Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Evropský šampionát vodních slalomářů v Praze-Troji 2020 již zná své vítěze
22. 9. 2020
Zuzana Trojáková
V Praze-Troji se v termínu 18. – 20. září konalo dlouho očekávané Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Přestože se akce nevyhnula jistým omezením, diváků nejen naše reprezentanty přišlo podpořit i tak dost a českým závodníkům se nakonec podařilo vybojovat mnoho cenných kovů.
O průběhu celé akce a utržených medailích si můžete přečíst v reportáži, kterou jsem pro vás připravili ve spolupráci s ČSK.
Jen osmnáctiletá Gabriela Satková je novou mistryní Evropy ve vodním slalomu v kategorii C1 ženy. Nechala za sebou i zkušenější závodnice, včetně týmové kolegyně Terezy Fišerové, která vybojovala stříbro. Díky tomu se Fišerová stala další olympioničkou, která by měla startovat v Tokiu v létě 2021.
Čtvrtý titul mistra Evropy v kariéře vybojoval na domácí trati kajakář Jiří Prskavec. Vyhrál i v letech 2013, 2014, 2016. „Takový úspěch se nikdy neomrzí. Jsem rád, že zrovna v letošní sezoně, která nám nedávala moc šancí na úspěch, se mi to i tak na jediném možném velkém závodě povedlo, navíc doma. Moc si toho vážím. Sice tu není takový dav jako normálně, ale možná o to víc se fanoušci snažili a tlačili nás do cíle, mně osobně to hodně pomohlo. Nebyl jsem moc nervózní, naopak jsem se ohromně těšil, protože své kamarády z cizích zemí jsem neviděl půl roku a moc jsem se těšil, až si společně zazávodíme. Jsem rád, že jsem dokázal udržet nervy a předvedl nejlepší jízdu této sezony.“
Vavřinec Hradilek se ani po semifinálové, ani finálové jízdě necítil optimálně. „Myslím, že jsem předvedl maximum, celý víkend se necítím moc dobře, nevím, jestli na mě něco leze, ale jsem trochu vyčerpaný. Mrzí mě, že to vyšlo zrovna teď, ale jsem rád, že jsem předvedl čistou finálovou jízdu,“ řekl čtvrtý Vavřinec Hradilek.
Peter Kauzer si dojel v Troji pro stříbro: „Celý den jsem se cítil dobře, ale když jsem vystartoval, až do brány číslo 4 a 5 to jelo špatně. Pak jsem se dal dohromady a bojoval jsem. Fyzicky to bylo opravdu velice náročné. Ale byla to zábava. Před startem za mnou přišel Jiří a říká mi: ‚Neudělej nám to v Praze podruhé,‘ takže on je teď první a já druhý, ale jsem šťastný,“ řekl Slovinec.
Bronz si odnesl Polák MateuszPolaczyk: „Byla to docela dobrá jízda, ale měl jsem problém na bráně číslo 3 a 4, ale asi od desáté brány to jelo pěkně. Můj cíl byl jen zajet co nejlépe, protože po pandemické přestávce jsem se na závody hrozně těšil.“
Obhájce titulu VítPřindiš se v sobotu musel nakonec spokojit s 6. místem i kvůli jednomu doteku branky číslo 10: „Ten dotek hrozně zamrzí, špatně mi to tam vyšlo do brány číslo 10, musel to být fakt nějaký mikrodotek. V cíli jsem se radoval, a pak mně to moc mrzelo. Dvě zlata pro náš tým jsou ale skvělý úspěch,“ řekl Přindiš.
Gabriela Satková zlatá na kánoe
První Češkou na trati byla GabrielaSatková. Jela superrychlou jízdu, předváděla efektivní brankové kombinace. Pak ale podjela přibližně o metr branku 12 a musela se vracet. Časovou ztrátu však vzápětí smazala díky skvělé střední části, kde vypilovala ideální nájezdy a v cíli se usadila na průběžném prvním místě s časem 121,75 s.
Tereza Kneblová vlétla do divokých vln opravdu divoce. Na brance 7 se však dotkla, poté ji ve střední části strhl válec a kvůli tomu minula branku 18, do které se musela vrátit. Zařadila se sice na třetí místo, ovšem po přezkoumání rozhodčích jí přibyla další penalizace a Kneblová skončila na konečném 6. místě.
Poslední na startu byla TerezaFišerová. Ještě v polovině trati měla na Satkovou náskok 1,5 vteřiny, i přes čistou jízdu však za reprezentační kolegyní zaostala o tři desetiny. Výkonem 121,75 s se mistryní Evropy stala domácí závodnice Gabriela Satková, stříbro vybojovala Tereza Fišerová (122,05 s), jež si zároveň tímto umístěním vybojovala účast na olympijských hrách v Tokiu 2021, a bronz udržela LuciePriouxová z Francie (130,03 s).
„Je těžké vybrat jednu větu, která se k tomu dá říct, protože teď cítím spoustu emocí a zkrátka tomu nemůžu uvěřit. Jízda určitě nebyla bezchybná, udělala jsem fatální chybu na bráně 12, ale naštěstí jsem se stihla včas vrátit a zbytek jízdy byl v pořádku, snažila jsem se to dohnat, a nakonec to stačilo. Považuju to určitě za svůj největší dosavadní úspěch, jelikož jsem v seniorské kategorii nikdy žádnou medaili nevyhrála. Navíc jsem nikdy nebyla ve finále, takže to je určitě úspěch a mezi ostatními tituly v juniorské kategorii je to opravdu paráda,“ řekla šťastná šampionka GabrielaSatková.
„Mně jsou ty stříbrné medaile víc souzené, ale právě jsem si zajistila olympiádu, a to je něco neuvěřitelného. Jsem moc ráda, že zazní česká hymna a že si to s Gabčou užijeme na stupních společně. Trať byla vážně těžká, sledovala jsem jízdy ostatních holek a bála jsem se, že budu kazit. Koukala jsem i na Gabču a fandila ji, ale jak se v jednu chvíli vracela, nevěřila jsem, že zajela tak super čas. Když jsem byla sama na startu, věděla jsem, že je pořád první, ale abych doufala v to, že to někdo pokazí a já to budu mít jisté, to by nebyl náš sport a ani já sama. Já jsem jí to moc přála, jsem vážně šťastná, že si zajela pro zlato – a to, že mám stříbro a k tomu olympijskou letenku, to mě dělá naprosto spokojenou,“ popsala své pocity TerezaFišerová.
„Ve střední části tratě jsem udělala obrovskou chybu. Ačkoliv to nebyla ta nejtěžší část trati, zkazila jsem to. Naštěstí zbytek závodu mi vyšel a jsem šťastná, že jsem to zvládla. Trať jsem si opravdu užila, i když byla náročná. Protože když jste ve vodě, nebojujete s ní, a to je krásné. Za tři týdny nás čekají boje o olympiádu, takže je skvělé, že jsme mohli absolvovat tento závod ještě před tím,“ řekla bronzová medailistka Priouxová.
Češky vládnou i hlídkám
Atraktivní závody hlídek uzavíraly nabité sobotní odpoledne v pražské Troji v rámci programu mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Mistryněmi Evropy v týmové soutěži kanoistek se staly Češky, nejlepší tým kajakářů mají Francouzi.
Na startu čekalo pět týmů složených vždy ze tří kanoistek. Závod rozjely Italky a hned se postaraly o pořádné drama. U branky 10 se Chiara Sabattiniová zachytila ve válci, Marta Beertoncelliová následně musela zpomalit a v této těžké pasáži se na několik chvil dokonce ocitla pod vodou. Následovala padesátivteřinová penalizace a další chyby se kupily i ve spodní části tratě i tím, že se kanoistky dlouho skládaly zpátky do ideálního pořadí.
Kritický moment si vybraly i Slovinky. Alina Eva Hocevarová hodně podjela branku 10 a musela se do ní dlouho vracet přes rybí brod. Byť slovinské trio na brankách 6, 7 a 8 nasbíralo šťouchy, celkový čas byl hodně kvalitní a Slovinky šly do čela. Nejhůře dopadly Španělky, když Clara Gonzalesová dokonce ztratila pádlo a kus trati projížděla bez něj. Nakonec se jí podařilo ho chytit, ovšem trestu za neprojeté branky se nevyhnula a tým si připsal celkem 266 vteřin penalizace. Slušně zajely Francouzky, jely celou dobu hodně u sebe, ale i tady se chybovalo. Přesto i 64 vteřin stačilo na průběžné druhé místo. Říká se, že nejlepší až na konec. A česká posádka ve složení Tereza Fišerová, Gabriela Satková a Tereza Kneblová to splnily do puntíku. Zajely excelentní jízdu, jako jediné z celého startovního pole bez jediného trestného dotyku s náskokem téměř 25 vteřin si dojely pro titul mistryň Evropy v hlídkách. Stříbro slaví Slovinky (Alja Kozorogová, Alina Eva Hocevarová, Lea Novakova), bronz náleží Francouzkám (Lucie Bauduová, Claire Jacquetová, Lucie Priouxová).
„Myslím, že jsme to s holkami nepodcenily, trénovaly jsme a hezky se sjely, panuje mezi námi skvělá důvěra. A hlavně jsme to všechny tři zajely dobře individuálně, což je podle mě do hlídek nejdůležitější,“ pochvalovala si TerezaFišerová.
„U nás je skvělé, že jsme všechny tři víceméně vyrovnané, všechny si věříme a jedeme to podobně, takže je to v podstatě, jak kdybych já jela s dvěma dalšíma Gabčama,“ smála se GabrielaSatková.
„Je to neskutečné, byla jsem tak ráda, když jsme dojely do cíle, spadl mi kámen ze srdce. Hodně jsem se bála, že to holkám pokazím, ale nakonec to vyšlo a teď si to budeme hlavně užívat,“ doplnila TerezaKneblová, která se tak nakonec také dočkala evropské medaile.
Triumf mezi kajakáři slaví Francouzi
Závodu týmových kajakářů se účastnilo dvanáct družstev. Jako první vyjeli na trať Švýcaři ve složení Martin Dougoud, Lukas Werro a Dimitri Marx, kteří jeli velmi dobře a kompaktně. Neudělali ani jednu chybu, efektivně se poskládali do branek. Ačkoliv v tu chvíli ještě nebylo možné jakékoliv srovnání, nasadili na dlouhou dobu opravdu kvalitní čas 114.14 s.
Ve velmi silném složení se představili Rakušané, ovšem trojice Felix Oschmautz, Mario Leitner a Matthias Weger a usadili se s časem 120.06 s za švýcarským triem.
Výborně jeli Poláci. Nebýt čtyř trestných vteřin, šli by do čela. Po dvou dotecích na brankách 2 a 10 však zůstávali druzí s časem 115.91 s. Ukázkovou jízdu předvedli Francouzi ve složení Boris Neveu, Quentin Burgi a Mathurin Madore a díky soustředění a čistému kontu se usadili v čele se slušným náskokem (110.93 s).
Chuť po nepovedených individuálních jízdách si ani v soutěži týmů nespravili Italové (Christian De Dionigi, Giovanni Degenaro, Jakob Weger) a osm trestných vteřin je mezi nejlepší nepustilo. Slovinci se vydali na trať s čerstvým vicemistrem Evropy Peterem Kauzerem, kterého doplnili Niko Testen a Vid Kuder Marusic, a usadili se na průběžném třetím místě (115.63 s).
Jako poslední vyrazili na trať domácí borci Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Vavřinec Hradilek a i když čas byl sám o sobě dobrý, dva šťouchy, z toho jeden nešťastný až v závěru na brance 23, stačil na druhé místo. Mistry Evropy v týmové soutěži se stala Francie, Česká republika je stříbrná, bronz si odvážejí Švýcaři.
„Pro týmové soutěže je důležité nemít medaili z individuálního závodu, takže ji můžete získat právě s týmem,“ smál se Boris Neveu a dodal: „Získat medaili v hlídkách a porazit Čechy u nich doma je skvělý pocit pro nás všechny. Moc jsme si dnešek užili.“
„Je dobré absolvovat týmovou soutěž po té individuální, je to zábava. Mám to moc rád, je super jezdit takto pohromadě,“ řekl Quentin Burgi.
„Nemáme žádnou speciální taktiku. V předjízdě nám to nešlo tak dobře, tak jsme se rozhodli změnit pořadí a to fungovalo, takže taktika vyšla,“ dodal Mathurin Madore.
„Začátek vycházel pěkně, ale pak přišly nějaké chybky – myslím si, že všichni na tom neseme svoji část a dvojka je taky hezká,“ okomentoval stříbro JiříPrskavec.
„Jsme rádi za medaili, ale samozřejmě nás mrzí, že jsme jeli pro vítězství a hloupými chybami jsme je tak trochu nechali na trati. Ale je to sport, ono to opadne a jsme za placku rádi,“ řekl Vít Přindiš a VavřinecHradilek dodal: „Se dvěma šťouchy být druzí, je dobrý výkon.“
Mistryně Evropy Kateřina Kudějová, bronz pro Hilgertovou
Poslední den mistrovství Evropy ve vodním slalomu to znovu cinkalo. 3. titul evropský pro Českou republiku přidala Kateřina Kudějová na kajaku. Loňská šampionka Hilgertová navíc vypádlovala bronz.
„Je to skvělé, už mám toho mistra světa a teď jsem přidala Evropu – samozřejmě bych byla vděčná za jakoukoliv medaili, ale že je to přímo mistr Evropy, to je úplně nejlepší.“ popisuje šťastná Kudějová, která se mistryní Evropy stala poprvé v kariéře.
„Myslela jsem, že je na bednách Verča i Amálka, a doufala, že tam budeme všechny tři a jen se posuneme. Ale i tak jsou dvě medaile skvělé,“ popisuje čerstvá šampionka. „Trať byla těžká, ale přece jen jsme tu některé pasáže už jeli. Nakonec jsem neměla moc problémy, spíš v té semifinálové jízdě, kde jsem se trochu bála, ale teď jsem problémy neměla a doufám, že to ani nepřijde na hlídkách,“ uzavírá.
Češkám to ale zacinkalo dvakrát. Loňská šampionka AmálieHilgertová se dnes umístila třetí. „Jsem naprosto spokojená a fakt jsem překvapila samu sebe, jak jsem se s tím dokázala poprat, protože jednak se mi nepovedla nominace, tak jsem si úplně nevěřila, a taky na mě byl mediální tlak, protože byla ta očekávání, že obhajuju, ale pro mě je ta medaile taková samotná obhajoba, ať je to, jaká to je a myslím, že jsem to obhájila sama před sebou nejlíp, jak jsem mohla,“ popisuje Hilgertová se slzami v očích.
Bronz dnes získala i přesto, že se nevyvarovala jedné 2vteřinové penalizace na bráně č. 20. „Když jsem šťouchla, řekla jsem si, že musím jet dál a musím to za každou cenu dojet, ale v té chvíli mi bylo jasné, že mě to bude sakra mrzet – je to nakonec o jednu příčku, ale opravdu jsem na sebe hrdá,“ popisuje Hilgertová.
Na medailové pozice dnes nestačila Veronika Vojtová, která se do finále probojovala z 10. místa. „Mám podstatně lepší pocit než v semifinále, protože jsem po té jízdě ani nedoufala, že by to na finále klaplo. Dozvěděla jsem se to až v šatně, když už jsem si uklidila loď. Z toho je nakonec páté místo, je to super. Po dlouhé době jsem jela čistou jízdu a časově jely holky podstatně rychleji, takže si myslím, že to páté místo bylo zasloužené,“ říká v cíli Vojtová, která celý šampionát bojuje s bolestí v rameni.
Kvůli 50vteřinové penalizaci skončila až na 9. místě mladá závodnice Antonie Galušková. „Bylo to neskutečné, celou dobu se mi jelo dost dobře, ke konci jsem udělala chybu, která mě stála mnohem lepší umístění, byla to – z mého pohledu – sporná padesátka, brána se mi sklouzla po helmě a ne po krku, ale fanoušci mě hnali dál a jsou nejlepší,“ popisovala debutantka seniorského týmu v cíli a dodává: „Před finále jsem vůbec neměla nervy, šla jsem na to s klidnou hlavou a moc jsem si to užila.“
Mezi dvě české závodnice se dnes „vmáčkla“ Francouzka CamillePrigent, kterou o titul dnes připravila dvouvteřinová penalizace. Na vítězku Kudějovou ztratila 1,90 vteřin. „Jsem opravdu šťastná, protože závod nezačal moc dobře, šťouchla jsem hned 1. bránu. Ale jsem ráda, že jsem zůstala soustředěná a předvedla dobrou jízdu a skončila tak druhá. Brala jsem šampionát spíš jako přípravu na olympijskou nominaci, ale i tak jsem chtěla předvést dobrý výkon. Věděla jsem, že se mi v Praze pádluje dobře, trať mám velmi ráda a opravdu jsem se chtěla dostat do finále – a povedlo se mi to skvěle,“ popisuje čerstvá vice mistryně Evropy.
Vice mistr Evropy Rohan poletí do Tokia, Chaloupka přidal bronz
Jediný evropský titul Čechům „vyfoukl“ kanoista BenjaminSavsek ze Slovinska. Další medaile už si ale Češi vzít nenechali. Lukáš Rohan se stal vice mistrem Evropy a slaví první seniorskou medaili v kariéře, ale hlavně pro sebe zajistil letenku na olympiádu v Tokiu. Václav Chaloupka k tomu pak přidal bronz.
„Je to skvělé. V tuhle chvíli jsem spíš rád za medaili, sám jsem si dopředu řekl, že chci spíš jet ME než olympijskou nominaci. Soustředil jsem se na to, abych se dostal do finále a chtěl v něm předvést top jízdu, na kterou jsem dlouho trénoval. To se mi stejně úplně nepovedlo, ale za medaili jsem vážně rád,“ říká čerstvý vice mistr Evropy Rohan.
„Trať byla hodně těžká, zvlášť pro singlíře, ty dotyky tomu odpovídají a mrzí mě, že jsem ten jeden udělal, protože byl zbytečný,“ popisuje, jak se cítil na trati, a dodává: „Můžeme být rádi za to, kolik našich kamarádů, rodin a známých dorazilo, díky našim skvělým komentátorům tu zase byla atmosféra, která nikde ve světě není, važme si toho.“
3. místo obsadil nováček seniorského týmu Václav Chaloupka, pro kterého je bronz mezi seniory životním úspěchem. „Je to neskutečné, vůbec jsem nečekal, že bych mohl být na úrovni, abych mohl mít na medaili, je to splněný sen,“ popisuje český kanoista v cíli. „Jsem si vědom, že nejlepší státy (Slováci, Briti a Němci) tady nebyli, vím, že ta konkurence byla nižší, ale to mi vůbec tu radost nesnižuje. Přiznám se, že atmosféra mi přišla stejně super, jako když jsem tu jel tři roky zpátky svěťák. Moc všem fanouškům děkuju, ten kotel byl fakt slyšet,“ dodává Chaloupka vzhledem k tomu, že kvůli koronavirové krizi na šampionátu chybělo 7 z 10 nejlepších evropských kanoistů.
„Až“ na pátém místě skončil třetí z českých kanoistů VojtěchHeger. Heger na trati „nasbíral“ 6 trestných vteřin, což ho odsunulo z medailových pozic dolů. „Dalo se to zajet o mnoho líp, tři šťouchy byly moc,“ hodnotí Heger. „Je to zklamání, dovršení olympijské nominace, která pro mě nedopadla nejlíp. Výsledek je ale dobrý, na začátku závodu bych ho bral, ale z toho, jak jsem zajel finále, jsem zklamaný. Na to zlato to tam bylo, bylo to i s velkou časovou rezervou, ale holt jsem se nevyvaroval dotykům a s tím se nedá nic dělat,“ konstatuje mladý kanoista, který pro Českou republiku vybojoval účastnické místo na olympiádu v Tokiu.
Nad Čechy zářil Slovinec Benjamin Savsek, který v Praze obhajoval loňský titul – a jako jediný z loňských šampionů ho obhájil. „Jsem opravdu šťastný, že jsem obhájil loňský evropský titul. Jízda byla parádní, rychlá – i když ta trať byla velmi těžká. Soustředil jsem se a svou jízdu a jsem moc rád, jak to dopadlo,“ který nad ostatními kanoisty zvítězil o 3,76 vteřin.
Závod hlídek vyhrály české kajakářky
Posledními závody na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze byly týmové soutěže kajakářek a kanoistů. Evropský titul získaly české kajakářky Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová, Antonie Galušková.
Velké drama nabídl závod hlídek kanoistů. Nejprve to vypadalo na triumf česképosádky. Po dojezdu Slovinců, kteří byli rychlejší, spadli Češi na stříbrnou příčku, ovšem posléze u Slovinců zasvítila dodatečná padesátivteřinová penalizace. Ta po pár minutách opět zmizela a naopak se objevila u Čechů zpětně za špatné projetí branky 6. V konečném pořadí patří Čechům nepopulární bramborová příčka, mistry Evropy se stali definitivně Slovinci.
Sedm trojčlenných posádek se postavilo na start týmového závodu kajakářek. První vyjelo do branek trio Švýcarek, kterým se kupily chyby jedna za druhou včetně padesátivteřinové penalizace na brance 7. Ani Polky se nevyvarovaly chybám, ale se 14 trestnými vteřinami to zatím na prvenství stačilo. Španělky zapisovaly po jízdě 36 vteřin navíc. Jakmile nastoupila do závodu trojice Slovinek včetně účastnice finále Terceljové a semifinalistky Hocevarové, ačkoliv závodnice jely hodně daleko od sebe a musely na sebe čekat, šly se šesti trestnými vteřinami a časem 147.85 s jasně do čela.
Tři finalistky individuálního závodu včetně mistryně Evropy – tak vypadalo složení české hlídky. Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová a Antonie Galušková jely dobře a u sebe a na prvním mezičase náskok téměř 12 vteřin, pak sice začaly přiskakovat penalizace za doteky na brankách 8 a 13, ale náskok stále zvyšovaly. Na druhém mezičase vedly o více než 16 vteřin. V závěru se Galušková dopustila chyby, když ji vlna nedonesla do brány 22, ale těsně mimo ni. Musela se tak vracet a pak dotahovat dvě své kolegyně. I tak šly Češky bezpečně od čela s časem 139.64 s.
Neohrozily je ani Rakušanky. Na letošní trať nebude asi v dobrém vzpomínat Corinna Kuhnleová, která v semifinále, finále i teď v hlídkách ťukla hned do první branky, což je opravdu ojedinělé. Rakouské trio skončilo téměř 6 vteřin za Češkami. Na startu už byly jen Francouzky, a to byl souboj s časem do posledních metrů. Nakonec Češky o vteřinu udržely náskok a slaví evropské zlato z týmové soutěže. Francie (Camilie Prigentová, Lucie Bauduová, Marjorie Delassusová) má stříbro a Rakousko (Corinna Kuhnleová, Nina Weratschnigová, Antonia Oschmautzová) získalo bronz.
„Vymyslely jsme si trošku kličky, já jela nahoru v jedné protivodě, vymyslely jsme to celé dobře a jely v pohodě,“ popsala jízdu Kudějová.
„Vůbec to jako náplast neberu, sice je to super, že jsme ještě s Toničkou takhle poprvé jely a rovnou to vyhrály, ale já jsem spokojená s oběma závody,“ řekla Vojtová.
„Neděle je dobrý den, takže za mě super,“ uzavřela Galušková.
Závěrečné drama v soutěži singlířů skončilo lépe pro Slovince
Sedm posádek vyrazilo i do závodu hlídek singlkanoistů. Španělé jeli skvěle prvních pět branek, pak ale začaly přibývat chyby včetně třech nepopulárních padesátek. Lépe si vedli Irové, kteří chybovali jen čtyřikrát. V těžké kombinaci branek 6, 7 a 8 vyrobili šťouchy i Poláci a v cíli na irské singlíře nestačili.
Češi ve složení Lukáš Rohan, Vojtěch Heger a Václav Chaloupka měli na prvním mezičase téměř dvě vteřiny náskok, pak sice přiskočily čtyři trestné vteřiny, ale české trio začalo výrazně zrychlovat. Na druhém mezičase už vedli o více než 4,5 vteřiny a s časem 128.44 s se usadili v čele závodu.
Italové nejeli špatnou jízdu. Nebýt padesátivteřinové penalizace na brance 14, která je jistě bude mrzet, by šli na druhé místo. V prvních brankách si dobře vedli Francouzi, ovšem pak přišly velké chyby na brankách 7 a 8, kde jim rozhodčí zapsali dvě padesátky, a medailová ambice se rozplynula.
Jako poslední se na pražském kanále představili Slovinci ve složení Benjamin Savšek, Luka Božič a Jure Lenarčič. Na prvním mezičase měli náskok na českou výpravu 3,40 vteřin, jeli dobře u sebe a výrazně tak šetřili čas. Na druhém mezičase vedli už o více než 6 vteřin a i s jedním trestným dotykem jeli do cíle suverénně nejrychleji. Pak nastalo ovšem drama, když v cíli dodatečně naskočila Slovincům padesátka za neprojetí branky 16. Po opakovaných záběrech však tento verdikt rozhodčí změnili a tím pádem se slovinský tým s časem 120.43 s vyhoupl na první místo a získal titul mistrů Evropy. Přezkoumání výsledků tím však neskončilo a radost nepřineslo české výpravě. Rozhodčí padesátivteřinovou penalizaci přisoudili právě jim a domácí singlíři skončili čtvrtí.
Slovinci slaví zlato, stříbro si překvapivě odváží Irové (Liam Jegou, Robert Hendrick, Jake Cochrane) a bronz patří Polákům (Grzegorz Hedwig, Kacper Sztuba, Szymon Zawadzki).
Online výsledky najdete na www.live.results.cz, livestreamy z prostředí vodního slalomu můžete sledovat na YouTube a fotografie ze závodů najdete na zonerama Kanoe.cz. Český vodní slalom a sjezd můžete sledovat také na sociálních sítích – na Facebooku nebo Instagramu. Nově si z prostředí českého vodního slalomu a sjezdu můžete poslechnout také podcasty.