HYDRO 1/14 – 100 let českého vodáctví

HYDRO 1/14 – 100 let českého vodáctví

  Uznáváme, že to čekání na první HYDRO je vždy dlouhé, ale opět jsme se dočkali a s radostí mohu oznámit, že první HYDRO roku 2014 je na světě! Jako téma jsme tentokrát zvolili 100 let českého vodáctví, protože jiná příležitost už asi nebude. Možná 200 let, ale to už bychom u toho nemuseli být. Pojďme tedy společně pomyslně oslavit sté narozeniny našeho sportu.

Málokomu asi uniklo, že na podzim loňského roku oslavilo české vodáctví významné jubileum. Jednalo se o sté výročí založení Svazu kanoistů Království Českého, který dnes známe pod názvem Český svaz kanoistiky. Samozřejmě se lidé po řekách plavili již dříve, takže vodáci existovali, ale fungovali jaksi neorganizovaně. My jsme se v redakci HYDRA rozhodli, že toto jubileum také oslavíme a pokusili jsme se dát našemu vodáctví, a vám, naším čtenářům, dárek v podobě vzpomínkového tématu. Pokoušíme se v něm přiblížit to nej, co se za sto let vodácké historie událo. Pokud ale nejste nadšenci vodáckého dějepisu, nemusíte být smutní. Nové HYDRO má určitě něco i pro vás, pestrost témat je tentokrát nebývalá.

Vybrat fotografii na titulní stranu byl poměrně oříšek, ale trn z paty nám vytrhl Milo Duffek, který ze svého archivu vybral mnoho krásných fotografií a jednu z nich jsme na titul i umístili. A aby jeho fotografie nezůstaly ležet nadále pouze v archivech, věnovali jsme Milo Duffkovi i HYDROgalerii. Je nazvána Jak se závodilo… a jsou v ní na černobílých fotografiích zachyceny důležité vodácké šampionáty druhé poloviny minulého století.

Následuje tradiční HYDRObulvár, kde se dozvíte ty největší drby, které se ve vodáckém světě od podzimu udály a pak už vyrážíme „slavit“ sté narozeniny.

Snížák sepsal krátký úvodní článek, ve kterém vysvětluje, proč jsme zvolili téma 100 let. Břeh na dalších třech stranách, ve článku Jak to vlastně začalo, přiblíží, jak se vodácký sport dostal do našich zemí a jak došlo k onomu památnému vzniku svazu vodáků a dále představuje českou vodáckou historii až do války.

Následuje Snížákův text pojmenovaný Češi ve světě velkých expedic. Snažili jsme se totiž vypíchnout nejen českou vodáckou historii z pohledu závodníků, která je vidět nejvíce, ale připomenout i další stopy našich vodáků ve vodácké historii světa. Dozvíte se něco o velkých expedicích, jakými byla třeba výprava s Matyldou na Indus a představíme vám naše největší expediční vodáky. Následuje představení Závodu století, které připravil Břeh. Že nevíte, o co se jedná? Neprozradíme nic, ale rozhodně se muselo jednat o pořádnou show uprostřed Prahy.

Jedním z míst, kde se psala naše vodácká historie, byly Svatojánské proudy na Vltavě, které jsou dnes bohužel hluboko pod jezerem vodní nádrže Štěchovice. Zaslouží si však určitě pozornost i dnešních vodáků a krásně nám něco z jejich historie popsal Jirka Červinka. Článek doplnil i výňatky ze staničních knih, které jasně ukazují, jací borci se dříve po Vltavě plavili.

Dalších pět stran patří vodáckým osobnostem. Kolektivně jsme pro vás dali dohromady medailonky lidí, kteří se zasloužili o rozvoj českého vodáctví a dobře ho reprezentovali v celém světě. Samozřejmě nebyl prostor pro všechny, ale doufáme, že se povedlo zmínit ty opravdu nejdůležitější.

Vojta Jančar, který by se dal nazvat opravdovým odborníkem na české toky všech velikostí, na dalších dvou stranách popisuje, jak se v Česku prováděly prvosjezdy a trochu se i zamýšlí nad významem slova prvosjezd. Tušili jste, že v minulém století existovaly dokonce Sborníky prvosjezdů?

Prvosjezdy téma tohoto HYDRA končí, ale pořád jsme teprve v první třetině. Pět stran jsme museli věnovat rozhovoru s Petrem Majorem, který v minulém roce obeplul skoro celou Skandinávii na seakajaku, a pořád je to málo. Z Petrových zážitků by se dala udělat celé kniha. Snad se ale Snížákovi podařilo vybrat z Petrova povídání to nejlepší.

Abychom ale jen nevzpomínali na dřívější časy připravili jsme pro vás i pár tipů, kam můžete vyrazit za vodou v jarním období, které se nezadržitelně blíží. Někdy se skoro zdá, že už dorazilo. Vojta Jančar představuje několik řek, které byste letos neměli opomenout, ať se řadíte k turistům či vyznavačům divokých peřejí. A jarní pozvánku si připravil i Martin Mitáš z CK Kudrna, který nás zve do Rumunska.

Následují tradiční průvodci. Tentokrát po řekách Calasima – sepsal Břeh, Mrlina – sepsal Michal Šindelář, Kralovický potok – sepsal Michal Dvořák a Žernovník, který připravil Ondra Skrbek. Doufáme, že i tito průvodci vám vnuknou nápady, kam by se na jaře dalo vyrazit zapádlovat.

Druhou polovinu HYDRA otevírá Kajman s druhým dílem svého povídání o pádlování v Patagonii, který nazval Patagonia Paradiso. Pokud jste se u minulého dílu báli velkých řek a peřejí, tentokrát to bude ještě výživnější. Z Patagonie se dále přesouváme ještě více na jih naší planety, v podstatě už to ani více na jih nejde. Ano, vydáváme se podívat na Antarktidu, kterou navštívil cestovatel a dobrodruh Jan Hocek. Mimo jiného měla jeho cesta i vodácký program a právě ten nám popisuje a ilustruje skvělými fotografiemi.

Pokud vás HYDRO na předešlých stranách ještě dostatečně nenalákalo na jarní řeky, což by bylo divné, zkusí to ještě Šakal, který si připravil dvoustránkového průvodce po vodňanské Blanici. Snad vás hromada fotografií na vodu vytáhne a začnete tahat přes zimu seschlé HYDRO z garáží. Dále nás Honza Čurda pozve na své Putování po Dálném východě, které absolvoval s partou kamarádů a zažili skvělý výlet do opravdové sibiřské divočiny.

Věděli jste, že na podzim proběhlo MS v raftingu na Novém Zélandu? A věděli jste, že naši se zase neztratili a posbírali mnoho cenných kovů? Určitě si o tom přečtěte v reportáži od Zbyňka Netopila, který byl na MS přítomen. Tomík Černohorský byl pro změnu přítomen na podzim v Indii a popisuje nám svůj nejsilnější zážitek z celého výletu – splutí řeky Pindar, které bylo jeho prvním multiday tripem.

V HYDROreview pro vás tentokrát Snížák vyzkoušel kajak Ascento z dílny Noah Kayaks a také prostudoval vodáckého průvodce White Water South Alps, který se skutečně povedl. Slovy chvály se rozhodně nešetří.

Petr Ježdík se zasloužil o Renesanci českého kanupola a v dvoustránkovém článku popisuje, jak se mu to podařilo. Doufejme, že se tento sport bude dále rozrůstat a že se v něm čeští vodáci brzy stanou světovou velmocí, jako v jiných disciplínách. Matěj Sottner pokračuje ve svém seriálu o Záchraně na vodě a v tomto HYDRU nám poví něco o záchraně zblízka a o záchraně pomocí házecího pytlíku. Určitě bude užitečné osvěžit si tyto znalosti, než po zimě vyrazíte na jarní řeky.

A už jsme těsně před velkým finišem. Partigo popisuje svoje putování po Dunaji v okolí vodního díla Gabčíkovo. Věrka Kučerová připravila zprávy z akcí a pozvánky na akce, které nás v nejbližší době čekají a Honza Rott představuje v paddleboardové rubrice jeden z Kanárských ostrovů – Fuerteventura, kde se dá s paddleboardem dosyta vyřádit i v zimě.

A na závěr? Na závěr HYDRA je pro vás nachystaná tradiční HYDROnadílka, bez které si už HYDRO určitě neumíte představit. Rozdáváme v ní letos 27 dárků. Hlavními cenami jsou kánoe Palava od Gumotexu a kajak Ascento od Noah Kayaks.

Doufáme, že se vám nové HYDRO bude líbit, že získáte svůj vysněný dárek v HYDROnadílce a že se brzy potkáme na prvních jarních vodách.

Zkušenosti čtenářů

zandula

Pred chvilkou dorazilo posledni Hydro a nejradsi bych vseho nechala a pustila se hned do cteni. Krasne zpracovane cislo se spoustou zajimavych clanku. Dekuji moc.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: