Kam v suchém létě? Jistotou jsou Jizera, Nisa nebo Kwisa

Kam v suchém létě? Jistotou jsou Jizera, Nisa nebo Kwisa

Liberecký kraj a přilehlé zahraniční oblasti v Polsku či Německu, tzv. Euroregion Nisa, to je kvalitní vodácká destinace pro pádlery všeho druhu. Při jarním tání tu jsou k dispozici nejnavštěvovanější domácí divokovodní terény – horní Jizera, Kamenice, Mumlava a seakajak nebo paddleboard se dá prohánět po německých jezerech, která dříve bývala doly a lomy.

Nejvíc tu ale roste obliba klasické letní vodní turistiky, obzvlášť po stále sušších létech a nízkých stavech vody na tradičních turistických řekách, např. Lužnici, Sázavě i jinde. Jizera, Nisa i blízké polské řeky mají totiž celkem dlouhé úseky, sjízdné i za hodně nízké vody jen s občasným drhnutím.

V celé oblasti Trojzemí také přibývají, i když zvolna, kempovací možnosti kolem řek. Pobyt na řekách lze navíc zpestřit návštěvou různých akcí, které na březích v letní sezoně probíhají. O jednotlivých řekách a jejich letních úsecích jsme v minulosti psali, letos jich shrneme víc do jednoho článku, se všemi aktualitami a zkušenostmi z loňského sucha, které nás možná (bohužel) čeká i letos. Krátké vzdálenosti mezi řekami a také například využití sítě základen a půjčoven lodí Sundisk Family, jež odvezou a přivezou plavidla (kanoe, rafty, kajaky i paddleboardy) případně i lidi, kamkoli na sjížděných úsecích, umožňují splutí více z nich během jediné akce.

Kwisa - jedna z četných koupacích plážiček / F: SUNDISK Family
Kwisa – jedna z četných koupacích plážiček / F: SUNDISK Family

Jizera

V loňském roce se jezdilo celé léto od Líšného dolů, z Podspálova přes Železný Brod to, hlavně díky vodní elektrárně, často nešlo. Nejnavštěvovanější úsek z Malé Skály do Dolánek byl při dodržení pravidel šetrnosti ke korytu řeky i okolní přírodě sjízdný i při hodně velkém suchu (stačí průtok kolem 3 m3/s na vodočtu v Železném Brodě, do loňska jsme počítali spíš se 6 m3/s). Jistotou je úsek z Líšného (nástupní schody a šupák do náhonu u vodácké ubytovny Sundisk Family a bufetu Galerka) do Dolánek, dál samozřejmě taky, jen pod jezy to bude trochu drhnout. Jizera má pro letní „suchovodní“ turistiku oproti jiným tuzemský řekám velkou výhodu – čistou vodu a dno z kamínků a písku – brodění je příjemnější než v kalné vodě s bahnem.

V letošní sezóně můžete spojit plavbu po Jizeře s návštěvou několika významných akcí:

20. 7. Festival Dolánky – vstup dobrovolný, deset tuzemských i zahraničních kapel, doprovodný program. Přistanete přímo v dění festivalu v kempu Dolánky u Turnova. Muzika, koupání i pádlování na jednom místě.

27. 7. Rozmarné léto na Žluté plovárně – reggae muzika a závody na paddleboardech pro kohokoli, head 2 head sprint i středně dlouhá trať nad jezem.

12. 10. Závěr sezóny Dolánky – závod Tamzpátky na kánoích a koloběžkách, již tradiční akce.

Zažijte pravou letní vodáckou aktivitu / F: SUNDISK Family
Zažijte pravou letní vodáckou aktivitu / F: SUNDISK Family

Nisa

Podobně jako na Jizeře se i zde v loňském roce posunuly limity, kdy se dá při suchu ještě jezdit (bez vystoupení z lodi jen s občasným drhnutím). Od půjčovny na Kristýně to šlo i při stavu 1,8m3/s na vodočtu v Hrádku nad Nisou – umožňuje to charakter říčního koryta. Nisa má na české straně rovněž velmi čistou vodu, v Polsku ji bohužel od Hirchfelde často kalí voda z povrchového lomu.

Letošní akce na Nise, které lze spojit se splutím:

14. 6. – 21. 6. Nisa – řeka, která nás spojuje – 20. ročník splutí řeky (možnost zapojit se, symbolické ceny za zapůjčení plavidel) od pramene až na soutok s Odrou, poselství Víly Nisy.

22. 6. Hradecký hudební festival – na břehu poblíž jezera Kristýna.

Jeden z četných jezů na Nise / F: SUNDISK Family
Jeden z četných jezů na Nise / F: SUNDISK Family

Kwisa

Zájemcům také v sezoně vozíme lodě na polskou Kwisu, případně Bóbr, do kterého se vlévá. Je to příjemná plavba – písečné břehy, borovice, málo lidí, dobré táboření, koupání…

Kwisu obvykle začínáme v Kliczkowě. Za lepší vody lze i výše, včetně peřejnatějšího úseku nad Kliczkowem. V Kliczkowě je tábořiště na levém břehu snadno k nalezení. Hospoda i krám jsou v městečku. V Laszowě je malý privátní kemp vlevo za mostem – WC a sprcha, ve vesnici krám i hospoda. Ve Switoszově je to spíš tábořiště, další krásné tábořiště je opodál v lese na pravém břehu (kolem Kwisy jich je víc – bouda, ohniště, WC – udělané za evropské peníze). Před Trzebowem je pěkný kemp na levém břehu – u jezu. Je to asi nejlepší místo na konec třídenní plavby, pokud nepokračujete dál po Bóbru.

Kwisa - typické písečné podemleté břehy borovic a bobrů / F: SUNDISK Family
Kwisa – typické písečné podemleté břehy borovic a bobrů / F: SUNDISK Family

Některé jezy jsou sjízdné – samozřejmě vždy prohlédnout, u některých jsou za evropské peníze udělané schody a šupáky na lodě na přetahování. Mimo jezy žádná nebezpečná překvapení nehrozí – samozřejmě dávat pozor na občasné stromy v meandrech. Je třeba včas zastavit, když není zřejmý průjezd (je tam spousta bobrů, hlavně v druhé části). Jinak je Kwisa překrásná řeka.

Takže pokud zase vyschne většina jiných řek a nebudete se chtít posunovat v davu, i když se zaručenou vodou, na jinak krásné Vltavě, zkuste vyrazit na sever, vždycky je tam kolem vody co dělat.

Sundisk Family

Půjčovna lodí a koloběžek na Jizeře a Nise. Sportovně rekreační areály v Českém ráji a na Máchově Jezeře. Ubytování a programy pro rodiny, větší skupiny i firmy.

Podrobné informace hledejte na www.sundiskfamily.cz, na facebooku www.facebook.com/zlutaplovarna.pujcovna.lodi.jizera/ nebo pište na email na [email protected].

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: