Sucho zajistilo výrazné poklesy vody v našich přehradách, což má za následek nejen rušení vodáckých akcí ve velkém, ale také odkrývání starých vesnic a vodních děl, která před mnoha lety zmizela pod vzdutími přehrad. Jedno takové zajímavé dílo se objevilo i na dně Orlické přehrady a odkrylo vynikající playspot, v našich končinách nebývalý.
Jedním z důvodů proč se mi doma práší na rodeovku, je nedostatek playspotů v Čechách. O to více dobrých spotů. Ale díky Břehově zálibě v projíždění starých koryt, která jsou normálně pod vodou a bezvýznamné fotce, kde je hromada bílé vody a v ní téměř svíčkující seakajak, jsem vznesl pár dotazů, vyslal jednoho průzkumníka (Adama Svobodu), abych zjistil, jestli to stojí za tu námahu. Nakonec v pátek místo práce razíme do Čunova přes Doubravku a Doubravu. Čeká nás Nový mlýn. Místo naprosto úchvatné, romantické, temné a nebezpečné zároveň. Takové malé hezké české The Ruins co mají v Kanadě.
Cestou jsem díky několika drobným nepříjemnostem rezignoval na zjišťování, jestli bude voda, zda zmrzneme a podobně. Posádka mě stejně neposlouchala. Zjišťování vody bylo stejné, jako předpovídat, jak se hrázný vyspal. Tak jsem to nechal osudu. A byl jsem mile překvapen. Počasí příjemné, voda dobrá jen pádlování bylo ze začátku to docela masakr. Už jen přejezd do vracáku nebyl zadarmo. Následoval nájezd do vlny a šrotovačka. Další pokus sice bez šrotingu, ale také neúspěšný. Už jsem málem začínal propadat skepsi, ale pak se to zlomilo. Postupně jsem se naučil spolehlivě chytat vlnu a vyjíždět nahoru. Dokonce si myslím, že jsem odpálil PanAma. Slunda tam pro změnu poslal Air Screw. Ale většinou jsme „bluntili“.
Ono ježdění na zdejší vlně nepatří vůbec k nejjednodušším. Vlna je za 35 kubíků hodně slušná. Velikostí srovnatelná se Štvanicí, ale řekl bych, že rychlejší a tvrdší. Při poklesu průtoku rychle ztrácí na síle. Vlevo je šikmé a silné rameno, které se tvoří asi o přitékající přepad. Pokud si nedáte pozor, potkáte dno poskládané z kamenů, podobně jako zdi. Ale většinu času o něm ani nevíte, stejně jako při proplavávání následujícím válcem. Přesto doporučuji nejvyšší opatrnost. Zuzka tam zrušila novou Sweetku a přilehlý náhon byl několikrát odstřelován. Je velmi pravděpodobné, že se vlna tvoří o šutr. Každopádně je to romantické místo s bývalou kapličkou a písčitou pláží mezi skalami. Pokud budete pokračovat po proudu, tak byste měli za zatáčkou najít další, Rejsíkův mlýn.
Playspot:
šikmá balící se vlna; na české poměry rychlá a silná; obrovský vracák
Místo:
zatopený jez Nových mlýnů u vesnice Doubrava; 49°16’24.9″N 14°20’12.5″E
Podmínky:
1) Minimální doporučený průtok 35 m3/s, hledejte na www.pvl.cz.
2) výška hladiny pod 340 m.n.m. (maximální hladina nezjištěna; záleží, jak vysoko nad mořem je peřej pod vlnou), aktuální stav na www.pvl.cz.
Nebezpečí: hloubka zelené vlny cca 40 cm při 35 m3/s; výskyt náhodných kamenů po odstřelu; slušný válec a následná mělčina za playspotem.
Něco málo z historie najdete například na novy-mlyn.sweb.cz a www.stara-vltava.cz
Video pro celkovou orientaci: https://youtu.be/ihNBUCBCpbU
Takhle vypadá celý jez za nejvyšší vody, kterou Kořensko vypouští (většinou k Novému mlýnu doputuje dopoledne). Po ránu a k večeru se prý dá Vltava pod jezem přebrodit v holinkách.