Jaro se hlásí o slovo a s ním přicházejí první tradiční vodácké akce. První dubnový víkend se uskuteční tradiční Odemykání Doubravy spojené s vodáckým sjezdem. Voda poteče v sobotu 5. dubna. V neděli bohužel ne.
Mým původním záměrem bylo v tomto článku vysvětlit, jak prostřednictvím tepové frekvence regulovat objem a intenzitu vytrvalostní zátěže. Nedávno jsem ovšem byl se dvěma sportovkyněmi na komplexní lékařské prohlídce a fyziologickém vyšetření u MUDr. Jiřího Dostála, sportovního lékaře pečujícího o celou řadu vrcholových českých sportovců, mezi které patří i kompletní špička českých vodních slalomářů. Rozhodl jsem se čtenářům Pádlera popsat svou zkušenost z opravdu precizně provedené lékařské prohlídky. Cílem je ukázat, jak by profesionální sportovní prohlídka měla u sportovců na výkonnostní a vrcholové úrovni vypadat a co vše nám kromě lékařského razítka opravňujícího ke startu v soutěžích může přinést.
Nechat se vysadit uprostřed džungle v Amazonii, kde stovky kilometrů daleko není lidská noha, a vydat se v neznámu sjíždět na nafukovací kánoi 220 kilometrů po řece plné piraní, kde je pár úseků s obtížností až WWIV, a když se cokoliv stane, záchrana je prakticky nemožná? „To může skutečně jen šílený dobrodruh nebo blázen. Já sice dobrodruh jsem, ale ne zase takový,“ tohle byla nejčastější odpověď, když jsme sháněli s sebou na vodu parťáky.
Junák – český skaut, středisko Doubrava srdečně zve všechny vodáky na jarní splutí Chrudimky pod Sečí, které se uskuteční v sobotu 29. 3. 2025.
E-book o všem, co potřebuješ vědět, než se poprvé vydáš na vodu. Svoje si v něm ale určitě najdou i zkušenější vodáci.
Krom výhod pro všechny členy, jako jsou slevy na chatách nebo cestovní pojištění, k členství získáš řadu dárků a výrazných slev na nákup vybavení. Zařiď si členství v ALPENVEREIN Česko-Slovensko.
Ve výběru rozhoduje typ činnosti (kanoe, raft, kajak, turistika, expedice, závodění), plavecké schopnosti v tekoucí vodě a správný výběr velikosti/nosnosti. Důležité je vestu vyzkoušet - různí výrobci mají odlišné velikostní stupnice a správná velikost může být závislá i na střihu a druhu/tuhosti výplně. Vesta by měla pohodlně sedět, při plavání držet na těle a nevylézat/neškrtit. Jako další kritérium je způsob oblékání (přes hlavu, zapínací vpředu, zapínací na boku, způsob seřizování rozměrů), po něm následuje potřeba různých vychytávek - kapsy, úchyty, bezpečnostní prvky.
Takže pro začátek je třeba vědět, jak/na co přesně chci vestu používat. Pak obrazit pár obchodů - speciálek, případně půjčoven a vyzkoušet si různé typy a střihy. Někomu mohou stačit "cihly" z Decathlonu, nebo jednodušší turistické modely, jinému bude vyhovovat speciálka původně určená na wakeboard.
V Čunove na vodnom diele sa dajú lode preniesť na 2 miestach, na jednom mieste je to cca 360m a na druhom je to cca 160m. Veľmi pekná je aj vnútrozemská delta, kúsok pod Čunovom by si musel ísť doprava do niektorých ramien. Sú tam aj kempy, ale tak či tak sa tam tiež prenáške nevyhneš.
= je tu konecne half-slice lod aj pre velkych padlerov , rychla agilna , mam netto 112 kg a som velmi spokojny , mne sa oprierka noh neposuva , som velky - dlhe nohy , sedacku som trochu obrusil na mna , zvaetsil sedenie ... velmi dobre dielenske spracovanie , za mna parada *****