Možná, že už jste si ho vyzvedli ve schránce, držíte ho v rukách a těšíte se, až si přečtete první řádky. Možná, že už jste si i kus přečetli a možná zatím chodíte kontrolovat schránku a čekáte, kdy konečně dorazí. Nebojte se, brzy! Už je na cestě k vám, tak už to nebude trvat dlouho. A o čem je to řeč? Přece o novém HYDRU, druhém v tomto roce, s tématem Slovinsko.
Téma Slovinsko jsme pro HYDRO nevybrali náhodně. Rozhodli jsme se trochu šířit osvětu a vzdělat vás v oblasti slovinských vodáckých možností. Každý si jistě v souvislosti se Slovinskem vybaví smaragdové tůně a průzračnou vodu na Soče, ale málokdo už si vybaví cokoliv dalšího. A to nám přišlo jako veliká škoda. I nás samotné překvapilo, kolik vodáckých pokladů tak malá země skrývá. Než ale začneme, přistupme k tradičním rubrikám.
Po nezbytném obsahu se před vámi rozprostře galerie z nejkrásnější řeky Evropy, kterou Soča bezesporu je. Fotil na ní německý fotograf a kajakář Jens Klatt a jak jsme u něj zvyklí, jeho fotky jsou jeden skvost vedle druhého. Ostatně má fotku i na titulní straně HYDRA. Až se dokocháte galerií otočte na tradiční HYDRObulvár, který opět propírá možné i nemožné dění ve vodáckém světě a nenechává jediný vodácký drb bez povšimnutí. A potom už… Potom už to slibované Slovinsko, jak ho asi neznáte.
Snížák nás svým úvodním článkem trochu uvede do tématu a pak hned přichází Gregor Zadravec, který je slovinským domorodcem a jezdí tady na seakajaku. V třístránkovém vyprávění nám představí možnosti využití slovinských jezer k provozování vodáctví a věřte, že je z čeho vybírat. Navíc Gregor dokazuje, že je v oblasti jezer i co objevovat.
Další text dal dohromady Fantomas a zve nás v něm na méně známé slovinské říčky a myslím, že se budete divit, kolik jich zná a má v malíku. Hravě tak dokazuje, že ve Slovinsku můžete pádlovat třeba týden a pořád nebudete mít vše splněno. Matěj Sottner a Michal Kůra si připravili krátký text o pravidlech splouvání Soči, která se pro letošní rok opět změnila a hlavně zpřísnila. Nastudujte si je tedy pečlivě, ať nejste překvapení vysokou pokutou.
Pokud jste někdy zkoumali údolí řeky Soči důkladně, pak jistě víte, že se v něm nachází také legendami opředený kaňon řeky Učji, který je sem tam sjízdný a patří určitě k tomu nejtěžšímu, co lze ve Slovinsku jet. Vodu se tady podařilo chytit Andrejovi Bijuklicovi a napsal nám o Učje krásný článek. Myslíte, že se vám taky někdy poštěstí chytit tady vodu?
Abychom se uklidnili po divoké Učje vezme nás Ondra Müller na Soču, kde byl v loňském roce s rodinou. Pobyt na Soče si náramně užili a nakonec i úplně zapomněli, že se chtěli stavit také u moře. Tak to má ve vodáckých rodinách být, nemyslíte? Slovinské téma pak uzavírá ještě jeden krátký článek od Gregora Zadravce a tentokrát v něm představuje krátké mořské slovinské pobřeží, které by možná mohlo zlákat seakajakáře. Dá se pohodlně celé proplout za jeden den a najdou se zde určitě zajímavé věci k obdivování z lodi. Posouzení necháme na vás.
Hned po Slovinsku zamíříme hodně na východ, konkrétně do Asie na řeku Mekong. Před nějakou dobou se na ni vypravili Petr Synek a Vašek Kuna a spluli na ní celých 1000 mil na rychlostních lodích. Toto neuvěřitelné dobrodružství nám popsali na čtyřech stranách a doufáme, že se vám bude líbit. Z Mekongu potom přelétáme zpět do Evropy a trochu se ochladíme ve Finsku. Tady vloni strávila vodácké léto Věrka Kučerová a ve svém textu dokazuje, že Finsko má vodákům rozhodně co nabídnout. Vše navíc dokreslují perfektní fotografie.
HYDROpředplatné
Zaujalo vás toto vydání HYDROmagazínu? Chcete mít každé číslo k přečtení v pohodlí domova? Pak není nic jednoduššího než si HYDROmagazín předplatit.
HYDROpředplatné stojí pouhých 330 Kč za rok a za tuto cenu získáte: 4 vydání magazínu HYDRO, možnost zúčastnit se bohaté HYDROnadílky a mnoho dalšího…
Podrobné informace o předplatném naleznete ZDE.
