Hrdinkou závodů Světového poháru v Praze je dvakrát zlatá Fišerová.

Hrdinkou závodů Světového poháru v Praze je dvakrát zlatá Fišerová.

O minulém víkendu hostila Praha první letošní závody Světového poháru ve vodním slalomu. Úspěšní byli tentokrát hlavně singlíři, Tereza Fišerová vyhrála zlato, Martina Satková a Lukáš Rohan přidali bronz. Třešničkou na dortu je zlato Fišerové z Extreme Slalomu. Nejlepší český kajakář Jiří Prskavec skončil čtvrtý.

Závodní víkend začal tradičně v pátek kvalifikačními jízdami. Soutěž odstartovaly kajakářky a kajakáři. Jako první se vydalo na trať 54 kajakářek. Z první jízdy bezpečně do semifinále postoupila domácí závodnice Tereza Fišerová. Jako nováček této kategorie byla dokonce v úvodní kvalifikační jízdě bezchybná a ze všech nejrychlejší (95,53 s). Za sebou nechala i Jessicu Foxovou z Austrálie, která v závěru jízdy zaznamenala chybu. I přes 6 trestných vteřin si semifinále vyjela i druhá česká kajakářka Antonie Galušková (103.45 s, 6 trestných vteřin), ještě o něco lépe se dařilo taktéž postupující Barboře Valíkové (101.79 s, 2 trestné vteřiny).

Tereza Fišerová v kategorii K1 ženy

Po ženách se na start umělé slalomové dráhy v pražské Troji postavilo 67 kajakářů. Ani zde nezaváhal český trojlístek Jiří PrskavecVít PřindišOndřej Tunka. Všechny české lodě postoupily už z první kvalifikační jízdy. Nejrychlejší v kvalifikaci byl Ital Giovanni De Gennaro.

Trať v pražské Troji

Odpolední program prvního soutěžního dne úvodního dílu Světového poháru v Praze – Troji 2022 pokračoval závody singlířů. Nejvíce se dařilo domácí závodnici Gabriele Satkové, která předvedla suverénní a přitom pohodový výkon v čase 101.35 s.

Z 52 singlířů, kteří uzavírali první soutěžní den v Praze – Troji se mezi brankami nejlépe vedlo Kacperovi Sztubovi z Polska, který zajel čistou jízdu v čase 90.66 s. Mezi postupujícími nechybí ani české trio Lukáš Rohan, Vojtěch Heger a Václav Chaloupka.

Lukáš Rohan

Sobotní program Světového poháru ve vodním slalomu v Praze – Troji 2022 patřil kajakářům. Na startu semifinále kajakářek bylo 30 závodnic. Češka Antonie Galušková prolétla závodem v čase 106.64 s a na dlouho se usadila v čele. Až daleko za ní skočila velká jména, jako Britka Kimberley Woodsová, Polka Klaudia Zwolinská nebo Ukrajinka Viktoriia Usová, kterým nakonec finále uniklo. Češka nakonec skončila pátá a s přehledem si zajistila účast v odpoledním finále. Semifinálovou jízdu nejlépe zvládla Ricarda Funková z Německa v čase 102.26 s. Při své premiéře v soutěži kajakářek ve Světovém poháru si finále vyjela i Tereza Fišerová. Třetí Češka Barbora Valíková se do finále neprobojovala.

Tereza Fišerová při závodu singlířek

Tereza Fišerová skvěle začala své premiérové finále mezi kajakářkami, na prvním mezičase byla rychlejší o půl vteřiny než Foxová, na dalším vedla už o sekundu. Náskok až do cíle však neudržela a zařadila se těsně za Australanku. Zpětně jí rozhodčí ještě přisoudili jeden trestný dotyk. Plné tribuny hnaly tratí i další českou závodnici Antonii Galuškovou, kterou dvakrát zachytil válec před brankami 11 a 16, postupně nabírala velkou ztrátu a na nejlepší nestačila. Tereza Fišerová skončila pátá, přičemž trestný dotyk ji nakonec připravil o bronz. Antonie Galušková obsadila deváté místo. Ve finále zvítězila Jessica Foxová (103.91 s., 2 tr. vteřiny), druhá byla Elena Liliková (104.80 s, 2 tr. vteřiny) a třetí Camille Prigentová (105.33 s). 

Australanka Jessica Fox si nadělila vítězství ke svým 28. narozeninám

Ze 40 závodníků po semifinále zbylo deset. Těžká trať zavařila hodně jezdcům, padesátivteřinových penalizací se kupilo více než dost. Majitelů trestné padesátky bylo celkem 20, mezi nimi například Joseph Clarke z Velké Británie, Lucien Delfour z Austrálie nebo Dariusz Popiela z Polska, kterým se šance na finále rozplynuly.

Na tabuli dlouhou dobu svítilo jméno Němce Hannese Aignera jako vedoucího závodníka, který ve nechyběl ve finále, stejně jako Peter Kauzer ze Slovinska nebo Giovanni De Gennaro z Itálie. Shodným časem 95.29 s se o vítězství v semifinále podělili Jakub Brzezinski z Polska a Slovák Jakub Grigar.

Jiří Prskavec bral nepopulární čtvrté místo

V poslední třetině závodu přišel čas pro české trio. Ondřeji Tunkovi jeho jízda na finále nestačila. Ve finálové desítce nakonec fanoušci neviděli ani Víta Přindiše, kterého pořadím srazily dva trestné dotyky. Úplně jiná jízda to však byla v podání české jedničky Jiřího Prskavce, který si dovolil poslední metry mírně vypustit. Ani později připsaný jeden dotyk ho o účast ve finále nepřipravil a byl jediným domácím kajakářem v odpoledním finále.

Ve velkém stylu rozjel finále kajakářů Peter Kauzer, který se štěstím proklouzl mezi nejlepší desítku z posledního postupového místa. Olympijský medailista zajel čistě a nasadil laťku hodně vysoko časem 95.54 s. V polovině závodu do trati vlétl jediný domácí závodník Jiří Prskavec. V jeho podání to byla typicky dravá jízda s těsnými průjezdy. Nabral však dotyk na brance 18 a šel na průběžné třetí místo, kde však vydržel jen dalších pár minut. Trestný dotyk zaznamenal i Ital Giovanni De Gennaro, přesto časovou ztrátu v cíli čas výrazně stáhl, Prskavce odsunul z medailových pozic a zařadil se hned za stále vedoucího Slovince. Ve finále kajakářů zvítězil Peter Kauzer (95.54 s), druhý byl Giovanni De Gennaro (96.49 s, 2 tr. vteřiny) a třetí Martin Dougoud (97.28 s). Jediný český zástupce Jiří Prskavec skončil čtvrtý.

Vítězové kategorie K1 muži – zlato Peter Kauzer, stříbro Giovanni De Gennaro a bronz Martin Dougoud

Závěr sobotního dne obstaraly kvalifikační jízdy olympijské disciplíny, která bude poprvé na programu LOH v Paříži 2024 extrémního slalomu. V kvalifikaci jeli závodníci samostatně na čas, nejlepších 32 žen a mužů se představí v nedělních vyřazovacích jízdách. Tam už budou závodníci startovat po čtveřicích, z každé postoupí nejlepší dvojice a pavoukem se bude probíjet dále pořadím až k finálové čtyřce. Z ní vzejdou tři medailisté. Z domácích závodnic prošla kvalifikací pouze Tereza Fišerová, v soutěži mužů se představí trojice Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Vojtěch Heger.

V semifinále C1 zazářily všechny tři Češky – Tereza Fišerová, která byla semifinále nejlepší, tak i na Martina a Gabriela Satkovy, které se seřadily na třetím, resp. čtvrtém místě. Ve finále zajela první Češka na startu Gabriela Satková čistou jízdu, ale mírné chyby a několik zdržení na trati, které způsobilo držení ve válcích, stačilo na průběžné druhé místo.

Hned poté rozjela svou jízdu její starší sestra Martina. Tu chytil válec u branky 19, jinak ale předvedla skvělou čistou jízdu a díky lepšímu času odsunula svou mladší sestru z druhého místa. Slovence Zuzaně Paňkové tolik nevyšla horní pasáž trati, na prvním mezičase ztrácela přes 3 vteřiny. Ztrátu však dokázala mírně stáhnout v závěrečné fázi a šla na průběžné třetí místo. O rozřazení medailí rozhodovala už jen Tereza Fišerová. Hlídala si těsné průjezdy a jela na úrovni času vedoucí Lilikové. U branky 16 se zdržela ve válci a začala mírně ztrácet. V poslední části trati však neskutečně zabrala a do cíle za burácení tribun dojela s náskokem jediné vteřiny a v čase 111.80 s mohla slavit zlato (111.80 s), stříbro brala Elena Liliková (112.80 s, 2 tr. vteřiny) a bronz má Martina Satková (113.35 s).

