Mistrovství světa v kaneopolu Číně je již minulostí. Česká reprezentace do 21 let se umístila na 15. místě ve své kategorii. Kategorii mužů ovládli po třetí v řadě Němci. V soutěži žen uspěl tým z Nového Zélandu. Zlato z kategorie mužů do 21 let obhájilo Španělsko a v ženách do 21 let zvítězila reprezentace Francie. Z Česka vyrazil do Číny pouze jeden tým, a to mužská U21, která si účast vybojovala už před dvěma lety na MS ve Francii. Ze soupisky, která hrála na MS 2022 zůstali v reprezentaci Gabriel Černík, Štěpán Koutník, Dominik Mencák a Vojtěch Jakubík. Pro MS 2024 tým doplnili Matouš Eiselt, Ondřej Janoušek a Vojtěch Bartoš. V základní skupině se Češi potkali postupně s Francií, Polskem, domácí Čínou a Portugalskem. Ze základní skupiny se týmu postoupit nepodařilo, takže se tým propadl do bojů o kvalifikaci na příští mistrovství světa 2026 v Duisburgu. Bohužel ani zde se po zápasech s Austrálií, Litvou, Singapurem, Taiwanem a Japonskem úplně nezadařilo ve smyslu kvalifikace na další MS. Výsledné umístění však rozhodně není špatným výsledkem v silném konkurenčním prostředí.
Jak průběh MS hodnotí Petr Ježdík, trenér reprezentačního týmu?
Petře, jak bys zhodnotil českého účinkování na mistrovství?
Tak určitě :-).
Jako trenér a teamleader jsem spokojen velmi. Tým, který jsem letos připravoval, měl oproti předchozím zatím nejvíce propracovanou a strukturovanou přípravu ze všech mnou dříve vedených týmů. Osobně jsem již před mistrovstvím očekával vysokou konkurenci. Zároveň jsem ale věděl, že tým, se kterým tam jedu, je dobře připraven předvést kvalitní a „koukatelné“ kanoepolo. Kluci skutečně bojovali naplno a na hřišti předváděli pěkné výkony. Občas se pravda úplně nezadařilo a nepodařilo se nám postoupit ze základní skupiny. Také některá rozhodnutí sudích byla spíše na horní hranici přísnosti trestu, ale i tak jsme několikrát dokázali otočit nepříznivý zápas v náš prospěch.
Můj střízlivý odhad našich možností bylo umístění od 10. do 18. místa z celkových 20 startujících týmů. Těsný nepostup do top 12 a nešťastně prohrané semifinále v dolní skupině nás pak poslalo do boje o 15. místo, které jsme s přehledem uhráli proti Japonské reprezentaci. Bohužel 15. pozice je první nekvalifikační na další MS v roce 2026 v německém Duisburgu. Nyní před námi tedy leží výzva kvalifikovat se z ME 2025, které se bude konat v polském Kaliszi.
Co jste dělali, abyste udrželi morálku/koncentraci/motivaci po sestupu, povedlo se to?
Upřímně, zkuste někdy strávit 40 týdnů systémové přípravy se skupinou atletů o 20 a více let mladších, navíc z pověstné generace Z, plné mikrotraumátek a podobných neduhů. Když se pak nezadaří, je pak celková nálada pod psa. Podle teorie smutku je pak moje úloha zhustit všechny úvodní fáze jako šok, odmítání a agresi do co nejkratšího úseku, aby co nejdříve přišlo Zmikundovo „se s tim smiř“. Žádný sudí ani vybavení hotelu nepřišlo k úhoně a my se mohli soustředit na pokračující turnaj. Spolu s kapitánem Gabrielem Černíkem se nám podařilo utnout sebelítostivé řeči někdy během následující večeře a znovu konsolidovat tým u večerní rutiny videorozborů her našich následujících protivníků, případně „nahajpování“ týmu hláškami postavy trenéra Hrouzka ze seriálu Lajna. Následně v duchu „Nejsi smutnej, nebo ti rozbiju držku“ jsme pokračovali v turnaji v plné motivaci a síle.
Jestli můžeš vypíchnout 1 až 2 hráče, kteří hráli nejlíp nebo tě příjemně překvapili.
To je strašně těžká otázka u týmového sportu, kde záleží na každém. Každý hráč měl během turnaje své světlé i temnější chvíle. Určitě mohu vyzdvihnout přínos kapitána Gabriela Černíka, pro kterého to byl poslední turnaj v kategorii do 21 let a jabloneckého hráče Vojty Jakubíka, který pravděpodobně od Gabriela převezme kapitánskou pásku. Oba borci byli velkou oporou pro tým jak na samotném turnaji, tak hlavně v přípravě během sezony. Jejich obětavý přístup má dlouhodobý přesah i v přípravě mládeže v jejich domovských loděnicích v Praze a v Jablonci nad Nisou.
Jakou má budoucnost kanoepolo v Číně? Není trochu divné, že Čína organizuje turnaje a sama skončila 3x poslední a 1x předposlední?
Na setkání vedoucích výprav, kde se sešli představitelé kanoepola z celého světa, zaznělo, že díky pořádání MS v Číně se spustil důležitý koloběh, odstartovaný tím, že se pobavili mezi sebou ti správně postavení lidé ve společnosti. S velkou pravděpodobností tak Čína spustí Novozélandský kanoepolový model, a to zavedení tohoto sportu do škol. To v konečném důsledku znamená obrovské množství lidí, kteří kanoepolo hrají – nebude to tedy dlouho trvat a úroveň čínského kanoepola půjde rychle nahoru.
Jaké jsou plány na roky 2025 a 2026? Vím, že končí tři hráči, tak jak se tým doplní?
Ano, tři hráči odcházejí do seniorské kategorie, odspodu se ale tlačí 19 nových hráčů, kteří se mohou ucházet o to být v národním týmu muži do 21 let pro rok 2025. I se stávajícími členy reprezentace se během léta 2025 bude vybírat z 25 uchazečů. Taková konkurence zatím v Čechách nikdy nebyla. Slibuju si od toho, že se do týmu dostanou hlavně ti, kteří budou ochotni dělat něco navíc a nespoléhat na to, že kanoepolo je malý sport s minimální národní konkurencí. Mým jednoznačným cílem je postavit na ME 2025 týmy v kategoriích ženy U21, muži U21 a muži. A odtud se pokusit kvalifikovat co nejvíce týmů na MS 2026.
Dovolil bych si zároveň apel na českou vodáckou komunitu. Kanoepolo je zajímavá týmová vodácká disciplína, která v sobě snoubí atletické, dovednostní, taktické a strategické dovednosti hráčů. Do příštího ME zbývá 45 týdnů. Máme plán, máme tréninkovou strukturu, která je z velké části individuální a nevyžaduje pravidelnou přítomnost, jsme otevření. Chcete-li něco dokázat, být součástí týmu, nosit lvíčka na prsou, zkuste to, přidejte se, je to hratelné. A aspoň se nebudete nudit.