Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Divočinou Aljašky na jih až k polárnímu kruhu – 1. díl, kontinentální rozvodí
31. 7. 2017
Fjolls Expedition
V Pádlerovi 3/2016 jsme otiskli 6ti stránkový článek z výpravy českých dobrodruhů, kteří si říkají Fjolls Expedition, na řeku Alatnu na Aljašce, tekoucí vysoko nad polárním kruhem. A protože článek vzbudil nebývale pozitivní ohlasy a fjollové k němu mají mnoho překrásných fotek, rozhodli jsme se vydat článek postupně i zde, abyste se mohli podívat na mnohem více fotek a časem i nějaké ty pohyblivé obrázky.
Tam, kde je ticho nejhlasitější, daleko za polární kruh, a především daleko od signálu, teplé sprchy a měkké postele, vydali jsme se splouvat řeku Alatnu. Pod naší mapou stálo: „No roads or trails in this area“ (V této oblasti nejsou žádné cesty ani stezky). Vybaveni jsme byli loděmi, jídlem v medvědu-vzdorných kontejnerech a pepřovým sprejem. Plán byl překročit kontinentální rozvodí a plout 300 km na jih s cílem na polárním kruhu. Cestou jsme se chtěli vydat pěšky k Arrigetch Peaks, postavit plachetnici nebo třeba péct chleba.
Jsme kamarádi, kteří se tak nějak posbírali z Čech, Moravy a Slovenska. Věkový průměr 25 let. Nepatříme do žádného profi klubu horolezců ani vodáckého oddílu, i když někteří z nás mají s horolezectvím a vrcholovým sportem bohaté zkušenosti. A blázni také nejsme – říkáme si Fjolls. Proč Fjolls, to je zase jiný příběh, a navíc je to tajemství.
Na výpravu nás jelo šest – tři fjollové a tři fjollinky. Někteří zkušení vodáci, někteří míň. I tomu se musel přizpůsobit výběr vhodné řeky. Navíc jsme věděli, že chceme jet do naprosté divočiny, kde se budeme moct spolehnout jen sami na sebe. Přípravy se tedy nesměly podcenit a nechtěli jsme nic zbytečně riskovat. Nejeli jsme za adrenalinovými zážitky splouvat divokou řeku, ale užít si krásu divoké přírody a naprosté svobody. Vybrali jsme proto řeku Alatnu – obtížnost na horním toku je WW II, dole potom WW I.
Alatna je 296 km dlouhá řeka, která pramení v pohoří Brooks Range, uprostřed aljašské divočiny. Teče celou dobu na jih, a když konečně dospěje k polárnímu kruhu, vlévá se do řeky Koyokuk. Většinu doby protéká národním parkem s příhodným názvem Gates of the Arctic. Ten je sice větší než Česká republika a Slovensko dohromady, ale leží takřka na konci světa a vůbec není snadné se k němu dostat. Zná ho tedy jen málokdo. Nejspíš právě díky tomu si tam příroda pořád zachovala svou divokou krásu.
Na rozvodí hydroplánem
Dostat se až k Alatně je poměrně komplikované. Nejbližší město je Fairbanks. Odtud se pak musí ještě mnoho kilometrů po Dalton Highway, což je spíš lepší polňačka, ale je to v celé Severní Americe jediná cesta za polární kruh. Koupili jsme postarší auto a doufali, že se nám cestou nerozsype. Nakonec nám upadl jen výfuk. Dojeli jsme až do osady Cold Foot, která je jedním z mála obydlených míst na celé Dalton Highway. Je to vlastně jen benzinka a motorest pro trakery, několik dočasných příbytků pro sezonní zaměstnance a Visitors centrum Národního parku, kde nám půjčili barely na jídlo, odolné proti medvědům.
Blíž k Alatně to po silnici nejde. Museli jsme tedy ještě přeletět malým letadlem do osady Bettles, kam se po zemi dá dostat jen v zimě, když zamrzne permafrost. A odtud konečně hydroplánem k pramenům Alatny.
Oblast, kde pramení Alatna, je velmi ojedinělá. Leží na kontinentálním rozvodí dvou oceánů, a to Severního ledového a Pacifiku – jde o jedno ze vzácných míst, kde rozvodí nevede po hřebenu hor. Náš pilot obkroužil několik jezer a nakonec jako bezpečné pro přistání vyhodnotil jedno z těch, která ležela těsně za rozvodím na řece Nigu. Nejdřív vysadil pánskou část osazenstva (museli přece postavit tábor) a za další čtyři hodiny přiletěl znovu se zbývajícími věcmi, a hlavně přivezl fjollinky. Pak už hydroplán zmizel za obzorem a my jsme stáli uprostřed ticha a svobody úplně sami.
Rozvodí
Představte si široké údolí obklopené horami, daleko za polárním kruhem, tundru, kde rostou mechy, lišejníky, spousta různých bylinek a občas nízké keříky, ale žádné stromy nebo cokoli, co by vám bránilo ve výhledu. Vidíte opravdu daleko. A jakmile vyjdete jen o kousíček výš, uvidíte řadu jezer a jezírek. Všechna propojují malé potůčky. Všechna, kromě dvou. A právě mezi těmito dvěma jezery vede rozvodí dvou oceánů. No, a teď si ještě představte, že jste komár. Stejně jako miliony dalších jste se narodili v některé z místních bažin. Naposledy tudy přenášel loď traper před šedesáti lety a najednou se přímo před vámi zjeví šest fjollů plných sladké čerstvé krve.
Bylo úplně jedno, kolik vrstev repelentu jsme na sobě měli. Pro komáry jsme byly zářivě červený tepající terč a za každou cenu se k nám museli dostat.
Křovím, bažinami a skrz hejna komárů jsme se tedy se vším vybavením vydali přes kontinentální rozvodí k prameni řeky Alatny. Od jezera, kde jsme přistáli, jsme pokračovali přes jezera a potůčky, které tečou do Severního ledového oceánu, až k těm, jež se vlévají do Pacifiku. Když to bylo možné, táhli jsme všechno po vodě, pokud ne, tak na zádech. Někdy se naše výprava musela rozdělit, a zatímco holky šly s lehčími zavazadly po „souši“, kluci s těžšími věcmi pluli po jezeře.
Vzhledem k tomu, že jsme měli přibližně 400 kg věcí a zásob, zabrala nám portáž tři dny. Věci jsme totiž někdy museli nést po částech. Nejtěžší bylo vždy přenést velké kovové barely s jídlem. Měli jsme tři a každý z nich vážil okolo 70 kg.
Od jezera Gaedeke a dál už po Alatně
U jezera Gaedeke, kde konečně Alatna pramení, jsme se zastavili na dva dny a v rámci rekonvalescence se vydali na jeden z okolních vrcholků. A když už jsme byli tak vysoko, rozhodli jsme se po hřebenu pokračovat i na druhý a potom na třetí, nejvyšší vrchol. Z výšky se otevřel nádherný výhled dál do údolí, kam teče Alatna.
Strach z toho, že se nestihneme do tmy vrátit, jsme rozhodně mít nemuseli. V těchhle zeměpisných šířkách v létě slunce nezapadá. Polární den je ostatně velmi praktická záležitost. Naši dva fotografové si kromě úžasného večerního osvětlení (jak říkají, „fotografické čtyřhodinky“) také nemohli vynachválit přísun energie. Solární panely nabíjejí i v noci. Dál na jih koncem července sice slunce zapadá za obzor, přesto těch pár hodin do jeho východu je spíš šero než tma. Ovšem musíme vás i varovat. Velmi lehce se stane, že se vám posune režim. My jsme běžně obědvali o půlnoci a snídali odpoledne. Nevadilo to. Čas je jedna z věcí, která se pro nás stala velmi relativní.
Těště se na Fjolls Expedition na letošním festivalu OBZORY 12. – 13. 11. 2016 v Praze
Čerstvé expedice, známé osobnosti, důkladné know-how a praktické rady pro milovníky všelijakých aktivit v přírodě, inspirace, exotické jídlo, večerní koncert, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi… vše na jednom místě v Praze (Filozofická fakulta UK), o víkendu 12. – 13. 11. 2016. www.FestivalObzory.cz
Permafrost nemůže zamrznout, protože je permafrost.
Simona
Vašek:
Pravda sice je, že permafrostem je označována trvalá zmrzlá půda, nicméně především v posledních letech dochází k jeho tání. Především tání na Sibiři je častým tématem různých věděckých článků, které se zabývají globálním oteplováním.
Permafrost nemůže zamrznout, protože je permafrost.
Pravda sice je, že permafrostem je označována trvalá zmrzlá půda, nicméně především v posledních letech dochází k jeho tání. Především tání na Sibiři je častým tématem různých věděckých článků, které se zabývají globálním oteplováním.