Sawyer Personal Water Bottle (PWB) ocení všichni, kteří jezdí do krajů s nejistým zdrojem pitné vody, ale je dobře použitelná i v našich podmínkách. Není už potřeba tahat zásobu vody, protože si ji vyrobíte.
Dodává: BUSHCRAFT shop,
www.bushcraftshop.cz
Testoval: Snížák
■ Materiál: plast bez BPA
■ Objem: 1 l
■ Filtr: Sawyer PointONE
■ V balení: 2 náhradní picí brčka, čisticí injekční stříkačka
■ Hmotnost: lahev 43 g, filtr: 28 g
■ Kapacita: 3 000 000 l
■ Infocena: 2 290 Kč
Filtr je tvořen systémem mikrovláken, jejichž stěny tvoří membrána s velikostí póru 0,1 mikronu. Laicky řečeno jde o systém trubiček, do kterých se tlačí voda skrz malé dírky, které vše zachytí. Rozměr póru 0,1 mikronu zaručuje, že filtr odstraní téměř sto procent bakterií, prvoků a nečistot. Určitě se nevypořádá s chemickým znečištěním.
Obsluha filtru je jednoduchá a musíte si dávat pozor jen na dvě věci. Filtr nesmí zmrznout, protože by se poškodila membrána, a občas musíte filtr propláchnout. Pro ten účel je přibalena injekční stříkačka, kterou nasadíte na výtokovou část a vodu ze stříkačky (čistou!) skrz filtr protlačíte. Filtr stačí propláchnout (v závislosti na kvalitě filtrované vody) třeba jedenkrát za tři dny, takže stříkačka může zůstat na suchu i v případě delší výpravy.
Výrobce udává, že můžete přefiltrovat až 3 000 000 l vody. Pokud si kapacitu přepočítáme na peníze, tak 1 l vody vychází na 0,0007 Kč.
Z praktického používání nemám co vytknout, z lahve se snadno pije a vodu bez potíží vytáhnete i ústy (lepší je pomoct si stlačením lahve). Čištění i další manipulace jsou intuitivní, a navíc je milé, že filtrační jednotku jde vyndat, našroubovat třeba na PET lahev a používat filtr i s jinou nádobou. Nemám k dispozici laboratorní testy, ale vše, co jsem přes lahev protlačil, mi nezpůsobilo potíže.
S klidným srdcem mohu říct, že jsem našel svůj filtr snů, který jen tak nedám z ruky a určitě spolu projedeme mnoho destinací, kde je potřeba pít přefiltrovanou vodu.