Posledních pár týdnů jsem strávil přednáškami o expedici Langu Khola a stále více mi docházelo, jak jsme byli odkázáni sami na sebe a na to, co jsme si vezli v lodích. Museli jsme si zabalit věci na měsíc v extrémních podmínkách a jídlo na deset dní. Do kajaku na divokou vodu se dá nacpat jen omezené množství nákladu.
Nad každou položkou jsme dost debatovali a snažili se vzít si s sebou jen to nejnutnější. Nicméně za celou dobu na expedici jsme narazili na několik věcí, které nám byly více než užitečné a bez kterých bychom se neobešli. Ono nemusí jít ani tak o expedici. Stačí jednoduchý multiday trip či sjezd nedostupného kaňonu. Některé vám mohou přijít jako samozřejmosti, jiné už méně.
Tesa
Každý ví, o čem je řeč. Tesa se stala jakýmsi univerzálním prostředkem na opravu čehokoli, kdykoliv a kdekoliv. Její variabilitě se meze nekladou a je pravda, že s ní dočasně spravíte snad skoro všechno. Tesu máme v autě nebo batohu na cestách snad skoro všichni, ale kam s ní, když jdeme na vodu? Páska má tendenci rozmočit se a znehodnotit, pokud ji necháme jen tak v lodi. Na druhou stranu, vozit speciální pouzdro nebo loďák se asi také každému nechce. Mně přijde jako nejlepší forma transportu namotání na střed žerdě pádla. Máte ji tak vždy po ruce a nikde vám nepřekáží.. Namotání na pádlo má ještě jednu velikou výhodu. Stalo se vám při obtížném nastupování, že jste nevěděli, kam s pádlem? Potřebujete obě ruce k nandání šprajdy a pádlo si nemůžete nikam odložit, protože by vám uplavalo. Já to řeším tak, že posledních několik centimetrů namotané Tesy založím, pádlo se pak dá bez problémů udržet v zubech a překáží vám minimálně. My jsme Tesu na expedici použili snad tisíckrát.
Nářaďový nůž
Nářaďový nůž je úžasný nástroj, malý, relativně lehký, kompaktní, a hlavně zaskočí za nůž, šroubovák, kleště, štípačky, případně i pilku. My jsme s sebou měli dva a používali jsme je vlastně od rána do večera. Hlavně kleště se velice obtížně něčím nahrazují. Během sjezdu jsme museli spravovat tři lodě a bez pomoci „nářaďáku“ by to bylo velice obtížné. Nejdříve jsme kleštěmi z plechovky vytvořili svorky ne nepodobné těm na papír. Následně je bylo třeba postupně nahřívat a protlačovat plastem. Poté, co svorky prošly skrz, bylo třeba je zahnout a tak loď „sešít”. Dále jsme používali jednu ze lžic k rovnání plastu (tu bylo také třeba držet v kleštích). Další z mnoha využití je šití čehokoliv tvrdého, případně i chirurgické stehy. A vymyslet by se jich dala ještě spousta. Nejlépe na ně přijdete v praxi. Nevýhodou nářaďového nože je samozřejmě cena, ale dá se to brát jako investice na celý život, protože pokud se o něj budete starat, tak vám opravdu vydrží.
Asfaltová páska
Anglicky Tar Tape jsem poprvé viděl používat ve Státech a následně v Chile. U nás jsem ji slyšel říkat také komínová nebo střešní páska. Jedna strana je obvykle hliníková a na druhé je přilnavý „asfalt”. Pravdou je, že pokud ji někam přilepíte, bude držet jako čert a dají se s ní vyspravit i relativně velké díry v lodích. Asfaltovka je o hodně odolnější než Tesa a opravdu se na ní dá něco odjet. K tomu, aby držela, je potřeba loď pořádně usušit a následně zahřát. Po přelepení se ještě vyplatí pásku znova pořádně nahřát třeba vařičem nebo alespoň zapalovačem.
Čelovka
Čelovka je na vícedenních tripech samozřejmá, ale já bych ji nepodceňoval ani v situacích, kdy se pouštíme do hůře přístupného kaňonu nebo nastupujeme na řeku v pokročilou denní dobu. Dnešní LED čelovka nic neváží, a tak ji snadno přibalíme k foťáku nebo do lékárny, vodotěsnou dokonce do vesty. Letos jsme se v Patagonii vydali na řeku Puelo, která protéká panenskou přírodou ve velice hlubokém a nepřístupném kaňonu a je to poctivá WW IV-V. K nástupu se nejdříve lodě nesou a pak musíte přepádlovat velké jezero. Na vlastní sjezd vám tudíž zbývá méně času. V naší skupině šlo vše jako na drátkách až do chvíle, kdy se kamarád zasekl ve válci a vyplaval. Puelo má obrovský tah, a tak jsme nejdříve společnými silami dostali na břeh jeho a pak se vydali za lodí. Tu se nám už nepodařilo zachránit, a tak plaváčkovi nezbylo nic jiného, než pokusit se dostat z kaňonu a pak dojít k vysedání. Od nás dostal jídlo a čelovku. Bylo jasné, že cesta hustým trnitým křovím mu zabere minimálně pět hodin. Nakonec za námi dorazil, ale bez čelovky by možná musel noc trávit v lese. Všichni jsme slyšeli příběhy o pádlerech, kteří museli z kaňonu utéct a pak někde trávili noc. Čelovka vám může takovou situaci velice zjednodušit.
Zapalovač
Zapalovač je maličký a ve vestě jej může mít pořád úplně každý. Nic to nestojí, a pokud jste někde na břehu a jde na vás podchlazení, bude vám vítaným pomocníkem.
Skládací pádlo
Jeho důležitost je naprosto jasná a může se hodit třeba i u nás na Kamenici. Asi podotknete, že kolem Kamenice vede celou dobu cesta. Jasné, to je pravda, ale pokud budete mít skládačku s sebou, tak místo pochodu s kajakem jarním sněhem ji prostě složíte a můžete vesele pokračovat po proudu. Já se ji snažím brát pokaždé, když vím, že řeka neteče výslovně kolem silnice. Ron Fischer má systém, kdy je pádlo uloženo v zadním pilíři lodi, tudíž se nemůže pohybovat a vůbec nepřekáží.
Zubní nit
Zubní nit se dá koupit skoro všude a je extrémně odolná. Mně se několikrát hodila například k zašívání šprajdy a podobně. Opravdu drží a dá se s ní zašít snad úplně všechno, včetně bot.
Vteřinové lepidlo
Sekundová lepidla jsou maličká a lehká. Vedle jasných lepicích výhod vám může do určité míry nahradit chirurgické šití. Kůže se jím lepí relativně dobře, jen je třeba dávat pozor, aby se nedostalo hluboko do rány.
Záchranná fólie
Stříbrná fólie neváží skoro nic a zabalíte ji kamkoliv. Pokud se vám vejde do vesty, je to paráda. V případě nouze vás ochrání před deštěm a s pomocí Tesa pásky se z ní dá udělat nouzové pončo nebo jednoduchý malý přístřešek. Nás před dvěma lety zachránila v Nepálu před deštěm.
Vysokoenergetické jídlo či tyčinka při ruce
Pokud se někde delší dobu motáte ve válci, máte za sebou několik těžkých peřejí, obtížné přenášení, nebo je prostě zima, mohou vám nějaké dodatečné cukry výrazně zlepšit den. Několikrát jsem zažil situaci, kdy kamarádi začali z ničeho nic dělat mnoho chyb a cukr jim opravdu alespoň dočasně pomohl dostat se z nejhoršího.
Doklady a peníze
Já se snažím naučit vozit doklady, peníze, pojištění a v místech s možným signálem i mobil ve vodotěsném pouzdře na krku. Máte tak všechny důležité věci pro případ nouze s sebou. A neztratíte je, ani když zaplavete sebehůř.
Vzpomeňte si teď schválně na nějakou nepříjemnou situaci na vodě a představte si, o kolik by byla snadnější, kdybyste s sebou měli něco z výše zmíněných drobností… Pevně věřím, že vám těchto pár věcí zpříjemní (a usnadní) vaše cesty po řekách, ať už doma na zmíněné Kamenici nebo kdekoliv ve světě.
Článek také vyšel v HYDRU 2/13.
Ahoj,
úplně skvělá věc místo zapalovače je piezohořák. Je stejně veliký, má 1300°C, plnitelný, hoří (téměř 🙂 nekonečně dlouho a přitom se neroztaví, plamen nehoří jen nahoru, ale dopředu. Zapalování mokrýho dřeva, opravy, zatavování čehokoliv… Nedám na něj dopustit a mám ho u sebe neustále. V porovnání s klasickým zapalovačem je to mnohem účinnější pomocník.
Já použivám tento:
https://interlink.tsbohemia.cz/conrad-plynovy-mikrohorak-dj062_d159210.html?fulltextword=plynov%C3%BD