleko nedostal, považuji tuto „propagaci“za nešťastnou.Právě takové jezy mají na svědomí podobné odvážné jezdce. V článku a na fotkách to vypadá jako dobrý návod na nezapomenutelnou zábavu.Skutečnost je ale někde jinde.Říkám tomu porušený cit pro sebezáchovu. Pokud by jsi se náhodou chtěl utopit, tak prosím Tě v létě. V zimě jsou kytky drahé.

Jméno není důležité

Články, knížky, videa, které radí méně zkušeným se objevují v hojně míře mnoho a mnoho let. Radí, doporučuji a nabádají k tomu, co kdy a jak jet, a co naopak ne. Dnes se už vyskytují v takové míře, že kdykoli potřebujeme odpověď, stačí se zeptat strýčka Googla či skouknout youtube. A zvykáme si na to, je to pohodlné a rozhodně mnohem jednodušší než použit vlastní hlavu. Navíc vždycky můžeme říct, kdo nám tak blbě poradil.
K tomu se tu a tam vyskytne opačný příspěvek, který neříká co je správně a co naopak. Říká pouze: „takhle jsem se rozhodl já…“ A jediné k čemu nabádá, je použit vlastní hlavu, a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Což je v dnešní pohodlné, návody zaplavené době, stále méně a méně populární.

Lubor, nebepecnejezy.cz

„No to je přesně ono, používat vlastní rozum“ – napadne možná většinu lidí po přečtení příspěvků tohoto typu, které se zde i u sousedů stále dokola objevují. Rozum se ovšem neřídí vnuknutími odnikud, rozum zpracovává informace, tvoří analogie, tvoří sekvence příčina – důsledek. Neexistuje žádný „vlastní rozum“, který by dal návod, jak něco řešit, kdyby neměl podklady, zkušenosti a informace. Po hlubším zamyšlení tedy dojdeme k tomu, že takováto doporučení jsou jen zavádějící fráze. Především, pokud se jich chopí jedinci, kteří mají o svém rozumu podstatně vyšší mínění, než jaká je skutečnost.

Takže já bych nikoho od hledání informací a zkušeností předem neodrazoval. Díky informovanosti se nám tu topí o 10 lidí míň ročně. Ne díky vzrůstu IQ obyvatelstva.

Kmochacek

Obecná platnost „splouvání“ pro všechna chráněná území v ČR

1,Z.o ochraně přírody a krajiny (114/1992)

Národní parky – zákazy (§16)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– pořádat a organizovat hromadné sportovní, turistické a jiné veřejné akce
– provozovat vodní sporty mimo místa vyhrazená
– vstupovat mimo vyznačené cesty
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti stanoví návštěvní řád

CHKO – zákazy (§26)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti pro jednotlivé CHKO stanoví vyhláška

NPR – (§29),jako v CHKO plus zákaz
– vstupovat a vjíždět mimo povolené cesty

Omezení vstupu (§64)
– hrozí-li poškozování území v NP,NPR a I.zóně CHKO, zejména nadměrnou návštěvností, může orgán po projednání s dotčenými obcemi omezit nebo zakázat přístup veřejnosti do těchto území nebo jejich částí. Zákaz či omezení vstupu musí být řádně vyznačeny na všech přístupových cestách a vhodným způsobem i na jiných místech v terénu.

Takže závěr z obecné části: vodáci můžou splouvat všude, pokud se nejedná o
a)NP – splouvání upravuje návšt.řád
b)I.zónu CHKO nebo celá NPR – kde ale správa dané oblasti MUSÍ vstup zakázat/omezit předpisem

Jizerka není v KrNaPu, ale v CHKO. Tedy je nutné zjistit, zda není též v nějaké NPR nebo 1.zóně CHKO

BTW: v KrNaPu je povolené splouvat jen Jizeru a Labe (nad 10k). Ale třeba posledních 300m Mumlavy v KrNaPu též je 😉

Choroš

Miki, jelikož Tě znám od vodáckých začátků a ve slalomu jsi se moc daleko nedostal, považuji tuto „propagaci“za nešťastnou.Právě takové jezy mají na svědomí podobné odvážné jezdce. V článku a na fotkách to vypadá jako dobrý návod na nezapomenutelnou zábavu.Skutečnost je ale někde jinde.Říkám tomu porušený cit pro sebezáchovu. Pokud by jsi se náhodou chtěl utopit, tak prosím Tě v létě. V zimě jsou kytky drahé.

