Freestylový ráj v Ugandě

Freestylový ráj v Ugandě

Voda je v zimě pro freestyle studená a tak je nutné za přípravou na další sezonu zamířit na jih. Ideální zemí pro freestyle je Uganda. V tomto státě, ležícím na rovníku afrického kontinentu, pramení jedna z největších řek na světě – Nil. Pro milovníky dobrodružství a divoké vody tu ještě zbyla část řeky, která prozatím nebyla přehrazena a navždy tak pohřbena.

Letos se spolu s Bartoszem opět vracíme na náš oblíbený ostrov uprostřed Nilu, pouze 400 metrů po proudu od dvou vln, které se řadí k těm nejlepším na světě. Jedna z nich se jmenuje Nile Special a druhá Club Wave. Obě vlny svá jména získala od názvů stejnojmenných lokálních piv. Život se nám rázem zmenšuje na pádlování dvakrát denně, jídlo a spánek. Samozřejmě volné chvilky zde vyplňujeme různými druhy aktivit od lezení přes slackline až po frisbee golf.

Za poslední roky se kemp Hairy Lemon stal zimní destinací pro většinu freestylistů z celého světa. Letos je tu pořádně živo od listopadu až do dubna a to zejména díky mistrovství světa, které se letos v září pojede v Kanadě. Vlny jsou díky obrovskému množství vody, která tu protéká, velké a rychlé. Po krátké době si zvyknete na množství vody a pak už můžete pilovat triky na všechny strany a to pouze ve vestě, helmě a špricce. Voda má asi 25 a vzduch příjemných 30 stupňů.

Nejbližší město s elektřinou a internetem je vzdálené zhruba hodinu jízdy autem nebo na motorce, nebo o něco déle pomocí public transportu. Místní public transport jsou většinou staré toyoty, které mají 12 sedaček, jsou homologované pro 15 lidí a běžně v nich jezdí 20 lidí a nějaké to kuře jako bonus. Public transport je ovšem nejlevnější varianta a také možná nejzábavnější. Jak často se vám poštěstí vidět nevěřícně zírajícího Afričana, když mezi 20 černochy namačkanými v jedné dodávce objeví bělochy.

Když jsme si už potřebovali odpočinout od vln, osedlali jsme místní motorkáře a s kajakem na kolenou se necháváme vyvést na začátek úseku řeky Day II. Nejdřív si pohrajeme na vlnoválci Superhole a pak nás čeká zhruba dvouhodinové pádlování peřejemi a válci zpět dolů do kempu. Po cestě se zastavujeme na několika vlnách, na kterých se při dobrém vodním stavu dá pořádně vyřádit.

Při vodním stavu, kdy ani jedna z vln nefunguje nejlépe, se vydáváme objevit řeku níže po proudu. Po hodinové jízdě po téměř stojící vodě obklopeni množstvím ptáků a občas nějakým tím plavajícím hadem se řeka dělí do několika kanálů a voda se začíná zrychlovat. My vjíždíme do kanálu úplně nalevo a dorážíme k vlně se jménem Fanta. Menší rychlá vlna s velkým množstvím pěny je zábavná a při správném provedení umožňuje odjíždět vše na co si vzpomenete. Když se vyjezdíme tak, že už nemůžeme držet pádlo, naskakujeme na motorky a odjíždíme zpět do kempu.

Kemp v krásné přírodě naplněný pohodovým pádlováním v teple utíká rychle a čas návratu domů se přibližuje. Afriku nemůžeme opustit, aniž bychom nezavítali na safari a tak na poslední dva dny vyrážíme do národního parku Lake Mburo. Po opravdu zábavné cestě autobusem dorážíme do Rwakobo Rock, kde nejdřív vyrážíme na projížďku na kolech, poté na noční safari autem a ráno na pěší procházku. Tím pro nás kemp skončil a musíme letět zpět do Evropy. Doufáme, že se stihneme vrátit znovu před stavbou připravované přehrady, která toto vše zničí.

Pro více fotek klikněte zde.
Petici proti zdejší přehradě naleznete zde.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: