Ahoj příznivci HYDROmagazínu. Uvědomujeme si, že letos bylo to čekání na první vydání HYDRA dlouhé, ale nakonec jsme to přece jenom dokázali a první letošní HYDRO, s tématem Rafting v Evropě, už byste nejspíš měli mít ve schránkách nebo by do nich mělo velmi brzy dorazit. Zároveň už pro něj můžete vyrazit do vašich oblíbených obchodů, pokud si jej pravidelně kupujete. Za celou redakci bych se rád omluvil za dlouhé čekání. Zapomněli jsme avizovat posun vydání prvního čísla a tak se nám právem ozýval nejeden z vás: „Kdy už to HYDRO konečně bude“? Důvodem posunu byla zejména HYDROtermínovka, kterou jsme dříve těžko skládali, protože mnoho akcí upřesňuje termíny na poslední chvíli. Snad nám tedy prominete a (nejen) přesná HYDROtermínovka 2015 vám to vynahradí.
A když už jsem se v perexu tak pěkně zmínil o té HYDROtermínovce tak pojďme začít s ní. Až si opíšete všechny akce, co vás zajímají, do deníčků určitě HYDROtermínovku nezahazujte. Naopak ji otočte a vyvěste si někde plakát s Matějem Holubem (doporučuju vyvěsit na WC, protože při pohledu na tenhle obrázek se zaručeně po….te :-)) A pak už tradá zalistovat HYDREM.
Začneme tradičně HYDROgalerií, do které nám tentokrát poskytl fotografie Martin Kozák, fotograf z Jindřichova Hradce, který vyrazil na podzim na Hamerák, aby vyfotil několik svých kamarádů na vodě a nakonec z toho vzniklo několik set fotek z různých míst. Najdete se na některé fotce? Po galerii vás čeká, také tradiční, HYDRObulvár, který tentokrát informuje například o nové lodi od ZET kayaks, o výsledcích Kanoisty roku nebo o pokrocích v budování Expozice vodáctví.
Nu a po bulváru už se pojďme vrhnout do tématu čísla, tedy do Raftingu v Evropě. Toto téma jsme vybrali hned z několika důvodů, tím hlavním bylo, že jsme už hodně dlouho o raftování a možnostech raftování nepsali. Na rozjezd si představíme ty nejlepší (TOP 5) raftové řeky z celé Evropy. Abyste si nemysleli, že jsme si jejich výběr vycucali z prstu, tak musím předeslat, že jsme o vyjádření poprosili několik českých raftguidů, kteří nám své top řeky prozradili, a pak vznikl následující žebříček: Lipno – Čertovy proudy, Sjoa, Soča, Tara a Noce. Souhlasíte? Doufáme, že ano a taky doufáme, že se vám tento výběr stane inspirací a jakousi nápovědou, co ještě s raftem (nebo jiným plavidlem) navštívit.
Jako další část raftového tématu jsme se rozhodli zařadit rozhovor s jedním z nejznámějších raftových průvodců v našich zemích, nikým jiným než Fantomasem. Toho asi nemusím dlouze představovat a je jasné, že rozhovor bude jedna legrácka vedle druhé. My jsme se v redakci při přípravě pobavili náramně. Po rozhovoru nás Jan Kučera pozve do Norska na řeku, která se tam běžně raftuje, ale mnoho českých vodáků ji příliš nezná – na Jølstru. A ze severu se poté přesuneme na jih, konkrétně do Pyrenejí, kde nám svých pět tipů na raftové řeky představí Martin Kádrle, který zde loni proraftoval celou sezonu. Popravdě se přiznám, že jsem ani netušil, že se dá v Pyrenejích tak pěkně zavodačit.
Na závěr raftového tématu jsme se ještě snažili vám trochu usnadnit situaci a požádali jsme Fantomase, zda by mohl shrnout pravidla pro raftování napříč evropskými zeměmi. Přecejen už je pravidly a poplatky svázáno hodně řek, tak abyste v tom měli trochu pořádek. Snad tento článek oceníte. Tímto článkem také raftové téma končí.
Následuje zajímavý tip na letní turistiku, a sice u našich západních sousedů. Vojta Brádle se loni s přítelkyní vydal na německou řeku Naab a vypadá to, že pokud vyhledáváte klidné toky bez lidí, je tohle jedna z těch správných řek pro vás. Dále je nachystán další rozhovor, a stejně jako v rozhovoru s Fantomasem nepůjde o vážné téma: Rosťák vyzpovídal našeho nejúspěšnějšího freestyle reprezentanta Lukáše Červinku.
Dále vás trochu postraší obřími vlnami a válci Mates Holub, který na podzim sjel vodácký Everest – řeku Stikine a přidal k ní ještě další vyhlášenou řeku amerického severu – Susitnu. Obří průtok, obří peřeje, určitě článek nečtěte před spaním. Na uklidněnou si můžete po Stikine přečíst krátkou pozvánku do Albánie, kam zve na vodácké výlety CK Kudrna a pak už jsme v polovině časopisu u tradičních průvodců. Zde jsme pro vás tentokrát popsali Waldbach (Míra Kava), Soču (Jirka Hodic), nový kanál v Roudnici nad Labem (Pája Zástěrová) a Kaitunu (Břeh).
Druhou polovinu HYDRA otvírá článek z Rumunských mírně divokých řek, který pro nás sepsal Jirka Hodic a vypadá to, že Rumunsko je dalším zajímavým tipem, kam se v letošní sezoně vypravit. Hezké řeky, divoká země, krásné hory. Není co řešit. Z Rumunska se přesuneme do Polska, ve kterém nám představuje Michal Kozial méně známé divoké řeky. Žádná Kamienna, kterou všichni notoricky známe, ale Javorinka, Konina, Koninka a další skvosty. Určitě zajímavá inspirace. A pak už z cest zase domů. Franta Prokeš nám představuje řeku Romži v článku, kterému dal podtitul prales u Prostějova, pro milovníky malých potoků a vrbiček ideální terén.
Abychom nezapomněli na mořské pádlování, máme pro vás nachystaný článek o Wattovém moři od Radka Zimy. Jedná se o moře, které při odlivu ustupuje o stovky metrů a tvoří tak rozsáhlé pláže, což může být zajímavé, ale taky pěkně zákeřné. Která z variant postihla partičku v našem článku se dočtěte sami. Po moři následuje trocha dějepisu a to v podání Standy Chládka, který nám na třech stranách představuje dřevěné kánoe indiánů ze severozápadního pobřeží Ameriky. Je až neuvěřitelné, co všechno na kánoích indiáni dokázali a jakými způsoby je vyráběli.
Z kánoí se poté přesuneme zpět ke kajakům a to ještě naloženým expedičním vybavením. Ondra Pokorný nám povyprávěl o svojí letní výpravě na sibiřskou řeku Onot, kde se mimo jiné dočtete o sjezdu patnáctimetrového vodopádu a dalších šílenostech. Pokud jste nezachytili, že na podzim proběhlo MS v raftingu, pak jsou právě pro vás určeny stránky 50 a 51, kde nám Chrudoš a Aleš Daněk popisují, jak uspěli české posádky a taky jak si čeští závodníci užili exotickou Brazílii, kde vše probíhalo. Nevím, zda jsou teploty okolo čtyřiceti stupňů záviděníhodné.
Následuje klasická rubrika recenzí vybavení, ve které jsme pro vás tentokrát proklepli vestu Gurdian od Hika, Pádlo Sheerwater, špricku Seals Pro Rand a knihu Nejhezčí místa světa. Za recenzemi najdete další díl rubriky o záchraně, kterou pro nás zpracovává Matěj Sottner – tentokrát se zabývá kladkostroji.
A protože moře bylo ještě málo tak se necháme uchvátit od Přemysla Ulmana, který už nějakou dobu pádluje a žije na Floridě a nelze mu jinak než závidět. Pláže s bílým pískem, teplé moře plné exotických potvor, palmy, slunce, nádhera, ráj nemůže vypadat jinak. Nu a jdeme do finiše, už nás čeká jen klasická rubrika s pozvánkami Na Akce a se zprávami Z Akcí, dále paddleboardová rubrika, ve které najdete zprávu z výletu na ostrov Tenerife a rozhovor s Václavem Chalupou (ano tím slavným veslařem), který pádlování ve stoje naplno propadl a pak… Pak to hlavní. Na stránkách 64 a 65 určitě zbystřete, prohlédněte si dárky a vybírejte, protože právě tady na vás čeká letošní HYDROnadílka s 25 dárky v hodnotě 65 000 Kč, které jsou připraveny právě pro vás, tedy pokud máte HYDRO předplacené.
Doufám, že se vám první HYDRO roku 2015 bude líbit, a držím palce do HYDROnadílky.
Nevím, zda se nejedná o dvoustranu s placenou inzercí. Chápu, že když si někdo nechá za fotky zaplatit, říká si profesionál. Jenom jsem si při prohlížení této dvoustrany vzpomněla, jak jeden moudrý pan profesor řekl: „Když si někdo koupí digitální fotoaparát, ještě neznamená, že je fotograf!“