Jedeme na vodu s dětmi! Jak na to?

Jedeme na vodu s dětmi! Jak na to?

Velmi často se setkávám s dotazy, zda je voda vhodná pro děti a obzvláště pro malé děti. Chtěl bych se s vámi podělit o své zkušenosti.

Pro mě je dovolená s dětmi na vodě vždy ta nejzajímavější. Na dovolené potřebuji alespoň trochu pohybu a to je s malými dětmi složitější. Zvlášť když máte tři, jako já. Na velké vzdálenosti na kole nebo pěšky to není a tři děti současně neuvezu a ani neunesu.

Voda je ideální spojení. Já si zapádluju a děti zase rády zkoumají, co se vyskytuje pod vodou, řádí se síťkami nebo jen tak pozorují krajinu. Děti mají rády akci, ale současně chtějí své místo, kde si mohou po náročném hraní odpočinout. A k tomu je ideální loď. Posadíte je a odpočinou si nebo se i prospí. Pro nejmladšího používám do lodě skládací židličku s opěrkami na ruce – viz fotka. Je to podobné jako dětská sedačka v autě – tam spí nejraději.

Detail židličky. Je u kraje, aby dítě dosáhlo do vody a vedle se vešly věci, když jedeme na těžko.
Detail židličky. Je u kraje, aby dítě dosáhlo do vody a vedle se vešly věci, když jedeme na těžko.

Kdy začít

Děti beru na vodu od dvou let (bylo jim obvykle cca 2,5 roku), protože to už jsou aspoň trochu samostatné. Jezdili jsme totiž bez maminky, která vždy hlídala dalšího mladšího bráchu. Teď už nás jezdí všech pět. Na vodu lze vzít i mnohem mladší děti. Dětem je v podstatě jedno, kde jsou. Takže záleží na mamince, zda má dost síly se o mrňouska starat i mimo domov.

Ideální je, když jede velká parta a nejlépe hodně dětí. Dobrou kombinací jsou i „náctiletí“, kteří si s menšími dětmi hrají a trochu je i pohlídají.

Určitě si neplánujte dlouhé monotónní přejezdy. Děti se začnou nudit. Je proto ideální volit kratší trasy. Nejlépe se mi osvědčily zhruba dvě hodiny před obědem a dvě hodiny po obědě. A pokud cestou najdete dětské hřiště nebo plážičku, klidně zastavte a nechte děti čtvrt hodiny si hrát. Stejně vhodné jsou plážičky písečné jako kamenité – tam pak můžete házet kamínky do řeky. Velmi zajímavým místem jsou polosuchá koryta řek pod jezem. Ta jsou na dětské objevování nejlepší.

Samozřejmě se občas nepodaří odhadnout trasu a stalo se nám, že jsme jeli do devíti večer. Díky zastavování to děti také zvládnou, když to jinak nejde.

Co do lodi

Samozřejmě základ je vesta. A to kvalitní. Ideálně ta s píšťalkou. To děti i baví.

Místo pádla použijte klidně třeba veslo z nafukovacího člunu nebo cokoliv čím děti mohou sem tam zabrat. Ve výsledku toho moc nenapádlují a tak nevadí, že to jde špatně.

A pak zábavu do lodi. Síťka na chytání nebo stříkací pistolky jsou skvělé. A taky hodně rezervního oblečení. I když vozíme věci autem, dětem beru v podstatě všechno oblečení. Stačí, aby zapršelo, dítě zakoplo do louže a troje sady oblečení jsou spotřebovány.

Nezapomeňte také něco na chroupání do lodi – děti mívají krize a voda je pro ně zátěž. Tak mám v příručním soudku vždy po ruce svačinu či gumové medvídky.

Aby se dítě na sluníčku nepřipálilo, je důležité je mazat. A pokud usnuly, dával jsem jim přes hlavu buď ručník, nebo jsem do lodi dával malý slunečník.

Oblečení

Pokud je hezky, tak stačí pouze plavky. Když je větší zima nebo prší, používáme kombinaci teddyho (nebo jiného termoprádla) a vodáckých nepromokavých kalhot. Běhají v něm celý den a hrají si na nindžy. Funkční oblečení je trochu dražší, ale investice se určitě vyplatí, děti je pak nosí i na zimní hory a při dalších aktivitách mimo vodu.

Zastihla nás průtrž mračen. Nejvíce dětem vadilo, jak jim velké a těžké kapky padaly na hlavu.
Zastihla nás průtrž mračen. Nejvíce dětem vadilo, jak jim velké a těžké kapky padaly na hlavu.

A pak samozřejmě nepromokavá bunda a pláštěnka. Pláštěnka je dobrá, i když máte bundu. Když totiž začne pršet, nateče jim z bundy na kalhoty (pokud nemají ty nepromokavé). Pláštěnka to řeší. Vezměte trochu větší, protože pak jde navléct přes vestu. Ta pak zůstane suchá, i když už neprší, ale je chladno. A hlavně pokud vás déšť překvapí uprostřed jízdy, nemusíte vestu pracně sundavat.

Malý vodák připravený na plavbu v dešti.
Malý vodák připravený na plavbu v dešti.

Bezpečnost

Jet na vodu je bezpečné. I když většina laiků má opačný pocit. Nejnebezpečnější vlastně je tam dojet autem. Pokud děti pouštíte k řece, kde je silnější proud, nechte jim vestu, i když si jen hrají na pláži. Co tedy reálně hrozí? Spálení od sluníčka nebo zakopnutí o stanovou šňůru.

U jezů je vhodné dobře odhadnout své zkušenosti. Dětem se při vyklopení nic nestane, ale mohou se začít bát a pak už s vámi nebudou chtít jezdit.

Základem je samozřejmě nejezdit nebezpečné jezy. A pokud občas dítě necháte na břehu a jez sjedete sami, nevadí. Alespoň pak u jezu, který mohou sjet, mají větší pocit nebezpečí.

V teplejším počasí postačí, když děti jedou v plavkách, musí ale být namazené proti slunci a vždy mít vestu.
V teplejším počasí postačí, když děti jedou v plavkách, musí ale být namazené proti slunci a vždy mít vestu.

Dětský kajak

Pořídil jsem dětem použitý laminátový kajak (cca 1500,- až 2000,-). Pro děti je potřeba koupit pádlo s užší žerdí a menšími listy. Jinak s lodí nehnou. Do kajaku rozhodně musí mít i helmu. Přeci jen se dost často vystupuje hlavou dolů.

Jízda v dětském kajaku je pro děti zase něco nového. Když se vysílí, táhnu je za sebou na karabině.
Jízda v dětském kajaku je pro děti zase něco nového. Když se vysílí, táhnu je za sebou na karabině.

Menší děti mají díky šířce lodi velkou stabilitu i když to ještě moc neumí, protože je jim velká. A pokud jste na rovné vodě, můžete tam pustit i čtyřletého caparta. Pro starší děti už není kajak tak předimenzovaný, a tak už jej i lépe využijí a baví je to. A od cca 10 let už tenhle kajak pro ně není, protože jim začne vadit šířka stehen.

A když už nechtějí pádlovat, tak je za karabinu zapojím za loď a můžeme jet dál.

Nafukovací loď a hodně dětí

Protože je nás už tolik, řešil jsem jak mě s třemi dětmi dostat do jedné lodě. Mám nafukovacího Robfin Yukon, který používám na divokou vodu. Pořídil jsem do něj dvě nafukovací sedačky do Gumotex Seawave a tak děti nesedí na dně lodě. Nejvíc je baví vypouštět sedačku tomu před ním.

Starší děti

Pokud máte dítě kolem osmi let a výš, už vlastně nemusíte vůbec nic řešit. Děti to jsou už dost velké a mohou zkoušet být i zadákem.

Pokud jim dovolíte spát pod širákem, začne být vodácký výlet opravdovým dobrodružstvím.

Na našem webu najdete i další články s tematikou pádlování s dětmi. Přečtěte si je:

Jedeme na vodu s dětmi! Jak na to? (právě čtete)
Na vodu s (malými) dětmi. Jak? A proč?
Jedeme prvně na vodu, co byste doporučili pro rodinu s dětmi?
Děti na vodě – vodní turistika a rafting
Děti na vodě – začínáme se slalomem
Děti na vodě – rychlostní kanoistika

Zkušenosti čtenářů

Petr

Mam zacatecnicky dotaz – deti nemusi umet plavat?

Petr Ferschmann
Petr:

Pokud mají vestu tak ne. Je samozřejmě vhodné, aby se nebály vody.

Václav
Petr Ferschmann:

Mohu doporučit jediné – necvaknout se s dítětem, které neumí plavat – ačkoliv je vesta samozřejmostí – pokud mu nechceme zadělat na strach z vody do budoucna a možná pošramocený vztah i k nám. Jak mi kdysi řekla moudrá manželka: „Ty se nesmíš cvaknout, on ti bezmezně důvěřuje!“ První otočení lodi jsem si dovolil až na Labíčku pod Vrchlabím někdy v jedenácti… Syn ode mně od té doby nechce zachraňovat, protože jsem ho ve snaze držet ve svých rukou – a věřte mi, že jsem v tu chvíli na nic jiného panicky nemyslel, nějaká loď a pádla šly stranou – trochu držel pod hladinou …:-) Nicméně náš vztah to spíše utužilo, protože se to odehrálo ve správný ČAS… To je u plaveb s dětmi kritérium, které bych zohlednil ze všeho nejvíce … Správný čas….

žralok
Václav:

moc pěkně napsané

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: