Jak se starat o vodácké věci? Jako o vlastní!

Jak se starat o vodácké věci? Jako o vlastní!

Než se dostaneme k vlastním typům vodácké výbavy, dovolíme si jedno malé zamyšlení z oboru stále více důležité ekologie. Ačkoliv se výrobci snaží nahrazovat syntetické materiály přírodními nebo třeba používají materiály recyklované, stále platí, že výroba jakéhokoliv vybavení na vodu není pro přírodu zrovna bez zátěže. Už jen z tohoto důvodu doporučujeme prodlužovat životnost svého nebo vypůjčeného vodáckého vybavení tím, že o něj budete řádně pečovat. Není to zas tak náročné, jak se dočtete na dalších řádcích a ve výsledku kromě přírody ušetříte i vlastní kapsu.

Vesty

Plovací vesta nebude funkční, pokud nenese = nemá vztlak. Nosnou složkou každé pěny uvnitř vesty je vzduch uzamknutý v pórech, které si můžeme představit jako malinkaté bublinky. Při opakovaném mechanickém stlačení pěny dochází k permanentnímu poškození těchto pórů. Tím pádem může vzduch z pórů odcházet a vesta tak přichází o nosnou složku, takže přestává ve vodě plavat. Poškozené póry navíc mají tendenci se postupně naplnit vodou, čímž vesta výrazně ztěžkne, o to hůř plave, a po použití pomalu schne. Vestu proto nikdy nepoužívejte jako podložku na sezení ani jako podklad pro těžké předměty! Převážejte ji na vrchu zavazadla a v nejlepším případě ji skladujte volně zavěšenou. Vestu také nesušte na přímém slunci, protože UV záření přispívá k degradaci nosné pěny i vrchního materiálu a popruhů a také ke ztrátě barevnosti.

Neopreny

To, co nazýváme neoprenem, je ve skutečnosti sendvič z materiálů nylon-neopren-nylon. Nylonová látka je nalaminovaná na neopren z obou stran. Ve výsledku je tedy skutečný neopren podobný jako jakákoliv jiná pěna a tím pádem, podléhá-li dlouhodobému mechanickému tlaku, se vymačká. Neoprenové vybavení proto minimálně překládejte ani jej neukládejte na dně vašeho vaku pod tíhou ostatních věcí. Sušení čehokoliv neoprenového by mělo probíhat ve volném zavěšení (kolíčky si odpusťte!) a ve stínu. Slunce nedělá dobře povrchovému nylonu, který degraduje a ztrácí barvu a špatně působí i na lepidlo, kterým je nylon přilaminován k neoprenu. Kvůli tomu po čase dochází k separaci těchto vrstev. S neoprenovými věcmi se také vyhýbejte ostrým předmětům a chraňte neopren další vrstvou (třeba plátěnými šortkami), plánujete-li se klouzat po kamenech.

Dobře viditelné oddělení krycí tkaniny od samotného neoprenu, je často způsobené sušením na přímém slunci.
Dobře viditelné oddělení krycí tkaniny od samotného neoprenu, je často způsobené sušením na přímém slunci.

U neoprenových věcí se vždy ujistěte, že máte správnou velikost. Příliš natažený neopren trpí a rychleji degraduje. Příliš volný neopren pak neplní svoji funkci. Po použití omyjte neopren čistou vodou a nečistoty můžete odstranit mýdlem nebo speciálním antibakteriálním roztokem a jemným kartáčkem. Hygiena neoprenu prodlužuje jeho životnost a zamezuje nepříjemnému zápachu.

Pro neoprenové botičky platí stejné zásady a co se hygienického hlediska týče, tak tady to platí trojnásob! Na nohách máme často tvrdou kůži, která se v mokré neoprence odmočí a v botě už zůstane – pro bakterie tak vzniká hotový ráj.

Zipy by měly na veškerém neoprenovém vybavení snadno klouzat. Pokud tomu tak není, promažte zip speciálním lubrikantem. Pozor však dávejte na oleje, mohou neopren poškodit.

V tomto místě se neopren protrhnul i přes to, že byl krytý extra silnou tkaninou. Ideální je trhlinu co nejdříve opravit, aby se nezvětšovala.
V tomto místě se neopren protrhnul i přes to, že byl krytý extra silnou tkaninou. Ideální je trhlinu co nejdříve opravit, aby se nezvětšovala.

Bundy

Bundy na vodu jsou vodotěsné a paropropustné díky speciálním membránám a zátěrům. Dalo by se říct, že jsou to takové trochu jiné „goráčovky“, které jistě znáte z jiných outdoorových sportů. Švy jsou podlepené speciální páskou, která zabraňuje průniku vody dírkou po jehle. Tyto membrány a pásky jsou choulostivé k mechanickému poškození (včetně překládání, zatížení,…) a nedělají jim dobře vysoké teploty. Bundy proto nikdy neperte v pračce. Použijte raději ruční praní a na pomoc si vezměte vhodné prací prostředky, které vám určitě každý výrobce rád doporučí. Vyprané věci sušte volně zavěšené ve stínu, určitě je nedávejte na přímé slunce nebo nedej bože do sušičky.

Ukázka degradace vnitřního zátěru bundy a přelepů švů v okolí. Může být způsobena praním v pračce nebo sušením v sušičce.
Ukázka degradace vnitřního zátěru bundy a přelepů švů v okolí. Může být způsobena praním v pračce nebo sušením v sušičce.

Suché zipy

Na mnoha typech vodácké výbavy se používají také suché zipy, které jsou agresivní vůči ostatním materiálům – tuhé háčky suchého zipu se rády zachytávají o textilie, nylonovou vrstvu neoprenu a mnohdy už je bez poškození daného materiálu neodstraníte. Při nošení i skladování se ujistěte, že jsou obě části suchého zipu na svém místě (samička na samečkovi / háček na smyčce). Zároveň je dobré suché zipy sem tam zkontrolovat, protože po čase ztrácejí svojí funkčnost a nedrží už tak pevně, a vyčistit od případných „nalepených“ nečistot.

Nezabezpečený suchý zip se snadno zachytává za další kusy výbavy, které může poškodit.
Nezabezpečený suchý zip se snadno zachytává za další kusy výbavy, které může poškodit.

Článek vznikl ve spolupráci s firmou Hiko, která se vývoji a výrobě vodáckého vybavení věnuje už několik desítek let. Kromě zkušeností s běžnou vodáckou populací mají v Hiku bohaté zkušenosti také s výbavou pro špičkové závodníky ve vodním slalomu, raftingu nebo třeba s výbavou pro extrémní expedice. V posledních letech přidávají také výbavu pro paddleboarding.

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Ahoj, lze u bundy nějak zpomalit vytváření puchýřků v membráně, např. ve více namáhaných místech bundy jako je spodek zad (dotyk se sedačkou), nebo podpaždí ? Nebo případně jak fixovat puchýřky, aby se nerozjely dál ? Bundu něčím nastříkat apod.
Díky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: