Vodotěsné balení řeší kdejaký outdoorový sportovec nebo cestovatel, ale když se vydáváme na vodu, tak musíme tomuto stylu balení věnovat absolutní pozornost, protože se nám může snadno stát, že se všechny naše věci ocitnou zcela ve vodě a někdy si tam i nějaký čas pobydou, než je všechny pochytáme. To je prostě realita.
Pomiňme takové ty speciální druhy vodáckého balení, jako je třeba balení do mořského kajaku, protože to má svá specifika daná mnoha faktory a vydalo by to na samostatný článek. My si povíme o tom klasickém vodáckém putování na kánoi či raftu po klasických turistických řekách (do obtížnosti WW II) a budeme počítat s tím, že sice budeme v přírodě, ale nečeká nás žádný extrém.
Do čeho to všechno dáme?
Nejzákladnějším stavebním kamenem celého vodáckého balení je hlavní velký „obal“. Doporučuje se volit takové zavazadlo, do kterého se nám vejde ideálně všechno naše vybavení. To je velmi praktické z několika důvodů. Třeba proto, že když je potřeba věci někam odnést, tak je táhneme jenom v jednom „báglu“. To platí i při obnášení jezů nebo jiných překážek (loď naplněnou bagáží tahá skutečně málokdo), abychom nemuseli chodit s věcmi tam a zpátky. Nebo proto, že když dojde na plavání, tak nám věci plavou všechny pohromadě – nemusíme lovit více zavazadel. Už tak máme co dělat, abychom chytili loď, pádlo, sebe, kamaráda… No a taky platí pravidlo, že čím míň máme prostoru na věci, tím míň si jich vezmeme – až si zavazadlo ponesete na zádech, pochopíte, proč je to dobře.
Jako skvělé řešení se nabízí zvolit lodní pytle nebo vodotěsné tašky.
Lodních pytlů se dá najít celá řada a je jenom na nás, jaký si vybereme. Můžeme se orientovat podle objemu, můžeme se orientovat podle materiálu, ze kterého je „loďák“ vyroben, můžeme si zvolit verzi s nebo bez zádového systému, můžeme si vybrat z různých druhů uzavírání, prostě máme k dispozici nepřeberné množství variant. Výhodou lodních pytlů je jejich nízká hmotnost, dobrá skladovatelnost, variabilita v případě, že pytel nenaplníte celý (prostě ho víc zarolujete a tím zmenšíte). Nevýhodou je většinou horší komfort při transportu, protože zádové systémy a další nosné prvky nebývají tak komfortní (je to zkrátka pytel a ne batoh). A u rolovacího uzávěru je taky potřeba věnovat velikou pozornost zarolování, které, když se neudělá správně, nezaručuje stoprocentní vodotěsnost.
TIP: Parádní lodní pytle pyšnící se zárukou 5 let nabízí německý výrobce vodotěsného vybavení Ortlieb. Podívejte se třeba na modely Heavy Duty nebo X-tremer.
Vodotěsné tašky, někdy též zvané „duffle“, jsou uživatelsky o něco výš než lodní pytle. Materiálově se většinou jedná o podobná řešení, objemově si taky člověk vybere dle svého gusta. U tašek bývá mnohem větší vstupní otvor, což je veliká výhoda při balení, ale hlavně ve chvíli, kdy potřebujeme něco najít, protože široce rozevřená taška je vždy přehlednější než úzký vstup do lodního pytle. Nespornou výhodou tašek je potom komfort při nošení, protože tady už bývají plnohodnotná madla, často popruh pro nošení přes rameno a nezřídka také popruhy pro nošení tašky na zádech, které většinou bývají docela komfortní (polstrované, široké, délkově stavitelné).
V základu nabízejí vodácké tašky uzavírání na rolování, tedy stejný systém jako lodní pytle, trochu lepší jsou tašky s rolovacím uzavíráním a popruhy pro nošení na zádech, ale dají se opatřit i tašky s uzavíráním na vodotěsný zip a dokonce třeba i vodotěsné tašky na kolečkách s typickým výsuvným madlem (to už je ale pro vodáckou výpravu opravdu velký nadstandard).
Potom existují ještě vodotěsné batohy, ale to už zasahujeme do specializovanějšího vybavení, po kterém sáhneme v případě, že ho opravdu využijeme nebo v případě, že potřebujeme něco univerzálnějšího, co najde využití nejen na vodě, ale také při dalších outdoorových aktivitách. Varování: vodotěsný batoh je silně návyková věc!
Vodotěsnost na 100 %
Základní vodotěsný obal už máme vybraný a teď do něj budeme muset naskládat všechna ta „fidlátka“, bez kterých se na vodě neobejdeme (ale pak jich stejně půlku nevyužijeme). Platí pravidlo, že věci, které nepotřebujeme během dne dáváme dospodu zavazadla (oceníte zejména při balení do lodních pytlů). Také platí pravidlo, že věci, které se opravdu nesmí namočit, balíme ještě do dalšího vodotěsného obalu. Kupříkladu péřový spacák při namočení vůbec neplní svoji funkci a usušit ho trvá velmi dlouho. Pro takový případ je ideální dát spacák ještě do tenkého a lehoučkého loďáčku a opět jej pečlivě zarolovat. Ještě lepší je zvolit tento loďáček opatřený ventilkem, přes který se dá vytlačit přebytečný vzduch a ušetřit tak objem. Vhodné je také vzít menší kousky výbavy a shromáždit je do tenkého loďáčku. Tady to není ani tolik o dodatečném zabezpečení proti vodě, jako spíš o komfortu a pořádku v hlavním zavazadle.
Zvláštní péči potom věnujeme cennostem jako jsou doklady, peníze, mobil a další elektronika. Tady se opravdu nevyplatí hledat nějaké nouzové řešení, ale je mnohem lepší pořídit si přesně určený obal. Třeba vodotěsné obaly na mobil, tablet a další podobná zařízení prostě obyčejným loďáčkem nenahradíte a vyčítat si, že jsem šetřil na obalu za pár stovek a potom jsem přišel o telefon za mnoho tisícovek je opravdu zbytečné. Specializovaný obal navíc umožňuje ovládat zařízení, aniž byste obal otevřeli, lze přes něj fotit a tak dále. Stejně tak lze opatřit i specializovaná pouzdra na doklady, mapy, a podobně.
Pár tipů závěrem
Na úplný závěr už jen pár drobných doporučení. Vodotěsná zavazadla s uzavíráním na rolování vždy pečlivě uzavřete, platí, že zarolovat by se mělo nejmíň na pětkrát, aby byla zajištěna plná vodotěsnost. U zavazadel s vodotěsnými zipy zase hlídejte, abyste zipy vždy dotáhli až do konce. A taky se o vodotěsné zipy starejte (čistěte je a promazávejte). To ostatně ale platí i o všem jiném vodotěsném vybavení, u kterého je dobré jednou za čas zkontrolovat, zda se někde nevytvořila nějaká dírka nebo se neprodřelo. A taky se k němu chovejte, jako by bylo vaše vlastní, sice toho hodně snese, ale když o něj budete jen trochu pečovat, tak vám bude sloužit opravdu velmi dlouho.
Vynikající vodotěsné vybavení vyrábí třeba německá firma Ortlieb, která byla založena už v roce 1982, tedy před více než 40 lety. Tento výrobce poskytuje bezkonkurenční záruku 5 let, která dokazuje, že Ortlieb kvalitě svých produktů opravdu důvěřuje. Ostatně jejich výroba probíhá po celou dobu výhradně v Německu. V posledních skoro deseti letech má Ortlieb také velkou snahu dbát na ekologii a udržitelnost – v tomto odvětví chce firma už v roce 2025 mít všechny své výrobky 100% recyklovatelné nebo biologicky rozložitelné a ve stejném roce by výroba neměla produkovat odpad, který by nebylo možné znovu využít.
Pokud vás tato značka zaujala, podívejte se na seznam českých prodejců značky ORTLIEB.