Ale abychom jen necestovali do dálek vraťme se na chvíli domů, na dobře známou Ohři. Míla Pražák z Dronte nám popsal nového vodáckého průvodce po této řece, kterého můžete najít přes internet nebo mobil a být tak stále v obraze, kde se na řece nacházíte. Romantické vodáky asi tato zpráva nepotěší, ale milovníky moderních technologií určitě nadchne. Z Ohře se pak ještě jednou přesouváme na východ. Tentokrát do Mongolska, kam se loni vydala česká expedice nazvaná Asií Avií. Expedice měla i vodácký program a přesně ten nám popisuje Jan Vrtěl. I v Mongolsku je pro vodáky z čeho vybírat.
Otáčím dál a koukám, že už jsem zase v půlce HYDRA, jestli mi bychom ten časopis neměli dělat větší. Vždycky to nějak rychle uteče. V tradičních průvodcích čeká Rolava, kterou popsal Vojta Jančar, Lužnice, také od Vojty, Vydra, kterou přibližuje Šťovík a Tichá Orlice, opět od Vojty Jančara. A pojďme otevřít druhou půlku. Náš stálý a věrný autor Choroš tentokrát popsal svojí výpravu do Norska, do oblasti Telemarku. Možná vás bude inspirovat, pokud ještě nemáte letní plány.
Byli jste někdy na splutí Bystřičky? Že ne? Možná byste si ji měli zařadit do plánu. Jedná se určitě o zajímavé splutí, které pro nás popsal Karel Hurta z pořádajícího oddílu. Samozřejmě nesmí v HYDRU chybět taky Kajman, který neúnavně objíždí svět a pořád objevuje nové a nové destinace. Tentokrát nám napsal čtyři stránky o jeho podzimním dobrodružství v indonéské džungli a myslím, že se vám budou ježit vlasy hrůzou. Řeka, která nastoupala o několik metrů, připravila expedičníkům hodně divoké svezení.
Pro uklidnění nás Šakal pozve do Polska, konkrétně na řeky Lupawa a Bukowina. Už podle fotek to vypadá na pěkné turistické svezení v divočině a co teprve až si o něm přečtete. Myslím, že ti kdo hledají prázdné řeky a divokou přírodu budou nadšení. Po Polsku se podíváme na Arabský poloostrov. Pokud ovládáte zeměpis je vám jasné, že tady to o řekách asi moc nebude, ale přece. Ve Spojených Arabských Emirátech ve městě Al Ain vyrostl kanál pro slalomáře a ti tam v zimě hojně jezdí trénovat. Jaké to na něm je popisuje Pavlína Zástěrová. A u exotiky ještě chvíli zůstaneme. Přesuneme se do srdce Asie konkrétně do Kyrgyzstánu, kde pohořím Ťan Šan protéká řeka Velký Naryn. Loni v létě se na něm svezl Marek Loukota s partou a moc si to užili. My v redakci už okukujeme letenky, jak moc jim výpravu závidíme.
Následuje rubrika HYDROreview, kde jsme pro vás tentokrát prověřili loď Prijon Curve PRO LIGHT – Snížák, odsolovač Katadyn Survivor 35 – Vítek Jindrle, nová pádlo TNP Rapa – Snížák, filtrační láhev Sawyer Personal Water Bottle – Snížák a kraťasy Hiko NeoCore – Snížák. Za recenzemi už na nás čeká tradiční rubrika o záchraně od Matěje Sottnera, který se tentokrát zaměřil na kontaktní záchranu. Snad vás zase o něco více poučí, aby vaše výpravy na vodu byly co možná nejbezpečnější.
A už se pomalu blížíme k závěru, nicméně nás ještě čeká foto průvodce od Franty Prokeše po říčkách Okluka a Zábrana. Věrka Kučerová opět připravila souhrn pozvánek na vodácké akce a pár zpráv z akcí, které proběhly. Petr Hozák nás pozve na SUP závod do Benátek a projížďku po městě a Šakal v krátkosti představí Vlašimskou Blanici.
Ale jak se říká to nejlepší nakonec a myslím si, že nebudu daleko od pravdy, když budu hádat, že strana 65 je v HYDRU tou, na kterou se těšíte nejvíc. Najdete na ní totiž vyhlášení letošní HYDROnadílky, ve které jsme vám rozdali spoustu dárků. Doufám, že výherci budou nadšení a ostatní zkusí štěstí zase za rok.
A to je z druhého HYDRA 2014 vše. Já vám v tuto chvíli už jen přeju krásné těšení se na vodácké léto a než přijdou prázdniny, slibuji, že vám do schránek pošleme ještě jedno HYDRO. Už se na něm pilně pracuje. Ahoj!
Fakt pěkná obálka :-). M.