Dlouho jsem přemýšlel nad tím, zda se mám o těchto drobných perlách rozepsat. Pak jsem se drobet uchlácholil, že díky klidnému toku nebude tolik vyhledávaná „rádoby“ vodáky a tím si snad i nadále do dalších let udrží svou čistotu vody a okolních břehů.
Americký kajakář Dane Jackson předvedl 5. února nevídaný kousek, když jako první člověk na světě sjel vodopád Salto de Maule, který se nachází v Chile. Výška vodopádu je 40,85 metru a jedná se tedy o jeden z nejvyšších sjetých vodopádů světa. Držitelem rekordu je američan Tyler Bradt na vodopádu Palouse Falls (57,6 m). Dane Jackson po dopadu přišel o špricdeku a musel kajak opustit, takže sjezd nebyl zcela dokončený, ale i tak se jedná o vynikající výkon. Zajímavostí také je, že Jackson byl prvním a nejspíš i posledním člověkem, který Salto de Maule sjel, protože brzy by z něj měla voda zmizet kvůli hydroelektrárně. Více o splutí a video najdete v článku na idnes.cz a krátký rozhovor s aktérem přinesl The New York Times.
Je třicet let po „sametové“ revoluci. Dnešní, vlastně i více než třicetiletí, jedinci nepamatují, jaké to bylo, když jsme nemohli cestovat. Jedna z možností, bylo vycestovat na západ se sportem. To se mi několikrát podařilo a tím vznikla neodolatelná touha opět se podívat za „železnou oponu“.
Podle úterní tiskové zprávy ministerstva zemědělství hrozí v Česku v roce 2020 silnější sucho než v letech 2015 a 2018. Důvodem jsou zejména malé zásoby vody ve sněhové pokrývce a prozatím nižší srážkové úhrny, než bývá přes zimu obvyklé. Pokud se situace výrazně nezmění, hrozilo by prý už na jaře vyschnutí některých menších toků a v létě pak silné sucho. Podrobněji si o situaci můžete přečíst na lidovky.cz. V článku na lidovkách se také píše, že by již příští týden mělo začít napouštění přehrady Orlík, což by znamenalo, že možnost splutí původního koryta Vltavy se oproti původním plánům zkrátí.
Na Festivalu OBZORY 2019 (ročník 2020 už je naplánovaný na 7. – 8. listopadu) přednášel známý český expediční kajakář Jakub „Kajman“ Šedivý o svojí poslední velké expedici do Tádžikistánu na řeku Muksu a na festivalu byl požádán i o rozhovor na kameru. Žádosti vyhověl a vzniklo moc pěkné povídání o tom, jaké to je jezdit na velké kajakářské expedice. Přikládáme i odkaz na původní video, kdyby tady nefungovalo: youtu.be/EMjEfPbg0JY
Pokud byste si lámali hlavu, třeba jako já, na kterou řeku se v létě vydat, i když je poměrně sucho a moc řek vodu v korytě nemá, může být Lužická Nisa alternativou pro váš výlet.
Slalom na divoké vodě se dá nazvat královskou disciplínou mezi pádlovacími sporty. Odvážní muži a ženy, kteří se ladně proplétají mezi brankami v divokých peřejích. Sport, ve kterém pořád přetrvává kamarádství a určitá dávka nonkonformity a rebelství. Lukáš Pollert, Štěpánka Hilgertová, Vávra Hradilek, Kača Kudějová či Jirka Prskavec – to jsou jména úspěšných slalomářů, která jsou povědomá i neznalcům divoké vody. Pojďme se teď podívat na to, kdy a jak je nejlepší se slalomem na divoké vodě začít, aby z vašich ratolestí jednou třeba vyrostli neméně úspěšní a populární sportovci.
Je jar a ja rozmýšľam kam na vodu. Už som stihol veľkonočnú Soču a čistenie rieky Kamenice. Dostáva sa ku mne informácia o splavovaní riek v Bosne a Srbsku, ktoré organizuje CK Adventurio. V tomto období by vody malo byť viac než v lete a tak sú v pláne rieky, ktoré sa zvyčajne nejazdia.
Ahoj vodáci, hlásím se vám v poslední, čtvrté části seriálu, kde jsem vám postupně popisovala svoje problémy se zády a to, jak jsem si s tím poradila. Od mého zranění uběhl víc než rok. Uvědomila jsem si, že až zdravotní problémy vám ukáží, jak je zdraví důležité, a přinutí vás se na věci dívat jinak. V něčem mě to posunulo dopředu, ale přiznávám, že v některých věcech mě to přibrzdilo a stále se s tím snažím vyrovnat.
Slovensko je malá krajina s dvoma tvárami. Hornatý sever, nížinatý juh. Vždy ma bavilo hľadať miesto, kde sa to láme. Mapa úseku pod Piešťanmi sľubuje, že takéto miesto nájdem na Váhu.