Zajímavý článek, ale prakticky jen pro pár lidí. S vývojem jdou nahoru ceny, ne každý si hi-tech vestu může dovolit. Navíc běžná veřejnost zná terény, kde se podobná technika využije, jen z televize. Běžný a potřebný standard jsou vesty vhodné na tuctovou turistiku na otevřenkách, do našich poměrů jsou tedy vhodnější jednoduché modely, nebo kousky z kategorie "záchranné oblečení", nabízené jachtařskými speciálkami (třeba Baltic Sandhamn nebo Flipper), nebo některými rybářskými obchody (Trapper Spin). Skutečným problémem je, že řada lidí neumí zacházet ani s těmi nejjednoduššími modely a u tradicionalistů přežívají letité polystyrénové Čochtany, které lze někde stále sehnat nepoužité v originálním socialistickém balení. Pokud se někdo z redakce účastní pravidelně Tří jezů, měl by znát realitu - ta je dost jinde, než obsah tohoto článku.
Obávám se, že je to dáno konsensem mezi možnostmi technologie a uživatelskou přívětivostí. U velikostí vest se občas udává i rozdílná nosnost vzhledem k velikosti. Považuji za důležité, že se utíká od spousty "úchytek" apod. , kterými byly svého času vesty dost doplňovány a bylo tro zdrojem potencionálního zachycení kdekoliv to šlo. Mám za to, že rozdíl mezi vestou na kajak a raft či kanoe bude vždy, protože ten pohyb při pádlování i posaz je prostě různý.
Většina vest mi vadí, protože je krátká a přes své "nepovolené břišní svaly" ji prostě neupnu. Nakonec hledání tvaru vest pro děvčata také není u konce.
Takto se chovají vodohospodáři po celém česku,to jsou voduodvaděči ,ne hospodáři.Tisíce zahrnutých túní které by zadržely miliony litrú vody,místo odbagrování břehových nánosú, jejich rozhrnutí po celé šířce řeky,což vede k rychlému odtoku vody z horských a podhorských řek,zničení dříve přirozené skladby živočichú,ryb rakú,žab,apod.Co je nejhorší,že se narušil prúsak vody do okolí a spodních vod,to má za následek vyschnutí studní po celém přilehlém příbřeží.Odborníci-skuteční vodohospodáři,rybáři,ornitologové marně usilují o zastavení těchto praktik,zatím marně!!!Jak dlouho??? nám zbývá čas na nápravu.???
Škoda že nejsou vloženy technické údaje. Podle vektorů z mapy jste ujeli cca 18,24+10,25km. Co realita? Jakým hod.průměrem? Kolik je tam vhodných míst na přistání lodí?
Podle měření na Suunto Ambit3 jsme ujeli (i s mým bonusem 10 km) 16+30+21,5 km. Hodinový průměr 5,3 km/h. Vhdných míst dostatek, spousta menších pláží.
tak my - pádleri z východu (Košice) niektoré pravidelne splavujeme... ;-)
Malé upozornenie - riečky Biela a Javorinka sú celé na Slovensku. Majú pomerne malú spádovú oblesť, takže voda tam je len po intenzívnom topení snehu a dažďoch, ale rýchlo odtečie (väčšinou je to vo štvrtok, alebo tak nejak...). Horný úsek Bialky (tečie po hranici medzi SK a PL je zas z Poľskej strany v Národnom parku a rangeri tam zas až tak radi kajakárov nevidia, takže za úsvitu a tak... - ide o najobtiažnejší úsek, tak ww III - IV.
No jak vypada ten 6m vysoky skok jsem nasel na jednom videu tady: https://www.youtube.com/watch?v=5374ECn7SNM
U nás byla vývojová cesta podobná. Když mi bylo 33 let, půjčili jsme si seakajaky. Líbilo se nám to a po pár půjčeních jsme usoudili, že je zbytečné si je pořád půjčovat a zakoupili jsme vlastní. Po pár letech jsme si půjčili kajaky na divokou vodu. A bylo to ještě lepší! Takže to dopadlo stejně – koupili jsme vlastní. Loni jsme přihlásili naše dítko do slalomového oddílu, aby se učilo jezdit pořádně na vodě už od malička. A já jsem chodila podél kanálu a dívala se, jak mu to pomalu začíná mezi brankami jít. Nakonec to dopadlo tak, že prý abych z toho nebyla smutná, tak mi Ježíšek přinesl pod stromeček starší slalomku a já se začala učit jezdit mezi brankami taky. A je to ONO! Takové mazlení s vodou .... Teď jenom tiše ve skrytu duše doufám, že se to snad naučím natolik, abych mohla jednou na závody. Sice už v kategorii veteránů, ale což. Tak držím palce všem, kteří si jdou za tím, co je baví, i přes mnohdy nechápavé reakce okolí, a kteří mají pořád chuť překonávat sami sebe.
Pěkné, taky jsem před šesti lety přešel na plastovou slalomku a jsem s ní nadmíru spokojený. Jezdím teda na tom Delsyku a musím říct, že si se mnou zažil mnohé. Jednou jsem ho "namotal" na dřevěný kůl pod vodou a vytahovali jsme ho 15 minut. Byl kompletně promáčklý, ale za půl hodiny na slunku se vrátil do původního tvaru a je to v poho. Pod sedačkou je trochu prosedlý, což se stalo hned, když jsem na něm začal jezdil, ale ani to nepůsobá problémy. Takže Delsyku na řece bych se fakt nebál.
Zajímavé kousky, ale s cenovou dostupností je to poněkud horší. Jak se do toho nakládá bagáž? Tak nějak nepředpokládám, že by k tonu výrobce dodával skládací tvarované kontejnery, které by se (předem naplněné)při montáži jen zacvakly do lodě...
Asi před 2 lety jsme to koupili kamarádovi jako společný dárek. Na Vltavě pod Prahou v tom drandí s normální kempovou výbavou.