Honza Hocek je cestovatel, profesionální průvodce a fotograf, který se při focení zaměřuje zejména na krajinu, přírodu a divoká zvířata. Je autorem knih Nejhezčí túry světa a Nejhezčí místa světa a vydání třetí autorské knihy už pomalu klepe na dveře. O polárních oblastech Honza mimo jiné říká, že jsou silně návykové. Pokud byste se o Antarktidě nejen z kokpitu seakajaku rádi dozvěděli více, zajděte v listopadu na Honzovu přednášku v rámci cestovatelského festivalu Obzory (www.festivalobzory.cz).
Jan Hocek: Nejhezčí vzpomínka na Antarktidu? Asi nocování mezi tučňáky
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieProhlédněte si všechny fotografie k článku…
Honzo, co Tě přivedlo k cestování, vzpomeneš si ještě na svou první cestu?
Nejrůznější výpravy jsem podnikal s rodiči ještě jako dítko školou povinné. Jednou z mých prvních větších cest bylo putování po USA vlakem v roce 1991, kdy jsem se do Ameriky dostal jako instruktor plavání a windsurfingu. Po skončení prázdninového kempu jsem si koupil permanentku na Amtrak na 45 dní a projel USA křížem krážem jen se spacákem a pár dolary v kapse.
A jak to bylo s fotografováním, jak dlouho už fotíš a jaká byla Tvoje hlavní motivace stát se fotografem na volné noze?
Focení mě vždycky bavilo, už na vejšce jsem dokumentoval studentský život, tehdy ještě nebyly digitály, takže jsem po nocích vyvolával stovky černobílých fotek a máchal se ve vývojce… Pak jsem začal jezdit víc po světě a začal fotit na barevné diapozitivy, které jsem promítal na nejrůznějších besedách a přednáškách. Fotím přes dvacet let a píšu články pro nejrůznější časopisy, firmy, agenturu Czech Tourism a jiné, většinou s cestovatelskou tématikou – fotím převážně přírodu, hory, exotiku,… v podstatě celý svět, ale i Česko a Slovensko. Jsem mimo jiné autorem bezmála stovky nástěnných kalendářů a dvou autorských knih – „Nejhezčí túry světa“ a „Nejhezčí místa světa“, má třetí kniha vyjde příští rok.
Měl bys nějaké univerzální tipy na to, jak udělat dobrou fotku?
Mít oči otevřené, být připraven a nebýt líný pro dobrou fotku udělat něco navíc – třeba vstát ve čtyři ráno a vyrazit do hor.
Lákají Tě polární oblasti, proč?
Polární oblasti mají zvláštní kouzlo, díky drsnějším podmínkám tu stále najdeme panenskou přírodu bez civilizace. Polární krajina je navíc fotogenická a silně návyková.
Jak bys popsal seakajakování na Antarktidě, je něčím specifické?
S pádlováním v drsnějších podmínkách jsem měl zkušenosti již před Antarktidou – například jsem organizoval dvě expedice na Aljašce a jednu v Patagonii. Obecně je třeba v polárních oblastech dát pozor na plovoucí ledovce, ke kterým není radno se příliš přibližovat, mohou se totiž kdykoliv převalit a poslat kolem sebe obrovské vlny. Dál je třeba počítat s ledovou vodou v moři a být tedy oblečen v neoprenu – ve vodě, která má kolem 4 stupňů, totiž jinak nepřežijete déle než pár minut.
Dokázal bys Antarktidu charakterizovat v pěti slovech?
Antarktida je drsná, panenská, izolovaná, bohatá (na zvířata a přírodní krásy) a bohužel (nebo bohudík) také hodně drahá pro člověka, aby ji navštívil.
Zažil si na Antarktidě, případně v jiné navštívené polární oblasti, nějakou krizovou situaci?
Krizovým situacím se snažím předcházet a zatím se mi to daří. Léta jsem pracoval jako průvodce expedic a dobrodružných zájezdů, také organizuji dovolenou na míru se specifickým programem. O nechtěná dobrodružství podle mě nikdo nestojí a za nejrůznějšími drsnými historkami často stojí špatné plánování a chyby ve vedení expedice.
Nejhezčí vzpomínka?
Na Antarktidu? Asi nocování mezi tučňáky na Antarktickém poloostrově.
Pokud pojedu pádlovat do polární oblasti, co si mám sbalit s sebou a bez čeho se rozhodně neobejdu?
Jak jsem již mínil, je třeba být hlavně dobře zabezpečen proti prochladnutí, a to jak ve vodě při případném převrácení kajaku, tak i na souši. Dále potřebujete záchranné a komunikační prostředky (vysílačka, satelitní telefon nebo záchranné bóje), případně se připravit na divokou zvěř – na severní polokouli to jsou zejména medvědi.
Zmínil si taky, že na Antarktidě je draho, kolik mě to tedy bude stát a s kým se tam můžu vypravit?
Cesty na Antarktidu nebo do Arktidy zajišťuji pod křídly mojí cestovní kanceláře Inspira – mrkněte na web www.polarnicesty.cz Finančně je Antarktida jedna z nejdražších lokalit na světě, přesto jsou cesty na Antarktidu plné i rok dopředu.
Na co se mohou posluchači Tvé přednášky na Obzorech těšit?
Doufám, že se jim budou líbit fotky i moje vyprávění.
Cestovatelsko-outdoorový Festival OBZORY 2018 Hory, cestování, divoká voda, běh, kolo, skialp 80 přednášek, workshopů a filmů 10.–11. listopadu 2018 FFUK Praha 1 Vodácká neděle nakoukne pod pokličku několika velice zajímavým kajakářským expedicím První z nich je Expedice Sary Jaz do Kyrgyzstánu, jejímž členem byl i Čech, Jakub Kajman Šedivý. Do studené vody smočil pádla Jan Hocek během své expedice kolem Antarktidy, za teplem se oproti tomu podíváme do Malawi a bližší cíle si splníme na balkánských řekách. Přijďte si rozšířit své obzory! Je to jediný víkend, kdy stojí za to zůstat v Praze! |