Sestry Satkovy

V semifinále C1 mužů se představily hned tři české lodě. Václav Chaloupka však rozšířil řady těch, kteří neprojeli čistě jednu z branek a zaznamenal trestnou padesátku. Vojtěch Heger a Lukáš Rohan postoupili do finále z pátého, resp. šestého místa. Až na 3 jízdy závodníků startovního pole byly ve finále singlkanoistů k vidění jen čisté jízdy, velké souboje o medaile, ale také zaváhání favoritů.

Stříbrný olympijský medailista Lukáš Rohan na trati ztrácel kolem jedné vteřiny, jel čistě a průjezdy zkracoval, jak to šlo. Dostal se časem pod 100 vteřin, stačilo mu to na průběžné třetí místo. Druhý domácí závodník Vojtěch Heger ztrácel pouhých 14 setin sekundy na vedení. Pak už se ale ztráta začala navyšovat a zařadil se na průběžné čtvrté místo za svého reprezentačního kolegu. Zlato mezi singlíři bere Luka Božič (97.75 s), stříbro vybojoval Nicolas Gestin (98.71 s) a bronz má Lukáš Rohan (99.88 s).

Komentátor Daniel Stach

Závody v extrémním slalomu uzavřely třídenní zastávku Světového poháru ve vodním slalomu 2022 v Praze – Troji. 32 mužů a 32 žen se postavilo na start vždy ve čtveřicích, z každé jízdy dále prošli vždy dva nejrychlejší závodníci. Museli projet kolem několika povodných branek, dvou protivodných a k závěru ještě udělat eskymáka.

V mužské kategorii měla Česká republika hned trojí zastoupení. Jiří Prskavec a Vít Přindiš se však nedostali přes první kolo. Vojtěch Heger došel až do čtvrtfinále. Ocenění za velkou bojovnost předvedl v semifinále Švýcar Dimitri Marx, který už po přibližně třetím záběru přišel o jeden list pádla, předvedl ale heroický výkon a i přes obrovskou nevýhodu jel stále v popředí a až na posledních metrech se propadl na třetí místo, tedy první nepostupovou pozici. Zaplněné tribuny ho však po celou jízdu provázely obrovským potleskem.

Tereza Fišerová v Extreme Slalomu

Ve finále se představila čtveřice Joseph Clarke z Velké Británie, Stefan Hengst z Německa, Pedro Goncalves z Brazílie a Timothy Anderson z Austrálie. Brit jel od začátku na první pozici, u druhé protivodné branky se však do popředí vyšvihl Němec Hengst a dojel si pro zlato. Druhý skončil Brit Clarke, na třetím místě dojel Goncalves a čtvrtý Anderson.

Fišerová na stupních vítězů

V ženské kategorii bojovala z domácích závodnic pouze Tereza Fišerová, ta s přehledem postupovala pavoukem dál a dál, až přišlo semifinále, kde se odehrálo pořádné drama. Že je extrémní slalom skutečně bojem na tělo, se ukázalo u protivodné branky 5, do které Fišerová vjížděla jako první. V tu chvíli se na ni natlačila Číňanka Jiahua Yanová i Australanka Noemie Foxová. Kvůli strkanicím u brány pak Fišerovou, která už z brány vyjížděla, nabrala špičkou lodi čínská závodnice a roztrhla jí pravé obočí. Česká reprezentantka i přes evidentní velkou bolest zatnula zuby a stále na první pozici dojela až do cíle. Nad jejím startem ve finále se vznášel otazník, ale Fišerová se rozhodla bojovat i o druhou medaili z dnešního dne.

O pár minut později už stála na startovní plošině se zalepeným obočím, po jejím boku byly Klaudia Zwolinská z Polska, Mallory Franklinová z Velké Británie a Noemie Foxová z Austrálie. Češka stylem start-cíl projela suverénně trať na prvním místě, které s přehledem udržela a korunovala snovou neděli i druhým zlatem v čase 65.23 s. Na druhém místě se umístila Polka, třetí Britka a na mladou Australanku zbylo čtvrté místo.

Foto: Jan Homolka a Barbora Reichová

Podrobné výsledky a ohlasy závodníků naleznete na slalomtroja.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: