Jak obléknout děti na vodu? Co nejlíp, samozřejmě!

Jak obléknout děti na vodu? Co nejlíp, samozřejmě!

Vyrazit s dětmi na vodu není žádný velký problém, i když v dnešní době mnohdy přehnané péče by se to tak mohlo jevit. Na druhou stranu, pokud jim jejich první kontakty s vodním živlem a krásami vodáckého sportu nechceme úplně zošklivit, měli bychom se zamyslet nad tím, co pro to uděláme. Článků na téma „Jak na vodu s dětmi“ jsme na webu www.Padler.cz měli už hodně a všechny snadno najdete. Věnovali jsme se v nich ale většinou pohodlí v lodi, zábavě během plavby, … ovšem pramálo toho bylo napsáno o tom, jak děti na vodu správně obléknout. Pojďme to tedy napravit.

Plovací vesta je alfou a omegou

Úplným základem pro děti na vodě, co na vodě, i při pohybu blízko vody, je kvalitní plovací vesta. Děti by ji na sobě měly mít po celou dobu plavby, ať už jedeme nějaký peřejnatý úsek či jez (opravdu si na něj s dětmi troufnete?) nebo několik kilometrů dlouhý totální „volej“. Proč? Tak se vžijte do toho malého tvorečka, který je už dvě hodiny spalován sluncem a najednou se plácá ve studené vodě, aniž by chápal proč, natož tušil, co má dělat. A právě správná plovací vesta toho většinu udělá za něj.

Jako první věc je dobré mít na paměti, že vesta plní funkci záchranné pomůcky a je na to i atestovaná – při koupi plovací vesty vždy hledejte certifikaci ISO 12402-4! To mimo jiné znamená, že vesta nemá nahrazovat plovací kruh nebo rukávky! Vesta má za úkol udržet dítě nad vodou, a to i v případě, že je v bezvědomí (hrozná představa, ale je to tak). K tomu je konstruovaná tak, že pěna tvořící výtlak je na přední straně vesty a pěnová výplň zad je minimální. Výsledkem je, že i bezvládné dítě bude plavat neustále obličejem nahoru a bude mít přístup ke vzduchu. Velký límec má za úkol nadnášet hlavu a také ji chrání proti úderům, které mohou při plavání v proudu nastat.

Správná dětská plovací vesta má výtlak soustředěný dopředu, velký límec, popruh mezi nohami, systém dotahování, několik možností, jak dítě ve vestě uchopit, signální barvy, reflexní prvky a píšťalku.
Správná dětská plovací vesta má výtlak soustředěný dopředu, velký límec, popruh mezi nohami, systém dotahování, několik možností, jak dítě ve vestě uchopit, signální barvy, reflexní prvky a píšťalku.

Správná vodácká vesta má také popruh mezi nohama, aby dítě z vesty nevyklouzlo spodem, a samozřejmě propracovaný systém dotahování, aby se dala dobře nastavit a byla dítěti co možná nejvíce pohodlná. Tady zmíním, že základem je vybrat odpovídající velikost vesty (!), a ne se snažit na dítě narvat moc malou nebo naopak dotáhnout „ne krev“ moc velkou vestu. Dále by měly být na vestě popruhy sloužící ke snadnému uchopení a ideálně také „madlo“, za které dítě i s vestou můžeme snadno zvednout.

Bezpečnosti napomáhá i výrazná barva, která bude viditelná i za zhoršených podmínek, reflexní prvky a píšťalka. Ta není na vestě proto, aby dítě mělo nějakou zábavu, ale proto, aby se dala snadno přivolat pomoc. Když to nezvládne samo dítě (protože je moc malé, protože je v šoku, protože je v bezvědomí, protože …), tak může píšťalku použít zachránce.

A vesta by taky měla být z kvalitních materiálů. Sice asi bude o něco dražší, ale vzhledem k tomu, co všechno v ní budou ti malí rarášci vyvádět, to výrazně přispěje k její životnosti.

A teď už pojďme na to oblékání.

Úplný základ

Léto, teplo, slunce, turistická voda, pohoda. Tady asi není potřeba dítě extra oblékat do neoprenů, bund a dalších vychytávek. Naopak bychom mu měli pobyt v horku co nejvíce zpříjemnit a usnadnit. Jak už jsme si řekli výše, základem je kvalitní vesta! Dále by dítě mělo mít přilbu, přičemž na lehké vodě stačí třeba ta cyklistická. Dítěti ji nasadíme do peřejí a na splouvání jezů. Na klidné vodě můžeme dítěti přilbu vyměnit za klobouk nebo jinou ochranu před sluncem.

Pro malé i velké vodáky platí, že nezbytností je dobré obutí. Tedy žádné žabky, sandály, kroksy a další nesmysly. Ideální jsou neoprenové boty, které dobře chrání chodidla i prsty a ještě udržují nohu v teple za sucha i za mokra.

A pak je tu ochrana před sluncem, která je u dětí nezbytná a je potřeba ji brát velmi vážně. Pamatujte na to, že na vodě to opaluje násobně víc než na suchu. Skvělým řešením může být třeba lycra, která dobře chrání před sluncem, mokrá chladí, rychle schne a dokáže odvádět pot od těla. Náš model má na sobě dokonce lycrový overálek s kapucí, aby bylo v případě potřeby možné chránit i hlavu.

Vzorově oblečený malý vodák má na sobě toto vybavení: přilba postačí i cyklistická, záchranná vesta HIKO BABY V.2, dětské triko a kalhoty HIKO SHADE, dětské neoprenové boty HIKO RAFTER.
Vzorově oblečený malý vodák má na sobě toto vybavení: přilba postačí i cyklistická, záchranná vesta HIKO BABY V.2, dětské triko a kalhoty HIKO SHADE, dětské neoprenové boty HIKO RAFTER.

Mokrá verze

U trochu náročnějších splutí nebo u splutí za nepříznivého počasí (pozor, abyste to s dětmi nepřestřelili!) už se bude hodit trochu sofistikovanější vodácká výbava. O tom, jaká konkrétní to bude, se rozhodneme podle toho, jestli bude dítě spíše v mokru – počasí je nakloněno tomu, že se průběžně smočí ve vodě a nebude jen sedět a pádlovat; nebo v suchu – tedy se ho snažíme ochránit od cákající vody, případně jiných živlů. V prvním případě volíme mokrou variantu, ve druhém suchou.

Mokrá varianta vypadá následovně. Výborná plovací vesta (jasně, už víme), vodácká helma (na náročnější terény už ne cyklistická nebo jiná, ale skutečně vodácká), neoprenové boty, které dobře chrání nohy a zároveň je drží v teple, a neoprenový oblek. Ten bude mít dítě přímo na těle a bude ho hřát i úplně mokrý. Bude se mu v něm lépe nalézat zpět do lodi, když se rozhodne pro koupel, a neopren toho taky vydrží víc než membránové vodácké oblečení. Navíc ochrání před potlučením nebo odřeninami. Zvolit lze mezi neoprenovými kalhotami a bundou nebo nějakou celotělovou variantou. Pokud jste tedy šťastnými rodiči neřízené střely, je asi jasné, jaká varianta je pro vás.

Vzorově oblečený malý vodák má na sobě toto vybavení: přilba HIKO BUCKKAROO V.2, záchranná vesta HIKO BABY V.2, dětská neoprenová bunda na zip HIKO NEO 3.0 JUNIOR BOLERO, dětský neoprenový oblek HIKO LIL JONY dětské neoprenové boty HIKO RAFTER.
Vzorově oblečený malý vodák má na sobě toto vybavení: přilba HIKO BUCKKAROO V.2, záchranná vesta HIKO BABY V.2, dětská neoprenová bunda na zip HIKO NEO 3.0 JUNIOR BOLERO, dětský neoprenový oblek HIKO LIL JONY dětské neoprenové boty HIKO RAFTER.

Suchá verze

Suchou verzi volíme v případě, že dítě stráví plavbu na lodi a chceme ho udržet v suchu. Samozřejmě se může stát, že zaplave, ale není s tím prvoplánově počítáno.

Suchá varianta oblečení vypadá následovně. Začátek je stejný jako u varianty mokré. Výborná plovací vesta (jasně, už víme), vodácká helma (na náročnější terény už ne cyklistická nebo jiná, ale skutečně vodácká), neoprenové boty, které dobře chrání nohy a zároveň je drží v teple. Na tělo dítěti oblékneme funkční prádlo, které ho bude hřát, bude od těla odvádět případný pot a dělat všechny další věci, které dělat umí. Přes ně mu dáme kalhoty a bundu z membránového nebo jiného vodě odolného materiálu. Samozřejmě, že bunda i kalhoty budou vodácké a ne outdoorové, protože vodácká bunda má u krku a na rukávech speciální manžety bránící pronikání vody a v pase stahování plnící tutéž funkci. Vodácké kalhoty zase mají stahování v pase a manžety na nohavicích.

Tato varianta je velmi komfortní, ale je dobré počítat s tím, že nebude tolik odolná proti poškození, což může být u dětí často ten nejzásadnější faktor při rozhodování, co na sebe.

Pokud chcete dítěti dopřát úplný „top strop“, dá se koupit i dětský suchý oblek, ale… to už je jiná pohádka (i cenovka).

Vzorově oblečený malý vodák má na sobě toto vybavení: přilba HIKO BUCKAROO V.2, záchranná vesta HIKO BABY V.2, dětská vodácká bunda HIKO YOUNG GUN, dětské vodácké kalhoty HIKO LIL SENDER, dětské neoprenové boty HIKO RAFTER.
Vzorově oblečený malý vodák má na sobě toto vybavení: přilba HIKO BUCKAROO V.2, záchranná vesta HIKO BABY V.2, dětská vodácká bunda HIKO YOUNG GUN, dětské vodácké kalhoty HIKO LIL SENDER, dětské neoprenové boty HIKO RAFTER.

Závěrem

Jak to celé uzavřít? Pokud jste si přečetli tyto řádky a zoufale zvažujete, zda bude lepší mokrá nebo suchá varianta, případně váháte nad nějakou kombinací, tak už neváhejte. Prostě dítěti oblékněte to, co vám přijde nejvhodnější. Už teď jste totiž mezi tou hrstkou rodičů, která k oblečení své ratolesti na vodu přistoupila velmi zodpovědně. A ruku na srdce – ono těm bobečkům taky neuškodí, když se pořád nebudou mít jako v bavlnce.

Článek vznikl ve spolupráci s českým výrobcem vodáckého vybavení HIKO.

Zkušenosti čtenářů

Střelec

No – co se týká dětských vest, měl bych dvě připomínky:
1) je třeba zdůraznit výběr odpovídající velikosti – situací, kdy má dítě malou vestu „na půl žerdi“, nebo naopak z příliš velké vypadává, je na našich tocích stále dost.
2) vesty Hiko Baby v průběhu let neustále rostou, do současné Hiko Baby III v pohodě dostanu část kolegyň v práci (věk 30+, váha cca 50 kg+ a rozhodně nepřipomínají žehlicí prkno) a některé z ní dokonce vypadávají. 15 let stará verze téhož produktu je jim akorát, nebo i malá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: