Lidi, jak já o ni stál! Někdy se mi o ní i zdálo. Jenže nejdřív na mne byla příliš divoká, a pak ji zavřeli. Nic neprovedla, jen byla v blbou dobu na blbém místě. A taky byla opravdu moc divoká a moc krásná. Tak ji zavřeli znovu. Případ klasické recidivy – pustit, zavřít, pustit, zavřít…
[i]Ten příběh by vlastně byl úsměvný, kdyby mezi jednotlivými etapami neuběhlo patnáct, dvacet let. A vypadalo to, že posledně ji zavřeli definitivně. Teprve v roce 2009, když si přišli pro Teplou Vltavu, začalo se mluvit o její amnestii. Nakonec z toho vyvázla s jakous takous podmínkou. Moje tajná láska – Vydra.[/i]
Stojím na soutoku Roklanského a Modravského potoka, kde Vydra vzniká a odkud je taky povoleno splutí. Nástupní místo není přesně stanoveno, vybíráme si Roklanský potok, ale vhodná místa jsou i na potoku Modravském. Jestli zase někdy někoho napadne, že by se Vydra dala zavřít, nedisciplinovanost vodáků na nástupním místě bude hlavním argumentem. Nasedáme ještě nad začátkem Vydry a hamatáme po loukách na březích. Určitě tam roste nějaká vzácná květina nebo žije endemický druh vydry…
[b]Pohled z paluby[/b]
První metry ještě plujeme po Roklanském potoce. Pak proskočíme malý kamenný práh, zprava přiteče druhá půlka řeky a Vydra je na světě. Horní úsek právě narozené řeky vede mezi horskými loukami. Proud je svižný, kličkujeme mezi kameny. Brzy se ale koryto zužuje, proud zrychluje a řeka teče stále víc z kopce. Vjíždíme do hustého smrkového lesa. Někde vpravo sice tušíme silnici, ale celou dobu o ní prakticky nevíme. Vydra, myšleno řeka, skáče přes kameny. Voda je natlačena mezi skály soutěsek, které nečekaně přicházejí jedna za druhou. Občas nás řeka nechá vydechnout ve větším vracáku, ale těchto míst k odpočinku je pomálu. Prostě pořád uhání dolů, peřej za peřejí, soutěska za soutěskou. Břehy jsou pokryty hlubokým zmrzlým sněhem, takže i největší vodák –škodič si rozmyslí vůbec vystupovat z lodi. Při krátkých pauzách zasekáváme do sněhu hlavičku pádla po způsobu ledové kotvy, abychom se ve vracáku udrželi.
Další dva kilometry k Antýglu si necháme na příště – jestli bude nějaké příště. Snad bych měl doporučovat, abychom na Vydru nejezdili masově a šetřili ji, ale neudělám to. Naopak. Sjeli jsme ji za dopoledne třikrát a každé splutí bylo jiné. Pokud můžete, jeďte tam, dokud to jde. Chovejte se slušně a respektujte podmínky křehkého příměří. Nikdy nevíme, kdy ochranáři nechají udělat studii zase s jiným výsledkem nebo budou potřebovat něco zavřít. Na to, abychom Vydru sjížděli jenom očima ze břehu, je příliš krásná.
foto: Šťovík, Jana Lhotská a Ondra Semecký
Jářku a jakej jste teda měli průtok? My tam dali letos tři jízdy za 10 – 15kbps a za těch 10 byl vršek ještě supr, technickej, víc vracáků a hraní, ale od rechlí dolu šutrovačka. Za 15 bylo i od rechlí vody dost.
Jináč ten úvod článku mně dostal. „pak ji zavřeli. Nic neprovedla, jen byla v blbou dobu na blbém místě.“ supr napsaný.
Jak si tam vedl ten vzducholodní Scout? jako stabilita zalejvání atd?