tak my - pádleri z východu (Košice) niektoré pravidelne splavujeme... ;-)
Malé upozornenie - riečky Biela a Javorinka sú celé na Slovensku. Majú pomerne malú spádovú oblesť, takže voda tam je len po intenzívnom topení snehu a dažďoch, ale rýchlo odtečie (väčšinou je to vo štvrtok, alebo tak nejak...). Horný úsek Bialky (tečie po hranici medzi SK a PL je zas z Poľskej strany v Národnom parku a rangeri tam zas až tak radi kajakárov nevidia, takže za úsvitu a tak... - ide o najobtiažnejší úsek, tak ww III - IV.
No jak vypada ten 6m vysoky skok jsem nasel na jednom videu tady: https://www.youtube.com/watch?v=5374ECn7SNM
U nás byla vývojová cesta podobná. Když mi bylo 33 let, půjčili jsme si seakajaky. Líbilo se nám to a po pár půjčeních jsme usoudili, že je zbytečné si je pořád půjčovat a zakoupili jsme vlastní. Po pár letech jsme si půjčili kajaky na divokou vodu. A bylo to ještě lepší! Takže to dopadlo stejně – koupili jsme vlastní. Loni jsme přihlásili naše dítko do slalomového oddílu, aby se učilo jezdit pořádně na vodě už od malička. A já jsem chodila podél kanálu a dívala se, jak mu to pomalu začíná mezi brankami jít. Nakonec to dopadlo tak, že prý abych z toho nebyla smutná, tak mi Ježíšek přinesl pod stromeček starší slalomku a já se začala učit jezdit mezi brankami taky. A je to ONO! Takové mazlení s vodou .... Teď jenom tiše ve skrytu duše doufám, že se to snad naučím natolik, abych mohla jednou na závody. Sice už v kategorii veteránů, ale což. Tak držím palce všem, kteří si jdou za tím, co je baví, i přes mnohdy nechápavé reakce okolí, a kteří mají pořád chuť překonávat sami sebe.
Pěkné, taky jsem před šesti lety přešel na plastovou slalomku a jsem s ní nadmíru spokojený. Jezdím teda na tom Delsyku a musím říct, že si se mnou zažil mnohé. Jednou jsem ho "namotal" na dřevěný kůl pod vodou a vytahovali jsme ho 15 minut. Byl kompletně promáčklý, ale za půl hodiny na slunku se vrátil do původního tvaru a je to v poho. Pod sedačkou je trochu prosedlý, což se stalo hned, když jsem na něm začal jezdil, ale ani to nepůsobá problémy. Takže Delsyku na řece bych se fakt nebál.
Zajímavé kousky, ale s cenovou dostupností je to poněkud horší. Jak se do toho nakládá bagáž? Tak nějak nepředpokládám, že by k tonu výrobce dodával skládací tvarované kontejnery, které by se (předem naplněné)při montáži jen zacvakly do lodě...
Asi před 2 lety jsme to koupili kamarádovi jako společný dárek. Na Vltavě pod Prahou v tom drandí s normální kempovou výbavou.
Ted' jsem koupil nový model 2023. Už má upravené dno, jenom 2 flosny obě demontovatelné a nově výpustě umístěny uprostřed kajaku. Výrobce dobře upravil. Jinak zray drift je velice dobře zpracovaný a po nafouknutí tvrdý jako skála.
To jsem z tho jelen, vždy jsem si myslel, že kajak byl na divokou vodu, ale že kajaky se teď dělají na volej a kanoe na ww3. To je prča.
Článek je čistá reklama, pisatel by to měl přiznat v úvodu článku..
Jeli jsme v květnu a na řece byla hromada much. Takže přivřený oči, dýchat zlehka jen nosem a pusou opatrně vydechovat... Pro milovníky gastrozážitků či masochistů, co se rádi rejpou ve voku, fakt dobrý...Zkusíme to ještě v červenci a doufám že ty mrchy do tý doby vychcípaj.
Jen k té výslovnosti řeky "Râul Jiu" / "Râul Jiul" (obojí zápis je správně): V běžné řeči se čte [Ryju žiju], přísně spisovně by se měla vyslovovat i koncová L: [Ryjul žijul]. Podobně přítoky Ryju žiju de vest a ryju žiju de est (zde je povinný zápis "Jiul", protože je tam bližší určení de Vest / de Est. Koncovka -ul má v rumunštině funkci určitého členu podstatných jmen mužského rodu, a často se přidává i k vlastním jménům.
Výslovnost dalších zmíněných řek:
Sebeș [Sebeš], Cerna [černa], Someș [Someš], Mureș [Mureš], Crisu Repede [Krišu repede], Arieș [Arješ], Strei [Strei], Râu Mare (Rîu Mare) [Ryju Mare], Dâmbovița [Dymbovica]