Náš spolupracovník Jan „Šťovík“ Šťovíček brázdil přes léto české turistické řeky a sepsal pro vás několik, konkrétně tři, postřehů a příběhů, které ho přes léto velmi zaujaly. Dočtete se o (zdařilé) přestavbě jezu Jelení lávka v Českém Krumlově, situaci okolo lesního jezu na Sázavě a do třetice vás čeká ještě jeden zajímavý příběh z Vltavy.
Komu se nelení, tomu se Jelení
Je naprosto zřejmé, že jeden z nejatraktivnějších jezů na Vltavě, Jelení lávka, je pro vodáky definitivně ztracen. Do šlajsny byly nainstalovány kartáče rybího přechodu, které zatím – bez dostatečného průtoku – zachycují špínu, splašky a odpadky a celému světu tak ukazují, jaký je Český Krumlov pěkné město. Zatímco později se budou na kartáče rybího přechodu napíchávat ryby, zatím se v bazénech mezi nimi topí krysy.
Nevím, kdo celou stavbu nového jezu zadal a řídí, ale ať už je to kdokoli (město Český Krumlov, Povodí Vltavy, energetické a vodohospodářské organizace…), evidentně má zbytečně mnoho peněz a málo přinejmenším organizačních schopností: nejdřív bylo pečlivě vybagrováno koryto od naplaveného kamení, živelně zdivočelá náplavka upravena do podoby nábřeží s městskou promenádou a spolu s tím byl důkladně opraven jez. Následující rok se do koryta navezlo kamení, na kterém stojí bagry a opravený jez se kompletně zboural. Nakonec se zase bude barovat koryto a tak dále a tak dále. Aniž bych byl odborníkem na stavební práce nebo ekonomiku, něco mi říká, že se spousta práce dělala úplně zbytečně.
Ale o pár dní později jsem slyšel v rozhlase nekonfliktní a bez hysterie přednesený komentář o tom, že vodáci v Českém Krumlově si sami našli způsob, jak rozestavěný jez sjíždět s využitím protipovodňových bariér. A to už má smysl.
Lesní vás nesní
Na Sázavě je zatím situace zcela opačná. Jez nad Kamenným Přívozem, známý jako Lesní jez dokázal díky silnému bočnímu proudu do náhonu překvapit, potrápit a mnohdy „sežrat“ i zkušené vodáky (v uvedeném pořadí).
Tak s tím je teď konec. Náhon je důkladně zahrazen balvany. Celá řeka teče přes jez, většina vody přímo jednou z posledních klasických vorových propustí na dolní Sázavě a šlajsnu uzavírá nádherná mohutná vlna. Zadarmo to samozřejmě není, na rozhraní proudu a vracáku pod šlajsnou zůstala po nějakém bagrování nešťastně umístěná halda kamení, která proud rozděluje a významně tak likviduje snahy o jakoukoli jinou taktiku, než jet na střed přímo rovně. Ovšem kilometrový úsek pod jezem, který má konečně a zřejmě naposledy dost vody, za nějaké trable stojí.
Obecně se má za to, že po vyhrané bitvě o perlorodku se veškerá pozornost ekologických aktivistů a jiných teroristů upíná k Horní Vltavě a fungování tamního regulačního systému. Ale čert nikdy nespí a ten ekologický je navíc „po čertech aktivní“.
foto: Sázava Tour
Kdyby Šťovík opět mimoděk nedokazoval, že má místo mozku sval, zjistil by, že o tématice suchých a trapiči elektrárenskými podělaných jezů se píše v několika článcích na raft.cz. A kdyby nebyl lempl, zeptal by se na stav v Krumlově na povodí. Od nějakého inženýra by se o Jelení Lávce dozvěděl to samé, co já před cca čtyřmi lety. Překopávky musí být na etapy, aby na ně byly eurodotace. Kdyby se to udělalo najednou, žádné dotace by nebyly, jsou koncipované na každou činnost zvlášť. oficiální důvod byl ochrana před povodněmi, ale tomu už dnes asi nevěří ani na povodí. Jako obvykle jde o prachy a o to, že se nenajde vodák – právník, který by na ty przniče řek podal sofistikované (neprůstřelné) trestní oznámení. Mohl to být zajímavý článek, ale výsledek je snůška blábolů…