Jméno není důležité

Články, knížky, videa, které radí méně zkušeným se objevují v hojně míře mnoho a mnoho let. Radí, doporučuji a nabádají k tomu, co kdy a jak jet, a co naopak ne. Dnes se už vyskytují v takové míře, že kdykoli potřebujeme odpověď, stačí se zeptat strýčka Googla či skouknout youtube. A zvykáme si na to, je to pohodlné a rozhodně mnohem jednodušší než použit vlastní hlavu. Navíc vždycky můžeme říct, kdo nám tak blbě poradil.
K tomu se tu a tam vyskytne opačný příspěvek, který neříká co je správně a co naopak. Říká pouze: „takhle jsem se rozhodl já…“ A jediné k čemu nabádá, je použit vlastní hlavu, a převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí. Což je v dnešní pohodlné, návody zaplavené době, stále méně a méně populární.

Lubor, nebepecnejezy.cz

„No to je přesně ono, používat vlastní rozum“ – napadne možná většinu lidí po přečtení příspěvků tohoto typu, které se zde i u sousedů stále dokola objevují. Rozum se ovšem neřídí vnuknutími odnikud, rozum zpracovává informace, tvoří analogie, tvoří sekvence příčina – důsledek. Neexistuje žádný „vlastní rozum“, který by dal návod, jak něco řešit, kdyby neměl podklady, zkušenosti a informace. Po hlubším zamyšlení tedy dojdeme k tomu, že takováto doporučení jsou jen zavádějící fráze. Především, pokud se jich chopí jedinci, kteří mají o svém rozumu podstatně vyšší mínění, než jaká je skutečnost.

Takže já bych nikoho od hledání informací a zkušeností předem neodrazoval. Díky informovanosti se nám tu topí o 10 lidí míň ročně. Ne díky vzrůstu IQ obyvatelstva.

Kmochacek

Obecná platnost „splouvání“ pro všechna chráněná území v ČR

1,Z.o ochraně přírody a krajiny (114/1992)

Národní parky – zákazy (§16)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– pořádat a organizovat hromadné sportovní, turistické a jiné veřejné akce
– provozovat vodní sporty mimo místa vyhrazená
– vstupovat mimo vyznačené cesty
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti stanoví návštěvní řád

CHKO – zákazy (§26)
– tábořit (mimo vyhr.místa)
– vjíždět a setrvávat s mot.vozidly mimo silnice a místní komunikace a vyhr.místa

Podrobnosti pro jednotlivé CHKO stanoví vyhláška

NPR – (§29),jako v CHKO plus zákaz
– vstupovat a vjíždět mimo povolené cesty

Omezení vstupu (§64)
– hrozí-li poškozování území v NP,NPR a I.zóně CHKO, zejména nadměrnou návštěvností, může orgán po projednání s dotčenými obcemi omezit nebo zakázat přístup veřejnosti do těchto území nebo jejich částí. Zákaz či omezení vstupu musí být řádně vyznačeny na všech přístupových cestách a vhodným způsobem i na jiných místech v terénu.

Takže závěr z obecné části: vodáci můžou splouvat všude, pokud se nejedná o
a)NP – splouvání upravuje návšt.řád
b)I.zónu CHKO nebo celá NPR – kde ale správa dané oblasti MUSÍ vstup zakázat/omezit předpisem

Jizerka není v KrNaPu, ale v CHKO. Tedy je nutné zjistit, zda není též v nějaké NPR nebo 1.zóně CHKO

BTW: v KrNaPu je povolené splouvat jen Jizeru a Labe (nad 10k). Ale třeba posledních 300m Mumlavy v KrNaPu též je 😉

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: