Historie paddleboardového závodění na divoké vodě v Česku se začala psát již před více než 10 lety. První seriál závodů na řekách, všemi oblíbený Paddleboard River Cup (zkráceně PRC), se jel v roce 2013. V témže roce se konalo i první mistrovství ČR na divoké vodě. Jednotlivé závody ovšem pořádali nadšení paddleboardisté už v letech předchozích.
Od té doby se mnohé změnilo, ale základ zůstává – setkání nadšenců pro divokou vodu a s tím spojené poměřování sil.
V loňském roce jsme poprvé měli možnost účastnit se celkem tří závodů po republice, které spolu tvořily ucelený pohár. Jednotná pravidla, formát závodů i kvalitní zázemí přilákalo mnoho jezdců z České republiky a dokonce pár zahraničních. Velkou radost jsme měli z dětské kategorie, jejíž obsazenost dokazuje, že se máme v příštích letech na co těšit. V neposlední řadě musíme zmínit i kategorii žen, která si co do počtu jezdkyň vede závod od závodu lépe.
Díky živému komentování a divácky atraktivním disciplínám se z paddleboardingu stává i velmi oblíbený sport ke sledování. Břehy umělých slalomových drah jsou často doslova obsypané diváky, kteří podporují hlavně své favority, ale se stejným nadšením prakticky všechny závodníky bez rozdílu klubové příslušnosti.
Co tedy všechny ty lidi k vodě táhne? Základem každého závodu je příjemná atmosféra, všichni jezdci se mezi sebou dobře znají a tím, že jedou zpravidla proti času, navzájem se podporují a fandí si. Večer je pak vždy dostatek prostoru společně kulturně pobýt a díky hudebnímu umu vybraných pádlerů se dá říct, že každý závod je malým hudebním festivalem. Připočteme-li bohaté občerstvení, jde také o kulinářský zážitek.
Pro rok 2023 připravila STK SUP (sportovně technická komise SUP) za podpory Českého svazu kanoistů další ročník seriálu závodů na divoké vodě.
- Na první závod se můžeme těšit už 13. – 14. května a na Roudnické slalomové trati. Už se na něj můžete i registrovat.
- Následují 22. – 23. července závody v Praze – Troji
- A vrcholem bude opět Mistrovství České republiky v Českých Budějovicích 12. – 13. srpna.
Všechny závody se konají v příjemném prostředí, v blízkosti atraktivního města. Pražskou Tróju a České Budějovice snad ani nemusím popisovat, ale i v Roudnici si kulturychtiví jedinci přijdou na své, a ti, co by raději do přírody, si mohou udělat výlet na nedalekou horu Říp. Ubytování je možné v místě závodu, v kempu ve vlastním stanu nebo v chatkách. V blízkém okolí je pak k dispozici řada penzionů a hotelů.
SLALOM
Jedná se o stejný formát závodu, na jaký jsme zvyklí z olympijské kanoistické disciplíny. Zkrátka jde o to se co nejrychleji proplést mezi bránami, kterých je na trati nejméně 10, a to jak povodných, tak protivodných. Na trati je vždy jen jeden závodník a počítá se mu celkový čas, včetně penalizací za dotek nebo neprojetí branky. Profesionálové trať zpravidla zvládnou bez doteku, ale ani začátečníci na divoké vodě nemusí mít obavy. Trať je postavena tak, aby ji zvládli opravdu všichni.
Ještě nesmíme zapomenout na disciplínu hlídek, kdy jedou stejnou trať tříčlenné týmy a musí se navzájem na trati vyhýbat. Z pohledu diváka je to hodně atraktivní podívaná.
Videa z dřívějších ročníků hledejte na YouTube kanálu TAMBO SUP.
SPRINT
Zpravidla rozehřívací disciplína, která se jede na stejné trati pouze s tím rozdílem, že je bez branek. V této disciplíně si mohou začátečníci vyzkoušet, o čem jízda na divoké vodě je.
CROSS
Divácky velmi oblíbená disciplína, kde není nouze o karamboly a pády. Jediné pravidlo, které je nutné ctít, je zákaz kontaktu pádlem se soupeřem či jeho boardem, jinak je povoleno vše. Jezdci musí objet čtyři bójky a po cestě se vyhnout nejen záludnostem trati, ale i soupeřů. Jede se systémem pavouka, kdy z každého rozjezdu postupují první dva do dalšího kola.
MASSOCROSS
Sice jen vložená disciplína, která se nezapočítává do celkového hodnocení, ale o to je divácky atraktivnější. Zpravidla se jede o láhev dobrého moku a přihlásit se může kdokoliv, kdo má odvahu. Všichni jezdci se shromáždí na začátku trati, poté se na startovní pokyn pustí do těch nejtěžších peřejí kanálu a jedou jej celý až na samotný konec. Ze břehu to vypadá, jako kdybyste pustili do kanálu spousty barevných míčků. Prakticky každý za cestu spadne nebo zaplave. V cíli se tak raduje ten, kdo umí lépe nastupovat a improvizovat.
Paddleboard na divoké vodě je zábava pro děti od 6 let až po veterány ve svých věkových kategoriích, ale zveme i starší, kteří mohou přijít podporovat své děti a vnuky.
Tak u vody v květnu ahóóój!